никулец 10 најдобри алатки и апликации за подобрување видео (мај 2024) - Unite.AI
Поврзете се со нас

Најдоброто од

10 најдобри алатки и апликации за подобрување на видеото (мај 2024)

Ажурирани on

Unite.AI е посветена на ригорозни уредувачки стандарди. Може да добиеме компензација кога ќе кликнете на линковите до производите што ги прегледуваме. Ве молиме погледнете го нашиот придружно откривање.

AI видео подобрувач

Сите знаеме колку визуелните елементи можат да бидат важни во фаќањето и привлекувањето на публиката – без разлика дали тоа е преку музички видеа, пренос во живо, филмови или дури и едноставни блогови. Затоа е од клучно значење да се осигураме дека тие визуелни слики се што е можно повпечатливи.

Подобрувањето на квалитетот на видео снимките стана поедноставно и побрзо со доаѓањето на специјализираниот софтвер за подобрување на видеото. Не само што овој софтвер може да ја подобри резолуцијата, осветленоста и острината на видеата снимени со веб-камери, паметни телефони или видео камери, туку нуди и широк опсег на дополнителни функции како што се намалување на шумот и оптимизација на боите.

Со денешната технологија, овие алатки го олеснуваат производството на висококвалитетна содржина без потреба да се биде експерт за постпродукција. Значи, ако сакате да ги претворите обичните видеа во проекти со професионален изглед без да поминете низ сложен процес на уредување, погрижете се да ги искористите овие софтверски алатки.

Еве некои од најдобрите алатки и апликации за подобрување на видеото на пазарот:

1. Чудо Филмора

Пристигна Filmora 13!

Wondershare Filmora е импресивна апликација за подобрување на видеото која работи и на Windows и на Mac оперативни системи, нудејќи многу аудио и видео ефекти заедно со над 50 поддржани меѓународни формати, како што е уредувањето 4K.

Апликацијата, исто така, дава пристап до напредни алатки за уредување видео и ефекти на Filmstock, кои ја прават совршена за мали бизниси, студија и образовни институции.

Понатаму, неговата функција за портрет со вештачка интелигенција им овозможува на корисниците лесно да детектираат луѓе во видеото, значително намалувајќи го времето за уредување. Wondershare Filmora е одличен избор за оние кои сакаат да создаваат висококвалитетни видеа без премногу напор.

Некои од врвните карактеристики на Wondershare вклучуваат:

 • Клучни кадрици
 • Аудио и видео ефекти
 • Различни поставки и ефекти
 • Корекции на боја

Прочитајте ја нашата Wondeshare Filmora Преглед или посетете Чудо Филмора.

2. Видео скок

3 чекори за создавање видеа со умови со Videoleap 🤯

Videoleap е алатка на Lightricks, пионер во иновативната технологија која го премостува јазот помеѓу имагинацијата и создавањето. Како прва компанија за вештачка интелигенција, тие имаат за цел да им овозможат на креаторите на содржини и брендовите да произведуваат привлечна содржина со врвни перформанси.

Videoleap е моќна алатка за уредување видео, која му овозможува на секој да уредува, персонализира и споделува креации од истата лесна за употреба платформа.

Со алатките за уредување видео можете да отстранувате позадини, објекти, да додавате ефекти за замаглување и повеќе, сето тоа во една апликација.

Шокантно е лесно да се трансформирате во забавни аватари со вештачка интелигенција, да се транспортирате во различни светови и многу повеќе. Заштедете време со едноставно користење на стотици шаблони за вештачка интелигенција воодушевувачки со вашите сопствени средства или споделете ги вашите за да ги инспирирате другите.

Некои од карактеристиките што ги нуди Videoleap:

 • Отстранете ги објектите од позадините
 • Ефекти на вештачка интелигенција - Користете креативни филтри за вештачка интелигенција на видеата
 • Замаглувајте видеа - Обрнете внимание на она што е важно. Заматете ги позадините и предметите.
 • Бесконечно зумирање –  Создадете видеа со бесконечен зум од една рамка.
 • Шаблони за видео со вештачка интелигенција - Преработете стотици извонредни претходно направени шаблони за вештачка интелигенција

Прочитајте ја нашата Преглед на Videoleap или посетете Видео скок.

3. Фотор - Подобрувач на видео

Онлајн видео подобрувачот на Fotor го поедноставува процесот на подобрување на квалитетот на видеото преку напредна технологија за вештачка интелигенција. Оваа корисничка алатка поддржува повеќе видео формати, вклучувајќи MP4, MOV и WebM. Започнете со прикачување на вашето видео директно од вашата галерија. Подобрувањето со AI автоматски ја прилагодува острината, осветленоста и бојата за да ги направи вашите видеа појасни. По подобрувањето, можете да го прегледате и преземете вашето видео за споделување на платформи како YouTube, TikTok или Instagram.

Со видео подобрувачот на Fotor, можете веднаш да ги трансформирате видеата со ниска резолуција во висококвалитетни визуелни слики со само еден клик, подобрувајќи ја и јасноста и бојата. Алатката вклучува функција за заострување што ја зголемува јасноста на видеото и ги отстранува заматувањата користејќи најсовремена технологија. Нуди и автоматска корекција на бојата за да се подобри заситеноста, со што се истакнуваат вистинските и живописни бои на вашите видеа. Видеата снимени во услови на слаба осветленост може да се осветлат со прилагодување на нагласувањата и сенките, заедно со ефективно намалување на шумот. Дополнително, видео подобрувачот е достапен онлајн и на мобилен, што ви овозможува да го подобрите квалитетот на видеото во секое време и каде било без потреба од инсталирање софтвер.

Видео подобрувачот на Fotor е дизајниран да задоволува широк спектар на потреби за подобрување на видеото, без разлика дали се работи за подобрување на личните спомени или надградба на видео содржини за комерцијален маркетинг. Искусете ја трансформацијата на вашите видеа во професионално изработени продукции со тоа што ќе го пробате Fotor денес.

 • Поддржува повеќе формати: Компатибилен со MP4, MOV и WebM датотеки за лесно прикачување на видеа.
 • Подобрени прилагодувања со вештачка интелигенција: Автоматски ја подобрува острината, осветленоста и бојата преку напредна вештачка интелигенција.
 • Подобрување со еден клик: Ги трансформира видеата во висококвалитетни визуелни слики со еден клик.
 • Сеопфатни алатки: Вклучува функции за острење, корекција на боја и прилагодување на осветленоста.
 • Висока пристапност: Достапно за употреба и на веб и на мобилни платформи без потреба од инсталација.

4. ХитПау

HitPaw видео подобрувач | Претворете HD во CRISPY 4K видео | Изострете и подобрете видео до 4K користејќи вештачка интелигенција

HitPaw Video Enhancer AI е совршено решение за секој што сака да ги надгради своите видеа. Ја користи технологијата на вештачка интелигенција за драстично да го подобри квалитетот на видеата со користење на три одделни модели, вклучително и Denoise Model, Animation Model и Face Model.

Моделот Denoise работи за да ги олесни снимките при слаба осветленост и инаку неквалитетни снимки за да изгледаат јасно и светло. Моделот за анимација ги изострува класичните аниме клипови и додава боја со цел да изгледаат поприродно на висококвалитетни екрани. Конечно, моделот на лице ги прилагодува портретите во секоја рамка од видеото со прилагодување на осветленоста, заситеноста на боите и контрастот за ретуширана завршница.

Главните карактеристики на HitPaw вклучуваат:

 • Технологија на AI за брзо зголемување на резолуцијата на видеата
 • Намалување на шум за видеа
 • Совршени видеа за аниме и човечко лице
 • Ја зголемува резолуцијата на видеото до 8K

5. види

Уредувајте со автоматски уредувач на видео! | AI Magic Cut Tool

Софтверот за вештачка интелигенција на VEED автоматски го открива шумот од вашето аудио и веднаш го отстранува, оставајќи ви јасен квалитет на звукот. Совршено е за чистење на снимките направени во вашата домашна канцеларија, каде што не можете секогаш да го контролирате секој звук што може да се слушне од вашиот микрофон. VEED може да ги отстрани звуците како што се ветер, дожд, сообраќајни звуци, отчукување на часовниците, статични и звуци на зуење од климатизацијата и друго.

VEED ви овозможува да креирате видеа од професионален степен со само неколку кликнувања на глувчето. Користејќи го лесен за употреба уредувач на видео, можете да ја прилагодите стапката на слики, резолуцијата, големината, осветлувањето, квалитетот на звукот и многу повеќе. Можете да додавате музика во заднина, гласовни коментари, автоматски генерирани преводи, па дури и да го отстраните досадниот шум од заднината од вашите видеа.

Најдобро од сè, можете да ги користите алатките за уредување видео на VEED за да го направите целото ваше видео да изгледа неверојатно и професионално. Ако сакате да ги направите вашите видеа достапни за поширока публика, можете да ја користите нашата алатка за Автоматски титл. Додајте преводи низ вашето видео. Само кликнете на Преводи од левото мени и кликнете Автоматски транскрипција. VEED автоматски ќе генерира преводи за вас. Можете исто така да користите цела низа алатки за уредување видео како видео филтри и ефекти на камерата. VEED исто така располага со уредувач на зелен екран, рекордер на екран и многу повеќе.

6. AVC Labs

Како да го подобрите квалитетот на видеото на TikTok до 4K со AVCLabs Video Enhancer AI

AVC Labs нуди лесен за користење видео подобрувач и подобрување на видеото.

Алатката користи невронски мрежи за подобрување на видеото од SD во HD, HD до 4K и 4K до 8K, со зголемување на резолуцијата со супер резолуција и подобрување на повеќе слики. Не само што ја зголемува вистинската резолуција на вашето видео, туку и го подобрува неговиот квалитет со отстранување на шум, артефакти и заматување и постигнување совршена рамнотежа во контрастот на осветленоста и нивоата на заситеност.

AVCLabs Video Enhancer AI носи модерна јасност и острина во старите филмови, ТВ емисии и аниме. Со добро обучени модели со вештачка интелигенција и алгоритми за вештачка интелигенција, овој подобрувач на квалитетот на видеото може да го подобри квалитетот на видеото (користејќи го подобрувањето за единечна или повеќе кадри), така што ќе можете да гледате стари филмови, ТВ-емисии и аниме на вашите модерни HD или UHD дисплеи со најдоброто визуелно искуство.

Основното традиционално зголемување на резолуцијата понекогаш може да предизвика губење на квалитетот и деталите на сликата (често губат јасност и детали поради пикселирање) во преводот додека се протега од една големина/резолуција на екран до поголема.

AVC Labs Зголемувањето на видеото со вештачка интелигенција зема креативен пристап за зголемување на HD видеата до 4K. Со искористување на информациите од различни рамки, овој моќен софтвер може да создаде поголеми и подетални слики од она што беше првично снимено без да го жртвува квалитетот. Алгоритмите со супер резолуција им дозволуваат на компјутерите да генерираат резултати со висока резолуција со комбинирање на слики со мала резолуција со извонредна прецизност.

7. Мовави

Movavi нуди моќен пакет алатки за подобрување на видеото.

Тие им нудат на корисниците сè, вклучително и кориснички аудио деноизер кој нуди брз начин за елиминирање на сообраќајот, ветерот и другите несакани звуци.

Тие исто така имаат можност веднаш да ја менуваат позадината на снимките од нивната камера. Можете буквално да ја замените позадината и да воведете сосема нова позадина.

Подигнете ги вашите видео снимки со LUT-ови во тренд, шарени преклопувања, брзи наслови и неверојатни транзиции.

Промената на големината на видеото е едноставна, едноставно изберете го саканиот сооднос и димензии: добиеното видео може да биде или квадрат или правоаголник. Исто така, постои опција да изберете дали да го исечете видеото или да ги задржите црните ленти на оригиналното платно.

Некои од карактеристиките што ги нуди Movavi:

 • Отстранете го звукот и заменете ги позадините
 • Уредете за кратко време: скратете, обратно, менувајте ја големината, спојувајте, превртете и исечете
 • Зголемете ја вашата содржина со рад транзиции, наслови и воведи
 • 180+ филтри: Glitch, Blur, VHS и повеќе
 • Наполнете ги вашите видеа со корекција на бои и ефекти на нагласување
 • Променете ја големината на видеата до саканиот сооднос
 • Извезувајте со голема брзина и подгответе се да ги соберете тие допаѓања

8. Flixier

Што е Flixier?

Креирајте видеа во вашиот прелистувач лесно со онлајн видео едиторот. Користете вештачка интелигенција за да додавате текст на видеа, слики, звуци, транзиции, автоматски преводи и многу повеќе. Можете исто така да скратите, исечете или исечете видеа за неколку минути без да преземате или инсталирате софтвер. Брзо креирајте висококвалитетна содржина без разлика на нивото на вашето искуство. Flixier комбинира моќен интерфејс со готови функции за влечење и спуштање за да ги задоволи потребите на сите.

Бидејќи Flixier е видео едитор базиран на прелистувач, можете да му пристапите на кој било компјутер од која било локација. Вашите проекти се поддржани во облакот, така што се што треба да направите е да се најавите користејќи ја вашата сметка и да продолжите да работите на вашите видеа дома, на работа или во движење, вашите видео проекти се подготвени веднаш. Уште повеќе, нашата револуционерна технологија за рендерирање објавува секое видео за 1 до 3 минути и на Chromebook со ниски спецификации и на Macbook со висока класа.

Врвните карактеристики вклучуваат:

 • Не е потребно преземање
 • Додадете аудио во видео
 • Додадете слика во видео
 • Додајте преводи на видеа
 • Додадете текст во видео

9. Топаз

Topaz Video Enhance AI е моќна алатка за зголемување на резолуцијата дизајнирана од Topaz Labs која интелигентно применува револуционерна технологија за машинско учење за да ја подобри резолуцијата на видеата до 8K. Оваа апликација не само што може да ги подобри резолуциите на видеата, туку и да извршува различни задачи за уредување, како што се отсекување и бавно движење ефекти, отстранување на звук, расплетување и обновување.

Алатката им дава целосна слобода на корисниците кога станува збор за подобрување на квалитетот на видеото со неверојатна точност и прецизност.

Технологијата за поправка на видеото Topaz AI се покажува како моќна алатка. Тренирано од илјадници и илјадници видеа, овозможува прецизни и ефикасни поправки. Без разлика на изворот на вашето видео, можете да го користите Топаз за да внимавате на какви било флеки и несовршености, од прилагодување на бојата и намалување на треперењето до заострување на заматените области. Вградениот мотор со вештачка интелигенција може да ги препознае овие проблеми со точност, обезбедувајќи природни резултати со висок квалитет.

Некои од врвните карактеристики на Топаз вклучуваат:

 • Технологија за машинско учење
 • Подобрете ги видеата до 8K
 • Зголемување на резолуцијата, дотерување, бавно движење, отстранување на звук и други задачи
 • Тренирано од илјадници видеа

10. Lightworks

Lightworks е супериорна опција за уредување видео за поединци од сите нивоа на искуство. Неговите широки карактеристики, како што се 10-битен извоз, напредна графика за навалување и движење, ја прават оваа одлична алатка што може да се има во репертоарот на секој корисник. Уште подобро, поддржува додатоци од NewBlue и TotalFX кои можат да им дадат на особено сложените проекти на корисниците уникатен сјај.

Ако основната верзија не го намалува целосно, Lightworks нуди и про верзија која вклучува специјализирани карактеристики што им се потребни на професионалците за да завршат сложени проекти. Со оваа апликација подготвена, преносители, филмаџиите и креаторите на содржини ќе се најдат соодветно опремени да ја искористат својата визија и да ја оживеат со моќни, но едноставни алатки за уредување.

Некои од врвните карактеристики на Lightworks вклучуваат:

 • Сите нивоа на искуство
 • Поддржува додатоци NewBlue и TotalFX
 • Опција за надградба на про верзија
 • Напредна графика за наслови и движење

Алекс Мекфарланд е новинар и писател за вештачка интелигенција кој ги истражува најновите случувања во вештачката интелигенција. Соработувал со бројни стартапи и публикации за вештачка интелигенција ширум светот.

Последни пораки