никулец 10 најдобри алатки за уредување фотографии со вештачка интелигенција (мај 2024) - Unite.AI
Поврзете се со нас

Најдоброто од

10 најдобри алатки за уредување фотографии со вештачка интелигенција (мај 2024)

Ажурирани on

Unite.AI е посветена на ригорозни уредувачки стандарди. Може да добиеме компензација кога ќе кликнете на линковите до производите што ги прегледуваме. Ве молиме погледнете го нашиот придружно откривање.

Во постојано развивачкиот пејзаж на дигитални слики, алатките за уредување фотографии со вештачка интелигенција нудат низа функционалности кои ја трансформираат уметноста и ефикасноста на уредувањето фотографии. Овие алатки, напојувани со напредна вештачка интелигенција, го револуционизираат полето, правејќи го професионалното уредување фотографии достапно и за аматери и за професионалци. Со вештачката интелигенција, задачите за кои некогаш бараа часови прецизен труд сега се остварливи со неколку кликања, со што ќе се донесе ново ниво на прецизност и креативност во доменот на дигиталната фотографија.

Во овој блог, ви ги претставуваме некои од најдобрите алатки за уредување фотографии со вештачка интелигенција на пазарот. Секоја алатка е спој на иновации, пријателство за корисникот и моќни способности за вештачка интелигенција, што се грижи за различни аспекти на уредувањето фотографии. Овие алатки не се само за примена на филтри или основни уредувања; тие се за редефинирање на можностите во доменот на подобрување на дигиталните фотографии. Додека истражуваме во секоја од овие алатки, ќе ги истражиме нивните уникатни карактеристики, силни страни и како тие ја преобликуваат иднината на уредувањето фотографии.

1. Skylum's Luminar Neo

Како да се користи Sky AI | Luminar Neo

Skylum создаде ниша за себе во светот на уредувањето фотографии со вештачка интелигенција со својот водечки производ, Luminar Neo. Се издвојува по спојувањето на вештачката интелигенција со интерфејс лесен за корисникот, нудејќи низа напредни функции кои се грижат за професионалните и аматерски фотографи. Суштината на производот на Skylum лежи во неговата способност да ги поедностави сложените задачи за уредување фотографии додека дава резултати на професионално ниво, редефинирање на ефикасноста и креативноста во подобрувањето на фотографиите.

Функциите како SkyAI, FaceAI, BodyAI, IrisAI и AtmosphereAI им овозможуваат на корисниците да прават сложени прилагодувања со невидена леснотија. Овие алатки се вешти да ги трансформираат секојдневните слики во визуелно зачудувачки ремек-дела во дел од обично потребното време. Покрај нив, уникатните алатки за прилагодување на вештачката интелигенција како Relight AI, GenErase и Skin AI дополнително ја прошируваат разновидноста на понудите на Skylum, обезбедувајќи широк спектар на потреби за уредување, од суптилни ретуширања до сеопфатни трансформации.

Luminar Neo, исто така, може да се пофали со широк спектар на ефекти и прилагодувања, вклучително и функции за електрично напојување и отстранување на прашина, што гарантира дека е покриен секој аспект од подобрувањето на фотографијата. Модуларната функционалност на Luminar Neo, со неговото слоевито уредување и маскирање со вештачка интелигенција, е особено значајна. Тој нуди поедноставен интерфејс кој ги поканува новодојденците за уредување фотографии, без да ја жртвува длабочината што ја бараат искусни професионалци.

Главни карактеристики на Skylum's Luminar Neo:

 • Алатки за уредување напојувани со вештачка интелигенција: Напредни функции за вештачка интелигенција за брзи и импресивни подобрувања на фотографиите.
 • Единствени прилагодувања на вештачката интелигенција: Широк опсег на алатки за прилагодување на вештачката интелигенција за различни барања за уредување.
 • Сеопфатен пакет со ефекти: Голем избор на ефекти и алатки за темелно уредување фотографии.
 • Модуларна функционалност погодна за корисниците: Поедноставен интерфејс со слоевито уредување и маскирање со вештачка интелигенција.
 • Флексибилни опции за цени: Достапни се и моделите засновани на претплата и моделите за еднократно купување.

Прочитајте ја нашата Преглед на Skylum или посетете Азил.

2. Photoleap од Лајрикс

Запознајте го Photoleap | Вовед во апликацијата

Photoleap, изработен од иновативните умови во Lightricks, претставува динамична апликација за уредување фотографии која комбинира плејада функции и алатки, носејќи ново ниво на креативност и трансформација на сликите. Познат по своите сеопфатни способности, Photoleap одговара на широк спектар на потреби за уредување фотографии, што го прави вистински избор за фотографи и креативци кои бараат разноврсност и напредни функционалности во една апликација.

Една од клучните предности на Photoleap е неговата сè-во-едно природа. Апликацијата ги опремува корисниците со можност да менуваат позадини, да ги отстрануваат несаканите предмети, да создаваат уметнички колажи и да применуваат различни филтри и ефекти, сето тоа во унифицирана платформа. Овој опсег на функционалности го прави Photoleap моќна алатка и за брзи уредувања и за сложени уметнички креации. Дополнително, опциите за инстант уредување на апликацијата и ефектите од професионален степен им овозможуваат на корисниците спектар на избори да ги подигнат нивните слики, без оглед на нивното ниво на вештина.

Умешноста на Photoleap во уредувањето фотографии управувано со вештачка интелигенција е особено значајна. Моќните карактеристики на ВИ на апликацијата го рационализираат креативниот процес, овозможувајќи им на корисниците да постигнат неверојатни резултати со минимален напор. Надвор од стандардните алатки за уредување, Photoleap нуди напредни слоеви и режими на мешање, отворајќи можности за создавање сложени и уникатни композиции. Апликацијата, исто така, може да се пофали со широк избор на филтри и ефекти за фотографии, четки, фонтови и прилагодувања на тонови, што овозможува широко прилагодување и персонализација на сликите.

Главни карактеристики на Photoleap од Lightricks:

 • Сè-во-едно уредување фотографии: Сеопфатни функции за промени во позадина, отстранување на предмети, создавање колаж и многу повеќе.
 • Инстант уредувања и професионални ефекти: Различни опции за брзи подобрувања и напредни ефекти.
 • Моќни способности за вештачка интелигенција: Карактеристики на ВИ кои го подобруваат креативниот процес и обезбедуваат впечатливи резултати.
 • Слоеви и режими на мешање: Напредни алатки за создавање сложени композиции.
 • Различни филтри и ефекти: Широк избор за трансформирање и подобрување на сликите.
 • Креативни алатки и прилагодувања: Четки, фонтови и прилагодувања на тонови за детално прилагодување.
 • Иновативни трансформации на вештачката интелигенција: Алатки за вештачка интелигенција за уметничко и уникатно креирање слики.

Прочитајте ја нашата Преглед на Photoleap или посетете фотоскок.

3. Fotor

Вештачката интелигенција на вашите прсти: Преглед на функциите за уредување FotorAI

Fotor е сеопфатен онлајн уредувач на фотографии дизајниран за лесен пристап до уредување фотографии за секого. Оваа платформа го поедноставува процесот на подобрување на фотографиите, нудејќи пакет алатки кои се грижат и за почетниците и за професионалните корисници. Клучните карактеристики вклучуваат основни опции за уредување фотографии, како што се сечење, прилагодување на осветленоста и контрастот, заедно со напредните функционалности како што се ретуширање на портрет, отстранување на позадината и сериско уредување.

Fotor се издвојува со интегрирање на алатки управувани од вештачка интелигенција за автоматизирање на сложените задачи за уредување, како што се подобрување на квалитетот на фотографијата, отстранување на несакани предмети и генерирање уметност од описи на текст. Дополнително, нуди различни креативни опции како што се правење колаж, креирање дизајн и можност за додавање или замена на објекти на фотографиите преку вештачка интелигенција.

Корисниците можат да пристапат до огромна библиотека со шаблони, висококвалитетни фотографии, налепници и стилски фонтови за да го подигнат нивното искуство со уредување фотографии. Fotor е бесплатен за користење и достапен и на десктоп и на мобилни платформи, што го прави разновидна опција за уредување фотографии во секое време и каде било.

Главните карактеристики на Fotor:

 • Сеопфатни алатки за уредување фотографии за основни до напредни прилагодувања.
 • Подобрувања на вештачката интелигенција за подобрување на квалитетот и создавање креативна уметност.
 • Широка библиотека на дизајнерски средства за креативно прилагодување.
 • Кориснички интерфејс погоден за сите нивоа на вештини.
 • Достапност меѓу платформи за уредување на десктоп и мобилен телефон.

Прочитајте ја нашата Преглед на фотографии или посетете Fotor.

4. Adobe Photoshop

Вовед во генеративно полнење | Adobe Photoshop

Adobe Photoshop, лидерот во индустријата за уредување слики, интегрираше пакет функции напојувани со вештачка интелигенција кои го подигнуваат искуството за уредување фотографии. Овие алатки се дизајнирани да ги подобрат и трансформираат сликите со прецизност и леснотија, искористувајќи ја моќта на вештачката интелигенција за да постигнат резултати кои некогаш биле незамисливи.

Една од најистакнатите карактеристики на вештачката интелигенција во Photoshop е алатката Generative Fill, која им овозможува на корисниците беспрекорно да додаваат содржина на нивните слики. Со избирање област, вештачката интелигенција ја исполнува со содржина што одговара на околните елементи, создавајќи кохезивен и природен изглед. Слично на тоа, функцијата Generative Expand интелигентно ја проширува избраната област, генерирајќи нова содржина што совршено се вклопува со постоечката слика. Алатката Match Font AI е уште еден моќен додаток, кој им овозможува на корисниците без напор да најдат совпаѓање на фонтови во слики или фотографии, обезбедувајќи печатна конзистентност.

Adobe Photoshop ја вклучува и функцијата Зачувај детали 2.0, алатка за вештачка интелигенција која ја менува големината на сликите додека ги зачувува клучните детали и текстури, одржувајќи го севкупниот квалитет на сликата. Алатката за замена на небото е менувач на играта за фотографи на пејзажи, што овозможува брзи и автоматски промени на небото кои се беспрекорно интегрирани во сликата. Дополнително, алатката Object Selection и функцијата Refine Edge користат вештачка интелигенција за создавање прецизни селекции и маски, поедноставувајќи ја манипулацијата со одредени елементи на сликата.

Главни карактеристики на пакетот за вештачка интелигенција на Adobe Photoshop:

 • Генеративно пополнете и проширете: Алатки за вештачка интелигенција за додавање и проширување на содржина во слики.
 • Фонт за совпаѓање: Поклопување на типографија со ВИ за конзистентен дизајн.
 • Зачувај ги деталите 2.0: Ја менува големината на сликите додека ги задржува квалитетот и деталите.
 • Замена на небото: Брзи и автоматски промени на небото на фотографиите.
 • Избор на објект и усовршување на раб: Прецизни алатки за избор и маскирање.
 • Неврални филтри: Опсег филтри за вештачка интелигенција за подобрување и трансформирање на сликите.

5. Топаз Фото АИ

Видео за брз почеток на топаз фото AI

Topaz Photo AI, развиен од Topaz Labs, е најсовремен десктоп софтвер кој користи вештачка интелигенција за драматично подобрување на квалитетот на фотографијата. Нуди низа функции како што се отпишување на звук, замаглување и зголемување на резолуцијата, позиционирајќи се како сеопфатна алатка за подобрување на фотографиите. Софтверот се слави поради исклучителното намалување на шумот и заматувањето, особено корисен во предизвикувачки ситуации со објекти кои брзо се движат.

Topaz Photo AI е вешти во максимизирање на визуелниот квалитет на сликите, што го прави идеален за обновување на старите фотографии, вршење корекции на бои, менување на позадина и отстранување на несакани предмети. Неговата компатибилност и со Windows и со macOS, заедно со моделот за еднократно купување, ја зголемува неговата привлечност. Способностите за подобрување на сликата на софтверот со вештачка интелигенција собраа позитивни критики, што го прави драгоцено богатство за фотографите и ентузијастите.

Софтверот располага со четири различни модели на вештачка интелигенција (стандарден, висока верност, графика, ниска резолуција) приспособени на различни сценарија, со особена сила во фотографирањето на дивиот свет и портретите. Работи исклучително добро со RAW-датотеки, нудејќи поголеми детали и јасност. Функцијата Автоматски пилот ефикасно ги открива предметите и лицата на фотографиите, па дури и стандардните поставки даваат значителни подобрувања. Topaz Photo AI, исто така, обезбедува силна поддршка на клиентите преку разговор во живо и сеопфатна онлајн документација.

Главни карактеристики на Topaz Photo AI:

 • Најдоброто намалување на шумот и заматувањето во класата: Напредно отстранување на звук и замаглување за јасни слики.
 • Разновидно подобрување на сликата: Погоден за корекција на бои, промени во позадина и отстранување на предмети.
 • Модели со вештачка интелигенција за различни сценарија: Прилагодени модели за оптимално подобрување на фотографијата.
 • Карактеристика на автопилот: Автоматски открива предмети и лица за подобрени уредувања.
 • Еднократно купување: Достапни цени со еднократна такса и бесплатна пробна опција.

6. Уредник на фотографии Мовави

Најдобар софтвер за уредување видео и фотографии за 2022 година! Movavi Video Suite 2023: Movavi Video Editor, Photo Editor

Movavi Photo Editor се издвојува како сеопфатен софтвер за уредување фотографии напојуван со вештачка интелигенција, познат по својот кориснички интерфејс кој им одговара и на почетниците и на професионалците. Софтверот е опремен со различни алатки напојувани со вештачка интелигенција кои го поедноставуваат и подобруваат процесот на уредување фотографии, што го прави разновиден избор за широк опсег на корисници.

Во срцето на понудите на Movavi Photo Editor се неговите алатки напојувани со вештачка интелигенција, дизајнирани за задачи како што се откривање лице, измазнување на текстурата на кожата, промена на бојата на косата и реставрација на стари фотографии. Функциите за реставрација на вештачката интелигенција се особено значајни, бидејќи им овозможуваат на корисниците да ги ревитализираат старите фотографии со отстранување на набори, гребнатини и дамки, намалување на шумот при скенирањата и додавање боја на црно-белите слики. Функциите за автоматско подобрување дополнително го рационализираат процесот на уредување, нудејќи можности како подобрување на фотографиите, отстранување предмети и обновување на старите фотографии.

Ретуширањето на портрети е уште една област каде Movavi се истакнува. Софтверот обезбедува насочени функции за ретуширање за снимки од портрет, како што се отстранување на сјајот на лицето и измазнување на брчките. Корисниците исто така можат лесно да ги отстранат или заменат позадините, со алатки специјално дизајнирани за отсекување на непотребни елементи и воведување нови заднини. Претходно поставените поставки за корекција на бојата, атмосферските ефекти и преку 100 филтри и ефекти овозможуваат креативна трансформација на сликата. Дополнително, Movavi нуди опции за прилагодување на текст и натпис, алатки за отстранување предмети и можности за промена на големината на сериите.

Главни карактеристики на Movavi Photo Editor:

 • Алатки за уредување напојувани со вештачка интелигенција: Напредни функции за вештачка интелигенција за откривање лице, измазнување на кожата и реставрација на стари фотографии.
 • Автоматски подобрувања: Алатки за подобрување на фотографии и отстранување на предмети.
 • Ретуширање на портрет: Специјализирани функции за подобрување на портретните снимки.
 • Уредување на заднина: Лесни алатки за отстранување и замена на позадината.
 • Корекција на боја и ефекти: Широк опсег на претходно поставени и ефекти за креативно уредување.
 • Приспособување на текст: Опции за додавање и уредување натписи и текст.

7. Pixlr-X

Pixlr 2024: Дизајнерски партнер со вештачка интелигенција

Pixlr X е бесплатен онлајн уредувач на фотографии напојуван со вештачка интелигенција, кој комбинира интерфејс лесен за корисникот со напредни алатки за уредување. Дизајниран е да се грижи и за почетниците и за професионалците, нудејќи широк спектар на функции што го прават уредувањето фотографии и достапно и софистицирано.

Напредните алатки на софтверот кои се напојуваат со вештачка интелигенција вклучуваат отстранување на заднина, создавање проѕирни слики и генератор на вештачка интелигенција од текст во слика. Овој генератор е извонредна карактеристика, која им овозможува на корисниците да ги трансформираат текстуалните барања во неверојатни визуелни слики, револуционизирајќи го начинот на кој се создаваат визуелните слики. Pixlr X нуди и колаж, шаблони и карактеристики за анимација, обезбедувајќи им на корисниците алатки за создавање уникатни и привлечни дизајни.

Уредувањето на заднината е олеснето со алатки за отстранување позадини и создавање проѕирни слики, идеални за проекти за дизајн за кои е потребна транспарентност. Софтверот не застанува тука; Обезбедува претходно поставувања за корекција на бои, атмосферски ефекти и над 100 филтри и ефекти, нудејќи широки опции за подобрување и менување на сликите. Функциите за приспособување на текст и натписи, алатките за отстранување предмети и можностите за сериско менување на големината ја зголемуваат разновидноста на софтверот.

Главни карактеристики на Pixlr X:

 • Интерфејс погоден за корисникот: Лесна за употреба платформа за ефикасно уредување фотографии.
 • Напредни алатки за вештачка интелигенција: Алатки за отстранување заднина, транспарентни слики и генерирање текст во слика.
 • Генератор на вештачка интелигенција од текст во слика: Трансформирајте ги текстуалните барања во неверојатни визуелни слики.
 • Карактеристики на колаж и анимација: Создадете уникатни дизајни со различни шаблони и анимации.
 • Корекција на боја и ефекти: Широки опции за подобрување на сликата.

8. Corel Paintshop Pro

Corel PaintShop Pro - вашиот уредувач на фотографии

Corel Paintshop Pro го подигнува уредувањето фотографии со вештачка интелигенција за корисниците на Windows со сеопфатен пакет напредни алатки за уредување и графички дизајн. Интегрира решенија засновани на вештачка интелигенција за заштеда на време, што им служи и на професионалните и на аматерите фотографи.

Студиото AI HDR во Paintshop Pro им овозможува на корисниците да применуваат ефекти со висок динамички опсег без напор. Функцијата AI Style Transfer брзо ги применува уметничките стилови на познати слики на сликите. AI Artifact Removal и AI Denoise ефикасно се справуваат со слики со проблеми со шум, идеални за фотографирање при слаба осветленост или високо ISO. Алатката за замена на заднината со вештачка интелигенција ги поедноставува промените на заднината, додека режимот за портрет со вештачка интелигенција автоматски ги открива предметите за да создаде ефект на боке. Дополнително, функцијата AI Upsampling овозможува зголемување на фотографиите без губење на резолуцијата или квалитетот.

Главни карактеристики на Corel Paintshop Pro:

 • Студио AI HDR: Ефекти со висок динамички опсег со еден клик.
 • Трансфер на стил на вештачка интелигенција: Применува уметнички стилови на фотографии.
 • Отстранување и отфрлање на артефакти со вештачка интелигенција: Ги корегира бучните и пикселирани слики.
 • Замена на позадината на вештачката интелигенција: Брзо и ефикасно уредување на заднината.

9. Canva

Запознајте го Magic Studio | Нека моќта на вештачката интелигенција ја надополни вашата работа

Canva се појави како моќник во доменот на уредувањето фотографии со ВИ, нудејќи низа функции кои го поедноставуваат и подобруваат процесот на уредување. Познати по леснотијата на користење и пристапноста, алатките за уредување фотографии со вештачка интелигенција на Canva се дизајнирани да се грижат за широк спектар на корисници, од аматери до професионалци, правејќи сложени уредувања брзи и без напор.

Во сржта на способностите за уредување со вештачка интелигенција на Canva се алатките како Magic Edit, Magic Erase и Auto Crop. Овие карактеристики користат врвна технологија за вештачка интелигенција за да ги трансформираат и зајакнат сликите, обезбедувајќи им на корисниците неспоредливо искуство во уредувањето. Magic Edit и Magic Erase, особено, ја прикажуваат моќта на AI во уредувањето фотографии, нудејќи им на корисниците можност да прават прецизни уредувања и беспрекорно да ги отстрануваат несаканите елементи. Функцијата за автоматско отсекување дополнително го подобрува комплетот алатки, интелигентно врамува и сече слики за оптимално влијание.

Главни карактеристики на уредувањето фотографии со вештачка интелигенција на Canva:

 • Магично уредување и бришење: Алатки напојувани со вештачка интелигенција за прецизно уредување и отстранување на предмети.
 • Автоматско отсекување: Интелигентно сечење за оптимално кадрирање на слики.
 • Генератор на слики со вештачка интелигенција: Генерира слики од текст во различни уметнички стилови.
 • Интерфејс погоден за корисникот: Дизајниран за ефикасност, погоден за сите нивоа на вештини.
 • Бесплатен онлајн уредувач на фотографии: Пристап до прекрасни ефекти, филтри и прилагодувања.

10. Сликата

Како да изградите личен профил со вештачка интелигенција од уредувањата на профилот со вештачка интелигенција на таленти

Imagen е фокусиран на поедноставување на процесот на уредување слики со интуитивен интерфејс и функционална вештачка интелигенција лесна за употреба. Нуди низа способности за креативно уредување, вклучувајќи промени во палетата на бои, заострување на сликата и други алатки за подобрување.

Уникатна карактеристика на Imagen е Профилот на ВИ за таленти, кој користи нацрти засновани на стилови на уредување на професионални фотографи за автоматско прилагодување на сликите за да одговараат на одредени визуелни изгледи. Оваа функција им овозможува на корисниците да постигнат професионален изглед додека ја одржуваат контролата врз понатамошните уредувања.

Цената на Imagen се заснова на бројот на уредувања на фотографии. Дополнителните функции како сечење и исправување бараат дополнително плаќање, што може да биде важно за буџетирање, но неговите привлечни карактеристики вреди да се истражат.

Главни карактеристики на Imagen:

 • Профил на талент за вештачка интелигенција: Усвојува стилови на професионални фотографи за автоматско прилагодување на сликата.
 • Способности за креативно уредување: Разновидни алатки за промена на бојата и подобрувања на сликата.
 • Интерфејс погоден за корисникот: Го поедноставува процесот на уредување за сите нивоа на вештини.

Tтој Иднина на уредување фотографии водени од вештачка интелигенција

Додека го истражуваме разновидниот пејзаж на алатките за уредување фотографии со вештачка интелигенција, јасно е дека иднината на дигиталните слики се обликува преку овие иновативни платформи. Секоја алатка за која разговаравме на овој блог нуди уникатни карактеристики и способности кои се задоволуваат за широк опсег на потреби за уредување. Без разлика дали се работи за прецизноста на отстранувањето на предметите или едноставноста и пристапноста, овие алатки го редефинираат она што е можно во светот на уредувањето фотографии.

Интеграцијата на технологијата за вештачка интелигенција во овие алатки не само што ги поедноставува сложените задачи за уредување, туку и отвора нови патишта за креативност и ефикасност. Тие им обезбедуваат моќни ресурси и на аматерите и на професионалните фотографи за да ги подобрат, трансформираат и да ги реализираат своите креативни визии со леснотија. Како што вештачката интелигенција продолжува да се развива, можеме да очекуваме овие алатки да станат уште понапредни, нудејќи уште поголеми можности за фотографите и уметниците.

Алекс Мекфарланд е новинар и писател за вештачка интелигенција кој ги истражува најновите случувања во вештачката интелигенција. Соработувал со бројни стартапи и публикации за вештачка интелигенција ширум светот.