никулец 10 „Најдобри“ видео генератори со вештачка интелигенција (мај 2024) - Unite.AI
Поврзете се со нас

Најдоброто од

10 „Најдобри“ видео генератори со вештачка интелигенција (мај 2024)

Ажурирани on

Unite.AI е посветена на ригорозни уредувачки стандарди. Може да добиеме компензација кога ќе кликнете на линковите до производите што ги прегледуваме. Ве молиме погледнете го нашиот придружно откривање.

Видео содржината е задолжителна за бизнисите и креаторите на содржини кои сакаат да се натпреваруваат во ова високо визуелно опкружување. Извештаите покажаа дека повеќе од 80% од онлајн сообраќајот е видео сообраќај, а сè поголем број луѓе го претпочитаат тоа во однос на другите форми на онлајн содржина како текст и слики. 

Повеќето онлајн издавачи се потпираат на социјалните мрежи за да допрат до публиката, а видео содржините обезбедуваат повеќе органски досег од другите типови. Во исто време, традиционално одземаше време и скапо да се произведува и дистрибуира видео содржина. 

Вештачката интелигенција (ВИ) ја менува оваа перспектива, правејќи го полесно од кога било генерирањето видео. Во исто време, никогаш не било подостапно да се создава видео содржина со широк опсег на достапни видео генератори со вештачка интелигенција. 

Еве некои од најдобрите генератори на видео со вештачка интелигенција на пазарот: 

1. Сликарство

Целосно демо со слика

Pictory е генератор на видео со вештачка интелигенција што ви овозможува лесно да креирате и уредувате видеа со висок квалитет. Еден од најдобрите аспекти на алатката е тоа што не ви треба никакво искуство во уредување или дизајнирање видео. 

Започнувате со обезбедување на скрипта или статија, која ќе послужи како основа за вашата видео содржина. На пример, Pictory може да ја претвори вашата објава на блог во привлечно видео што ќе се користи за социјалните медиуми или за вашата веб-страница. Ова е одлична карактеристика за лични блогери и компании кои сакаат да го зголемат ангажманот и квалитетот. Бидејќи е базиран во облакот, работи на кој било компјутер. 

Pictory, исто така, ви овозможува лесно да уредувате видеа користејќи текст, што е совршено за уредување вебинари, подкасти, снимки од зумирање и многу повеќе. Едноставен е за користење и потребни се само неколку минути пред да се испорачаат професионални резултати кои ќе ви помогнат да ја зголемите вашата публика и да го изградите вашиот бренд. 

Друга одлична карактеристика на Pictory е тоа што можете да креирате споделени видеа за нагласување, што се покажува корисно за оние кои сакаат да креираат трејлери или да споделуваат кратки клипови на социјалните мрежи. Покрај овие одлични карактеристики, можете и автоматски да ги насловувате вашите видеа и автоматски да сумирате долги видеа. 

Еве некои од главните карактеристики на Pictory: 

 • Видео засновано на статии или скрипти
 • Уредувајте видеа користејќи текст
 • Создадете споделени ролки за нагласување на видеото
 • Автоматски титлувајте и сумирајте видеа

Прочитајте ја нашата Преглед на слика или посетете Сликарство.

2. Синтези

Како да креирате видео генерирано со вештачка интелигенција - Synthesys AI Studio

На врвот на нашата листа на најдобри видео генератори со вештачка интелигенција е Synthesys, која е водечка компанија во развојот на алгоритми за текст во говор и видеа за комерцијална употреба. Synthesys има за цел да ви помогне да ја подобрите вашата видео содржина, како што се видеа со објаснување и упатства за производи, за само неколку минути. Компанијата се потпира на својата технологија Synthesys Text-to-Video (TTV) за да ги трансформира скриптите во динамични медиумски презентации. 

Креаторите и компаниите можат да го користат Synthesys за да создаваат видеа со видео технологија со вештачка интелигенција за синхронизирање усни. Нема потреба од камери или филмски екипи. Сè што треба да направите е да изберете аватар и да ја напишете вашата скрипта на еден од над 140 достапни јазици, а алатката ќе произведе висококвалитетно видео. 

Алатката нуди 69 вистински „Хуматари“ и банка со гласови од 254 уникатни стилови. Исто така, нуди целосно прилагодување, интерфејс лесен за користење за уредување и прикажување и излез со висока резолуција. 

Еве некои од главните карактеристики на Synthesys: 

 • 69 вистински Humatars
 • 140+ јазици и 254 уникатни стилови
 • Одлична алатка за објаснувачки видеа, е-учење, социјални медиуми и описи на производи
 • Лесен за користење интерфејс

Прочитајте ја нашата Преглед на Synthesys или посетете Синтези.

3. Хејген

Објавете ги новостите - HeyGen v3.0 со новата генерација TalkingPhoto, URL до видео, текст 2 слика и повеќе!🎉

HeyGen е видео платформа која ви помага да креирате интересни деловни видеа со генеративна вештачка интелигенција,
лесно како правење PowerPoints за различни случаи на употреба.

Моќната платформа им овозможува на корисниците да го претворат текстот во професионално видео за неколку минути, директно од вашиот прелистувач. Снимајте и поставете го вашиот вистински глас за да создадете персонализиран аватар или едноставно напишете го текстот што го сакате. Има широк спектар на гласови со над 300 за избор.

Достапни се повеќе приспособувања, вклучително и комбинирање на неколку сцени во едно видео и секако додавање музика што одговара на темата на видеото.

 • Изберете од 300+ гласови на 40+ популарни јазици.
 • Изберете или поставете ја вашата омилена музика за да го додадете последниот допир.
 • Направете видеа и фотографии за замена на лица.
 • Прилагоден аватар со свој глас со прикачување снимки.
 • Напојување текст на видео.

Прочитајте ја нашата Преглед на HeyGen или посетете Хејген.

4. BasedLabs

Нова алатка за анимација со вештачка интелигенција image2video Based Labs AI!! ВИ анимација за квалитет на производство.

BasedLabs го револуционизира генерирањето видео, претворајќи ги статичните слики во живописни видеа со леснотија. Тој е преполн со алатки за вештачка интелигенција кои го прават создавањето содржина без напор и забавно, совршени за секој што сака да остави свој белег со уникатни видеа или меми.

Дизајниран за креатори од сите ленти - било да се влијателни, претприемачи или фотографи - BasedLabs нуди едноставен, ефикасен начин за производство на истакната содржина. Со функции како AI Video Generator, Faceswap, Selfie Generator, Image Extender и Upscaler, никогаш не било полесно да ги трансформирате вашите идеи во привлечни визуелни приказни.

Истакнете се со AI Video Generator, алатка која брзо ги претвора сликите во видеа, идеална за зајакнување на вашите социјални медиуми, маркетинг или портфолио. Плус, придружете се на заедницата на BasedLabs за да најдете инспирација и да соработувате со колеги креативци.

 • BasedLabs ги претвора сликите во видеа со технологија за вештачка интелигенција.
 • Идеален за создавачи, инфлуенсери и бизниси.
 • Карактеристиките вклучуваат алатки за видео со вештачка интелигенција, Faceswap и Image Upscaler.
 • Брзо ги подобрува социјалните медиуми и маркетинг содржината.
 • Негува заедница за соработка за креативци.

Прочитајте ја нашата Преглед на BasedLabs или посетете BasedLabs.

5. Колосјански

Colossyan Creator 101: AI Prompt-to-Video

Colossyan е меѓу првите компании кои создаваат алатки кои овозможуваат видео продукција со помош на ВИ и алгоритми за машинско учење. Нивната алатка може да се користи за сè, од видеа за обука за човечки ресурси до клипови на YouTube, и има за цел да го направи создавањето видео содржини полесно и подостапно за сите.

Овој видео генератор ви овозможува да изберете од разновидна палета на аватари и да му обезбедите на аватарот скрипта. Откако ќе се генерира првото видео, можете да насочите различни региони со автоматско преведување на целото видео со притискање на копче. Можете лесно да ги менувате акцентите и облеката. Изберете од преку 120 јазици.

Еве некои од опциите:

 • Изберете од нашиот избор на комерцијално достапни синтетички презентери со вештачка интелигенција за да се поврзете со вашата публика.
 • Додајте преводи на вашите видеа со вештачка интелигенција.
 • Персонализирајте видеа со различни акценти.
 • Подобрете ги видео пораките преку снимки од екранот.
 • Автоматски превод.

Прочитајте ја нашата Колосјан преглед или посетете Колосјански.

6. Флики

Fliki - Текст во видео и текст во говор

Fliki го прави создавањето видеа едноставно како и пишувањето со својот уредник базиран на скрипти. Создавајте видеа со реални гласови за неколку минути, напојувани со помош на вештачка интелигенција. Fliki исто така содржи над 2000 реални гласови за текст во говор на повеќе од 75 јазици.

Fliki се издвојува од другите алатки затоа што ги комбинираат способностите за вештачка интелигенција од текст во видео и вештачка интелигенција од текст во говор за да ви овозможат се во една платформа за вашите потреби за создавање содржина.

Можете да креирате видеа за широк спектар на случаи на употреба. Ова вклучува генерирање на едукативни видеа, објаснувања, демо снимки на производи, содржини од социјалните медиуми, видеа на YouTube, Tiktok Reels и видео реклами.

 • Користете текст за да ги претворите потсетниците во видеа
 • 2000 реални гласови од текст во говор
 • 75+ јазици
 • Не е потребно искуство за уредување видео

7. Deepbrain ai

Креирајте видеа генерирани со вештачка интелигенција користејќи основен текст веднаш

Алатката Deepbrain AI нуди можност за лесно креирање видеа генерирани со вештачка интелигенција користејќи основен текст веднаш брзо и лесно. Едноставно подгответе ја вашата скрипта и користете ја функцијата Текст во говор за да го добиете вашето прво видео со вештачка интелигенција за 5 минути или помалку.

Постојат 3 брзи чекори за да започнете, тие се како што следува:

 1. Прво, креирајте нов проект. Можете да започнете со сопствен PPT шаблон или да изберете еден од почетните шаблони.
 2. Можете рачно да ја напишете или копирате и залепите вашата скрипта. Содржината на вашиот поставен PPT ќе се внесе автоматски.
 3. Откако ќе го изберете соодветниот јазик и модел на вештачка интелигенција и ќе завршите со уредувањето, можете да го извезете синтетизираното видео.

Оваа алатка ги нуди следниве придобивки:

 • Лесно пронајдете прилагоден аватар со вештачка интелигенција кој најдобро одговара на вашиот бренд.
 • Интуитивната алатка е дизајнирана да биде супер лесна за користење за почетници.
 • Нуди значителна заштеда на време при подготовка на видео, снимање и монтажа.
 • Заштеда на трошоци во целиот процес на видео продукција.

Прочитајте ја нашата Преглед на DeepBrain AI или посетете Deepbrain ai.

8. Elai.io

Пример за обука за усогласеност создаден со Elai.io

Воден од глобален тим експерти за технологија за вештачка интелигенција, Elai.io е уште еден водечки генератор на видео со вештачка интелигенција кој им овозможува на корисниците да креираат широк опсег на видео содржини од текст. Со Elai.io, можете лесно да генерирате видеа во обем. 

Можете да ја користите платформата за да генерирате професионално видео од врската до статијата или блогот со само три кликања. Прво копирате и залепувате URL-адреса на блог-објава или HTML текст пред да изберете еден од шаблоните од библиотеката. Останува само да го прегледате видеото, да направите какви било промени и да го рендерирате и преземете. 

Elai.io е особено корисен за корисниците кои сакаат да создаваат видеа за обука без актери, гласовни пораки или постпродукција. Можете исто така да го подобрите вашиот маркетинг со привлечни видеа за производи, напојувани со вештачка интелигенција. 

Има над 60 достапни јазици и повеќе од 25 аватари за избор. Покрај изборот на презентер од библиотеката, можете да побарате и личен аватар. 

Еве некои од главните карактеристики на Elai.io:  

 • Генерирајте видеа во размер
 • Создадете видео од блог или статија
 • Над 60 јазици и повеќе од 25 аватари
 • Видеа за обука 

9. ИнВидео

Претворете го секое известување во видео на YouTube со InVideo AI: Ново издание

Ако барате моќна вештачка интелигенција за генерирање видеа за маркетинг и објаснување, InVideo ве покрива. Не бара никаква позадина во креирањето видео или уредување видео, така што секој може да започне со алатката. 

InVideo создава видео од внесен текст, што го олеснува создавањето видеа со висок квалитет за неколку минути. Тој нуди различни шаблони кои се професионално дизајнирани и анимирани. 

За да го користите генераторот на видео со вештачка интелигенција, сè што треба да направите е да го внесете вашиот текст, да го изберете најдобриот образец или да го приспособите вашиот и да го преземете готовото видео. Видеосодржината потоа може да се сподели директно на платформите на социјалните медиуми како YouTube, Instagram и Facebook. 

Многу корисници избираат InVideo за да развијат промо видеа, презентации, видео препораки, слајдови, па дури и меми. 

Еве некои од врвните карактеристики на InVideo: 

 • Не е потребна позадина во создавањето видео
 • Видео од внесен текст за неколку минути
 • Професионално дизајнирани шаблони
 • Споделете директно на социјалните мрежи

Прочитајте ја нашата Преглед на InVideo или посетете Инвидео.

10. Синтезија

Како се создаваат аватарите на Synthesia AI?

Друг одличен генератор на видео со вештачка интелигенција е Synthesia, платформа за генерирање видео со вештачка интелигенција која ви овозможува брзо да креирате видеа со аватари на вештачка интелигенција. Платформата вклучува над 60 јазици и различни шаблони, рекордер на екран, медиумска библиотека и многу повеќе. 

Synthesia се користи од некои од најголемите светски имиња како Google, Nike, Reuters и BBC. 

Со Synthesia, нема потреба од сложена видео опрема или локации за снимање. Можете да изберете од над 70 различни аватари со вештачка интелигенција, па дури и да добиете ексклузивен AI аватар за вашиот бренд. Покрај претходно поставените аватари, можете да креирате и свои. 

Платформата за генерирање глас со вештачка интелигенција го олеснува добивањето конзистентни и професионални гласови, кои лесно може да се уредуваат со кликнување на копче. Овие гласови вклучуваат и затворени натписи. Откако ќе имате аватар и глас, можете да произведувате квалитетни видеа за неколку минути со повеќе од 50 претходно дизајнирани шаблони. Можете да прикачувате сопствени средства за идентитетот на брендот и да добивате шаблони направени по мерка. 

Еве некои од главните карактеристики на Synthesia: 

 • 70+ аватари со вештачка интелигенција
 • 65+ јазици 
 • Широк спектар на видео шаблони
 • Бесплатна медиумска библиотека

Прочитајте ја нашата Синтезија Преглед или посетете Синтезија.

Резиме

Овие топ 10 генератори на видео со вештачка интелигенција го револуционизираат создавањето содржина, овозможувајќи им на корисниците без напор да ги претворат сликите во привлечни видеа. Дизајнирани за разновидна публика, овие алатки го рационализираат процесот на производство на видео, правејќи го достапен за создавачите, бизнисите и фотографите. Со кориснички интерфејси и напредни можности за генерирање видео, тие им даваат можност на корисниците да го подобрат своето дигитално присуство и раскажување приказни без потреба од сложени вештини за уредување. Овие платформи не само што го поедноставуваат создавањето содржина, туку и отвораат нови можности за визуелно раскажување приказни во дигиталната ера.

Алекс Мекфарланд е новинар и писател за вештачка интелигенција кој ги истражува најновите случувања во вештачката интелигенција. Соработувал со бројни стартапи и публикации за вештачка интелигенција ширум светот.