никулец 10 најдобри алатки за подобрување на сликата и подобрување на ВИ (мај 2024 година)
Поврзете се со нас

Најдоброто од

10 најдобри алатки за подобрување на сликата и подобрување на ВИ (мај 2024 година)

Ажурирани on

Unite.AI е посветена на ригорозни уредувачки стандарди. Може да добиеме компензација кога ќе кликнете на линковите до производите што ги прегледуваме. Ве молиме погледнете го нашиот придружно откривање.

Алатките за слики со вештачка интелигенција (AI) и за зголемување на резолуцијата обезбедуваат одличен начин за подобрување на вашите слики и промена на нивната големина. Сè уште живееме во свет полн со дигитални фотографии, а студиите покажуваат дека секоја година правиме над еден трилион фотографии. Дигиталните фотографии се важен дел од сите наши животи, а алатките за подобрување на сликата се особено критични за поединци кои се вклучени во специфични видови работа, како што се оние кои се вклучени во социјалните медиуми. 

Неопходно е да користите висококвалитетни слики ако сакате да привлечете внимание. Во исто време, повеќето од сликите на интернет се со низок квалитет и полни со дигитален шум. 

Вештачката интелигенција значително ја унапреди технологијата за зголемување на резолуцијата на сликите во изминатите неколку години, што им олеснува на сликите со ниска резолуција да станат професионални и со висок квалитет. 

Еве некои од најдобрите алатки за подобрување и подобрување на сликата со вештачка интелигенција на пазарот: 

1. PromeAI – HD Upscaler

HD Upscaler|PromeAI Academy

Унапредувањето на сликата на PromeAI е дел од поширокиот пакет напредни функции напојувани со вештачка интелигенција, дизајнирани да го револуционизираат начинот на кој професионалците и ентузијастите создаваат и манипулираат со визуелна содржина. Оваа технологија нуди извонредно зголемување на резолуцијата со висока дефиниција што ја подобрува содржината со додавање сложени детали, поправка на оштетените елементи и овозможување повеќекратни кругови на удвојување на големината за зголемена јасност и квалитет.

Наречен „Проме“ по Прометеј, кој во митологијата му го донесе моќниот подарок на оган на човештвото, PromeAI се обидува да ги поттикне корисниците со трансформативните способности на вештачката интелигенција.

Покрај својот софистициран HD подобрувач, PromeAI вклучува различни други функции прилагодени на различни креативни потреби:

 • Рендерирање на скици Фотографија до скица конвертирате слики во уметнички скици.
 • Генератор на слики со вештачка интелигенција Креативна фузија креирајте нови слики и спојувајте елементи од различни слики.
 • Варијација на слика нуди различни верзии на иста слика.
 • Дифузија во позадина Отстранувач на позадина приспособете ги и исчистете ги позадините, соодветно.
 • Супермодел со вештачка интелигенција, АИ Headshot Генератор, и Растојание подобрување на портретната фотографија со карактеристики слични на модел, професионални снимки од глава и корекции на осветлувањето.
 • Ефекти на текст додадете креативни текстуални дизајни на сликите.
 • Уредување на слика опфаќа широк опсег на прилагодувања од основни уредувања до сложени модификации.
 • Избриши и замени Надворешно сликање овозможуваат детално уредување на содржината и проширување на границите на сликата.
 • video, Слика во видео, и Текст на видео способностите овозможуваат непречено создавање и трансформација на статични слики во динамична видео содржина.

PromeAI опслужува широк опсег на корисници, вклучувајќи аматери, архитекти, дизајнери на ентериер, дизајнери на производи и професионалци во индустријата за игри и анимација, опремувајќи ги со алатки за трансформирање на нивната креативна визија во резултати од професионален степен.

2. HitPaw Photo Enhancer

[НОВО АЖУРИРАЊЕ] HitPaw Photo Enhancer 2.1 | Што има ново?

На врвот на нашата листа на најдобри алатки за слики и подобрување на ВИ е HitPaw. Ова е ттој е најдобар подобрувач на слика со вештачка интелигенција за да ги направи сликите помалку заматени и да ги зголеми сликите без губење на квалитетот.

Оваа алатка за подобрување на фотографиите на професионално ниво совршено ги поправа заматените фотографии и нејзините модели со вештачка интелигенција се достапни за подобрување на квалитетот на фотографијата во секоја прилика. Платформата дури нуди технологија за враќање на старите фотографии во живот, подобрувачот на лице со вештачка интелигенција обезбедува модел на лице за да го направи вашето лице беспрекорно и да ги обои црно-белите слики за да ги врати старите фотографии со еден клик.

Моделот denoise може автоматски да го отстрани шумот од сликите со висока ISO и слаба осветленост со моќната технологија за намалување на шум со вештачка интелигенција и да направи сликата од цртаниот филм да изгледа појасна.

Најлесен пристап е да се користи општиот модел за да се подобрат сликите на реалната сцена, како што се пејзажите и зградите. Овој острилувач со вештачка интелигенција може да го подобри квалитетот на сликите за да ги направи животните или цвеќињата појасни.

Еве некои од главните карактеристики на ХитПау

 • Најдобриот подобрувач на слика со вештачка интелигенција достапен за Windows и Mac
 • Еден клик за автоматско подобрување на квалитетот и резолуцијата на сликата
 • Лесно направете ги сликите помалку заматени и отстранете ја бучавата од сликите
 • Зголемете и зголемувајте ги сликите без губење на квалитетот воопшто

Прочитајте ја нашата Преглед на HitPaw или посетете ХитПау.

3. AVC Labs

Најдобар AI фото подобрувач | Кажете им збогум на заматените фотографии: зголемете ги вашите слики со AVC AI

AVCLabs Photo Enhancer AI, е посветен уред за подобрување на сликата што користи длабоко учење за да ја зголеми резолуцијата на сликата за 400% и да ги подобри деталите, како и да ги отстрани дефектите и артефактите на компресија. Обучен е на милиони слики од различни типови, вклучувајќи портрети, диви животни, аниме, пејзажи, архитектура и многу повеќе, ова ви овозможува природно да ја зголемите резолуцијата на различни слики, со зачувани точни и соодветни детали.

Алатката нуди интелигентна функција за отстранување на шум што може автоматски да го отстрани шумот од зрнестите фотографии и да го подобри квалитетот.

Моделот AI Face Refinement е специјално наменет за подобрување на портретната фотографија, без да се грижите за комплициран процес на уредување. Овозможено од вештачка интелигенција, можете со еден клик да добиете висококвалитетни, зачудувачки портрети со подобрување на тонот на кожата, отстранување флеки или подобрување на карактеристиките како што се очите и усните.

Ова се некои од главните карактеристики на AVC Labs:

 • Зголемена резолуција на фотографии од ниска до висока со супер-резолуција
 • Поправете ги заматените фотографии со отстранување на шум и зрнца и заострување
 • Алатка за ретуширање на лице со вештачка интелигенција за портретите и селфите да изгледаат разубавени
 • AI Photo Colorizer за природно да ги внесе B&W фотографиите во бои
 • Калибрација на боја со вештачка интелигенција за да се реши проблемот со бојата на фотографиите
 • AI BG Removal за да ја претворите фотографијата во проѕирна позадина

Прочитајте ја нашата Преглед на AVC Labs или посетете AVC Labs.

4. Икони8

Smart Upscaler by Icons8: Подобрете ги сликите со вештачка интелигенција

Следниот на нашата листа на најдобри алатки за слика и подобрување на вештачката интелигенција е Icons8, подобрувач на слики со вештачка интелигенција управуван од интелигентни алгоритми за вештачка интелигенција. Можете да ги користите Icons8 за да ги подобрите сликите на интернет бесплатно. Алатката се потпира на машинско учење за да ви овозможи да ја надградите сликата за 2x или 4x без да изгубите квалитет. 

Icons8 е исто така одлична алатка за автоматско поправање на несовршеностите на вашите слики при зголемување на резолуцијата на сликата. Сè што треба да направите за да ја подобрите резолуцијата на сликата е да ја повлечете и пуштите на страницата, да почекате неколку секунди за автоматски да се зголеми, а потоа да ја преземете зачуваната слика. 

Можете да ги користите Icons8 за да интегрирате острење, намалување на шумот и зголемување на резолуцијата преку целосно автоматизираниот процес. Почетната база на податоци на платформата се состои од 5 милиони слики, а повеќе постојано се додаваат. Зголемените слики се складирани безбедно, а вие можете да ја прегледате вашата историја и повторно да ги преземате зголемените фотографии без да користите премногу моќ на графичкиот процесор. Ниту една од вашите подобрени слики не се користи за машинско учење и тие не се споделуваат или прикажуваат. 

Еве некои од главните карактеристики на Icons8: 

 • Бесплатно зголемување на резолуцијата 
 • Зголемување на резолуцијата до 4x во големина
 • Автоматски исправете ги несовршеностите
 • Погледнете ја историјата и повторно преземете зголемени фотографии

5. Вештачка интелигенција за длабока слика 

Демо за длабока слика | Најдобар подобрувач на фотографии со вештачка интелигенција

Друга одлична опција за алатка за подобрување на сликата со вештачка интелигенција е Deep Image AI, која е компатибилна и со Windows и со Mac OS. Deep Image AI беше дизајнирана да го олесни зголемувањето на резолуцијата на сликите на интернет. Можете исто така лесно да ги подобрите фотографиите на мобилен телефон. 

Важно е да се напомене дека платформата ја ограничува големината на зголемената слика на 5000 x 5000 пиксели или 25 мегапиксели. Ова ограничување важи и за регистрираните и за нерегистрираните корисници. 

Deep Image AI е лесна за употреба, само бара од вас да се движите до страницата, да поставите слика и да започнете со зголемување на резолуцијата. Се потпира на напредни алгоритми за вештачка интелигенција за неговите карактеристики за зголемување на резолуцијата, што доведува до фотографии со природен изглед. Алатката, исто така, има API што програмерите би можеле да го најдат корисно бидејќи ви овозможува да ја интегрирате алатката за зголемување на резолуцијата во вашите сопствени проекти за код. 

Еве некои од главните карактеристики на Deep Image AI: 

 • Поддршка за API за програмери
 • Режим за масовно уредување
 • ВИ за генерирање предвидувања
 • Ограничување од 25 мегапиксели за подобрени слики

6. Унапредување на сликата на VanceAI

Како да ја подобрите резолуцијата на сликата на интернет со VanceAI Image Enlarger

Уште еден одличен подобрувач на слики со вештачка интелигенција е VanceAI, кој нуди неколку главни карактеристики. Прво, можете да го користите подобрувачот на слики со вештачка интелигенција 8x за да ги подобрите фотографиите со ниска резолуција без да изгубите квалитет. Алатката, исто така, вклучува и специјално засилување на аниме со вештачка интелигенција, дизајнирано за мали аниме фотографии до 16x. 

VanceAI Image Upscaler нуди и некои безбедносни карактеристики. На пример, вашите обработени слики се бришат за 24 часа. 

Процесот за зголемување на резолуцијата на сликите со оваа алатка е едноставен, како и другите најдобри алатки на списокот. Сè што треба да направите е да поставите фотографија, да го изберете соодветниот модел на вештачка интелигенција и времињата на зголемување и да започнете со зголемување на резолуцијата до 2x, 4x или 8x. Потоа можете да ја преземете зголемената слика со висока резолуција. 

Еве некои од главните карактеристики на VanceAI Image Upscaler:

 • Унапредување на сликата до 8x без губење на квалитетот
 • Потиснете ја бучавата и отстранете ја заматувањето
 • Специфични алгоритми за зголемување на резолуцијата на аниме фотографии
 • Автоматски компресирајте и менувајте ја големината на сликите што надминуваат 2000 x 2000

7. Да се ​​подобриме

Како да ја зголемите резолуцијата на фотографијата за 1 минута со Let's Enhance

Let's Enhance е онлајн подобрувач на фотографии со вештачка интелигенција што може да постигне зголемување на резолуцијата во 4K без губење на квалитетот. Алатката се потпира на техники за вештачка интелигенција за подобрување на боите, враќање на изгубените текстури и детали, отстранување на компресија и многу повеќе. Сè на сè, Let's Enhance може да ја унапреди вашата фотографија до 16x. 

Алатката нуди бесплатна верзија која бара само да ја фрлите сликата на страницата пред да започнете со процесот на зголемување на резолуцијата. Тоа е уште еден од најлесните подобрувачи на слики со вештачка интелигенција за користење. 

Со технологијата за вештачка интелигенција, Let's Enhance е навистина добар во намалувањето на шумот и другите артефакти присутни на сликата, што резултира со процесни и многу детални фотографии. 

Еве некои од главните карактеристики на Let's Enhance: 

 • Нуди 4K зголемување на резолуцијата без губење на квалитетот
 • Ги подобрува боите, ги враќа изгубените текстури, ја отстранува компресијата и многу повеќе
 • Лесен за користење
 • Намалување на бучавата и други артефакти

8. Унапредување на сликата од BasedLabs

Унапредувањето на сликата со вештачка интелигенција од оваа платформа им овозможува на корисниците да ги подобрат фотографиите со помала резолуција, правејќи ги поостри и зголемувајќи ги од 1x до 4x. Користејќи напредна технологија за зголемување на резолуцијата на вештачката интелигенција, платформата овозможува надградба на сликите до квалитет со висока резолуција. Тој е дизајниран да произведува кристално чисти зголемувања од која било основна слика, погодни и за лични и за професионални цели.

Одликувајќи се со интерактивен лизгач за скалирање и функционалности за замена на лица, платформата ги опремува корисниците со разновидни алатки за персонализирање и подобрување на нивните слики. Корисниците можат без напор да создаваат привлечна содржина, почнувајќи од забавни вирусни меми до фотографии од професионално ниво со само неколку кликања.

Еве некои од главните карактеристики на овој Унапредувач на слики: 

 • Зголемување на резолуцијата Веднаш
 • Наменето за почетници корисници
 • Нуди до 4x квалитет и подобрување на решението
 • Лизгачот на скала е интуитивен и лесен за употреба

Прочитајте ја нашата Преглед на BasedLabs или посетете BasedLabs.

9. Ваифу 2х

Ако барате подобрувач на слики фокусирани на аниме, Waifu2x е уште една одлична опција. Алатката се потпира на невронски мрежи за да ги подобри сликите и да дава резултати со висок квалитет. И покрај тоа што е насочена кон потрошувачите на аниме, алатката може да се користи и за други видови фотографии. 

Waifu2x го отстранува шумот од сликите при зголемување на резолуцијата, а исто така можете само да го внесете URL-то на сликата што сакате да ја компресирате. Нема потреба да ја преземате и влечете и пуштате датотеката во алатката. Waifu2x може да ја повлече сликата зад URL-то и автоматски да го започне процесот. 

Тоа е уште една бесплатна алатка за користење.

Еве некои од главните карактеристики на Waifu2x: 

 • Лесен и бесплатен за употреба
 • Насочени кон аниме слики
 • Може да ја подобри резолуцијата на секаков тип на слика
 • Зголемување од URL-то 

10. Cre8tiveAI 

Webmovie PhotoRefiner EN 2022 година

Со Cre8tiveAI, можете да ги подобрите сликите за 16x за само неколку секунди. Тоа е одличен избор за мали слики што сакате да ги зголемите пред да ги печатите. Алатката се потпира на длабоко учење за зголемување на резолуцијата на сликите без губење на квалитетот. 

Алатката за подобрување на сликата е различна од конвенционалната технологија, која се потпира на истегнување и интерполирање на средината. Вештачката интелигенција научи слики со висока резолуција заклучени од слики со ниска резолуција, што резултира со фотографии со висок квалитет. 

Еве некои од главните карактеристики на Cre8tiveAI:

 • Подобрете ги сликите за 16x во секунди
 • Добро за подготовка на мали слики за печатење
 • Технологија за длабоко учење
 • Лесен за користење

Алекс Мекфарланд е новинар и писател за вештачка интелигенција кој ги истражува најновите случувања во вештачката интелигенција. Соработувал со бројни стартапи и публикации за вештачка интелигенција ширум светот.