никулец 10 најдобри генератори на глас со вештачка интелигенција (мај 2024) - Unite.AI
Поврзете се со нас
Низа ( [ID] => 1 [user_firstname] => Antoine [user_lastname] => Tardif [прекар] => Antoine Tardif [user_nicename] => админ [display_name] => Antoine Tardif [user_email] => [заштитена по е-пошта]
  [user_url] => [user_registered] => 2018-08-27 14:46:37 [user_description] => Основачки партнер на unite.AI и член на Технолошкиот совет на Форбс, Антоан е а футуристички кој е страстен за иднината на вештачката интелигенција и роботиката. Тој е и основач на Хартии од вредност.io, веб-страница која се фокусира на инвестирање во непушачка технологија. [user_avatar] => mm
)

Најдоброто од

10 најдобри генератори на глас со вештачка интелигенција (мај 2024)

Ажурирани on

Unite.AI е посветена на ригорозни уредувачки стандарди. Може да добиеме компензација кога ќе кликнете на линковите до производите што ги прегледуваме. Ве молиме погледнете го нашиот придружно откривање.

Доаѓањето на вештачката интелигенција револуционизира многу аспекти на технологијата, а една од највозбудливите и најбрзо развивачките области е генерирањето глас со вештачка интелигенција. Денес, генераторите на глас со вештачка интелигенција се пософистицирани и разноврсни од кога било, нудејќи опсег на гласови што може да се прилагодат на различни потреби и преференции. Од создавање реални гласови за видеа и подкасти до помагање во функциите за пристапност за апликации и софтвер, генераторите на глас со вештачка интелигенција го трансформираат начинот на кој комуницираме со дигиталната содржина.

Во оваа статија разговараме и детално ги разгледуваме 10-те најдобри генератори на глас со вештачка интелигенција достапни на пазарот. Овие алатки се издвојуваат по нивниот исклучителен квалитет, опсегот на гласови, леснотијата на користење и иновативните карактеристики. Без разлика дали сте создавач на содржина кој бара глас со природен звук за раскажување, развивач кој сака да ја интегрира гласовната функционалност во вашите апликации или едноставно сте љубопитни за можностите на вештачката интелигенција во синтезата на гласот, овие генератори нудат фасцинантен поглед во иднината на автоматизираниот глас технологија. Ајде да ги истражиме овие генератори на глас со вештачка интелигенција и да откриеме кои се најдобри и за потрошувачите и за бизнисите.

1. Лово.ai

Се-во-едно платформа за содржини со вештачка интелигенција | Гени од LOVO

Lovo.ai е истакнат генератор на глас базиран на вештачка интелигенција и платформа за текст-во-говор, познат по својот кориснички интерфејс и производството на гласови кои блиску го имитираат човечкиот говор. Оваа платформа нуди разновидна палета на гласови, угостителски за различни сектори како забава, банкарство, образование, игри и вести. Неговото постојано унапредување на моделите за синтеза на глас го привлече вниманието на истакнати организации ширум светот, позиционирајќи го Lovo.ai како лидер во областа на синтезата на гласот.

Неодамна, LOVO го претстави Genny, напреден генератор на глас со вештачка интелигенција кој ги комбинира функционалноста на текст во говор со функциите за уредување видео. Genny е способен да генерира високо реалистични гласови слични на луѓето, што го прави вредна алатка за создавачите на содржини кои исто така можат да ги уредуваат своите видеа во тандем.

Genny обезбедува пристап до над 500 гласови со вештачка интелигенција, достапни на повеќе од 20 емоции и 150 јазици, обезбедувајќи професионален и реален квалитет на звукот. Корисниците имаат корист од низа опции за приспособување, вклучително и уредувач за изговор и контроли за акцентирање, брзина и тон, овозможувајќи ситно подесен и персонализиран излез на говор.

карактеристики:

 • Најголемата светска библиотека со гласови со над 500+ гласови со вештачка интелигенција
 • Грануларна контрола за професионални продуценти кои користат уредник на изговор, акцент и контрола на тонот.
 • Способности за уредување видео што ви овозможуваат да уредувате видеа истовремено додека генерирате гласовни звучници.
 • Ресурсна база на податоци за невербални префрлувања, звучни ефекти, музика без авторски права, фотографии и видеа на акции

Со достапни над 150 јазици, содржината може да се локализира со кликнување на копче.

Прочитајте Преглед →

Посетете го Лово →

2. Марф

Креирајте и приспособете го Voice Overs | Murf AI

Murf стои во првите редови на технологијата за генерирање глас со вештачка интелигенција, нудејќи врвно решение и за поединци и за бизниси кои имаат за цел да ги подигнат своите аудио проекти. Користејќи софистицирани алгоритми за вештачка интелигенција и техники за длабоко учење, овој онлајн генератор на глас го трансформира пишаниот текст во говор кој е неверојатно природен и реалистичен. Признаен како еден од најистакнатите генератори на глас со вештачка интелигенција достапни денес, Марф е вешт во конвертирање на текст во говор, гласовни говори и диктати, што се покажува непроценливо за развивачите на производи, подкастери, едукатори и професионалци во корпоративниот свет.

Способноста на Марф да произведува гласови со автентичен звук брзо и со минимален влез од корисникот го издвојува. Платформата може да се пофали со огромна библиотека од над 110 гласови на 15 јазици, што ја прави разноврсна за огромен број апликации. Како креатор на глас, Марф се истакнува во создавањето синтетички гласови кои тесно ги повторуваат нијансите и тонови на човечкиот говор. Дистанцирајќи се од типичниот монотон и роботски звук на гласовите генерирани од компјутер, Murf нуди гласови од текст-во-говор (TTS) кои се исклучително реални и беспрекорни, подобрувајќи го квалитетот и влијанието на аудио содржината во различни сектори.

Еве некои од главните карактеристики на Murf:

 • Голема библиотека на гласови и јазици
 • Експресивни емотивни стилови на зборување
 • Висина и дотерување на гласовните тонови
 • Поддршка за внесување аудио и текст

Прочитајте Преглед →

Посетете Murf →

3. Синтези

Клиент за AI Видео - Synthesys AI Studio

Синтезис се издвојува како високо ценет и моќен генератор на глас со вештачка интелигенција, кој им овозможува на корисниците без напор да создаваат гласови и видеа со вештачка интелигенција од професионален степен со само неколку кликања.

Во првите редови на развојот на алгоритам за конверзија од текст во глас и видео, оваа платформа е прилагодена за комерцијални апликации. Замислете ја способноста брзо да ги подигнете објаснувачките видеа на вашата веб-локација или упатствата за производи со додавање на човечки глас со природен звук. Синтезис ја користи моќта на технологиите текст-во-говор (TTS) и текст-во-видео (ТТВ) за да ги претвори напишаните скрипти во привлечни и живи медиумски презентации, рационализирајќи го неверојатно процесот на создавање содржина.

Се нудат огромен број функции, вклучувајќи:

 • Изберете од големата библиотека на професионални гласови: 34 женски, 35 машки
 • Создавајте и продавајте неограничени гласови за која било цел
 • Исклучително реални гласови за разлика од конкурентските платформи
 • Изборот на нагласување на конкретни зборови за да може да се изразат низа емоции како среќа, возбуда, тага итн.
 • Додадете паузи кога корисникот сака да им даде на гласовите уште почовечко чувство.
 • Режим за преглед за брзо гледање резултати и примена на промени без губење време на прикажување.
 • Користете за продажни видеа, писма, анимации, објаснувања, социјални медиуми, ТВ реклами, подкасти и многу повеќе.

Прочитајте Преглед →

Посетете го Synthesys →

4. Voice Over преку Speechify

Speechify's Voice Over Studio!

Speechify е вешт во трансформирање на текст од различни формати во говор што звучи природно и течно. Работејќи преку Интернет, оваа разновидна платформа може да конвертира текст од PDF-датотеки, е-пошта, документи или написи во аудио, нудејќи алтернатива за читање. Корисниците имаат флексибилност да ја приспособат брзината на читање според нивните преференци и можат да изберат од широк избор од над 200 гласови со природен звук.

Овој интелигентен софтвер е способен да препознае преку 15 различни јазици во текстот и е одличен во конвертирање дури и скениран печатен текст во јасен и разбирлив звук. Ваквите способности го прават Speechify моќна алатка за секој што сака да слуша пишана содржина во движење или за целите на пристапност.

Еве некои од главните карактеристики на Speechify:

 • Веб-базиран со екстензии на Chrome и Safari
 • Над 200+ висококвалитетни гласови од кои можете да изберете
 • Над 20 јазици и акценти
 • Зрнести контроли на теренот, тон и брзина
 • Права за комерцијална употреба
 • Прилагодени саундтракови

Шифра за попуст од 30%: SPEECHIFYPARTNER30

Прочитајте Преглед →

Посетете Speechify →

5. Лаборатории на WellSaid

Запознајте го WellSaid Labs AI Voices

WellSaid е иновативна веб-базирана платформа дизајнирана за изработка на гласови со помош на генеративни гласови со вештачка интелигенција. Оваа алатка се издвојува со својата широка низа гласови со вештачка интелигенција кои се секогаш подготвени да креираат гласовни звучници најбрзо што можете да внесете текст. Она што го издвојува WellSaid од неговите конкуренти е извонредно реалниот квалитет на неговите гласови со вештачка интелигенција, кои се оценети како реални како и вистинските човечки снимки.

Платформата е особено вешта во обезбедувањето совршен глас за секој модул за обука. Корисниците можат да слушаат над 50 гласови со вештачка интелигенција, истражувајќи различни стилови на зборување, полови и акценти во реално време, овозможувајќи високо приспособено аудио искуство. Платформата ја поттикнува креативноста, нудејќи опција за мешање на различни гласови за инструкции засновани на сценарија.

Исклучителна карактеристика на WellSaid е нејзината библиотека за изговор, која им овозможува на корисниците целосна контрола врз нарацијата. Оваа уникатна алатка ви овозможува да ја научите вештачката интелигенција прецизно како да изговара одредени термини или фрази, осигурувајќи дека вашата приказна е раскажана точно како што замислувате.

Некои од карактеристиките вклучуваат:

 • Разновидност на гласови достапни 24/7
 • Над 50 гласови со вештачка интелигенција
 • Обучете го изговорот кога е потребно
 • Без талент или тесни грла во студиото
 • Беспрекорно ажурирање и уредување за неколку минути
 • Се прикажува двојно побрзо од говорната скрипта

Прочитајте Преглед →

Visit WellSaid Labs →

6. Eleven Labs

Воведување: Гласовна библиотека | Eleven Labs

ElevenLabs е платформа за текст во говор напојувана со вештачка интелигенција која го претвора пишаниот текст во природен звучен говор, платформата има чист интерфејс и најреални достапни гласови со вештачка интелигенција. Неговата достапност, посветената поддршка и етичките размислувања ја зголемуваат неговата привлечност.

Генерираните гласови се едни од најавтентичните и најизразните гласови со вештачка интелигенција од која било алатка, толку многу што е тешко да се разликуваат од автентичните човечки гласови. Тоа е совршена платформа за заштеда на време и пари за снимање гласови за аудио книги, видеа, подкасти и многу повеќе!

 • Најчовечкиот генератор на глас со вештачка интелигенција на пазарот.
 • Започнувањето е едноставно; не е потребна кредитна картичка.
 • Чист и пријателски за корисникот интерфејс.
 • Целосно бесплатен план со прифатливи планови за поединци и тимови.
 • Посветена и одговорна поддршка со многу корисни ресурси.

Прочитајте Преглед →

Visit ElevenLabs →

7. Флики

Fliki - Текст во видео и текст во говор

Fliki го трансформира процесот на создавање аудио и видео содржина во задача без напор, слична на едноставно пишување, преку својот уредувач базиран на скрипти. Со оваа алатка, можете брзо да креирате видеа со реални гласови, а сето тоа е напојувано од технологијата за вештачка интелигенција. Обемната библиотека на Fliki може да се пофали со преку 2000 реалистични гласови од текст во говор на повеќе од 75 јазици.

Она што го издвојува Fliki е неговата интеграција на вештачка интелигенција од текст-во-видео и способности за вештачка интелигенција од текст во говор, нудејќи сеопфатна платформа за сите ваши потреби за создавање содржина. Разновидноста на Fliki ви овозможува да произведувате широк спектар на видео содржини. Без разлика дали се работи за едукативни видеа, клипови со објаснување, демонстрации на производи, објави на социјалните мрежи, видеа на YouTube, TikTok Reels или видео реклами, Fliki ги обезбедува алатките за оживување на вашата креативна визија низ различни формати и платформи.

 • Користете текст за да ги претворите потсетниците во видеа
 • 2000 реални гласови од текст во говор
 • 75+ јазици
 • Не е потребно искуство за уредување видео

Visit Fliki →

8. Променето

Променет промо

Променет студио ја претставува водечката линија на технологијата за уредување аудио, беспрекорно интегрирајќи различни алатки за гласовна вештачка интелигенција во една апликација, прифатлива за корисниците. Оваа врвна платформа е достапна и онлајн и како локална апликација на Windows и Mac, користејќи ги компјутерските ресурси на уредот.

Пакетот алатки за гласовна вештачка интелигенција понудени од Altered Studio во голема мера ги подобрува работните текови на синхронизацијата, опфаќајќи функционалности како што се транскрипција, гласовно пренесување, текст во говор и превод.

Исклучителна карактеристика на Altered Studio е неговата напредна технологија за синтеза на говор од говор во говор, перформанси до изведба, која ги редефинира границите на способностите за уредување аудио. Оваа иновативна технологија вклучува опција за трансформирање на вашиот глас во сопствен гласовен профил. Дополнително, платформата им овозможува на корисниците да препишуваат, да додаваат гласовни преписи користејќи текст-во-говор и да преведуваат аудио датотеки, што ја прави сеопфатна алатка за различни потреби за уредување аудио.

Главните карактеристики вклучуваат:

 • Создадете специфичен глас. Тоа може да биде глас на познат актер, волшебен глас-талент, пријател или баба или дедо.
 • Користете животно Текст во говор за да додадете Voice-Over на вашата содржина во 70+ јазици.
 • Од лични аудио белешки до долги разговори за состаноци, брзи и точна транскрипција е оддалечен само еден клик.
 • Интеграција на Google Drive, лесно работи од каде било и лесно споделување датотеки.
 • Уредувачот на глас може да снима директно од прелистувачот преку микрофонот или кој било друг уред за снимање.
 • Увезете и извезете ги вашите датотеки во многу различни формати, без загуби и необработени.
 • Визуелизацијата на спектрограмот и спектарот се на еден клик, за детална анализа на фреквенцијата.

Посетете Променет →

9. Играј.ht

Претставување на PlayHT Turbo: Најбрзиот AI модел на текст-во-говор за разговорна вештачка интелигенција

Play.ht се издвојува како напреден генератор на текст во говор со вештачка интелигенција, кој користи врвна технологија од индустриски гиганти како IBM, Microsoft, Amazon и Google за производство на аудио и гласови. Оваа алатка е извонредна во трансформирањето на текстот во гласови со природен звук, нудејќи погодност за преземање на генерираните гласовни повици во MP3 и WAV формати.

Со Play.ht, корисниците имаат флексибилност да избираат тип на глас и внесување текст или со увоз или со директно пишување во алатката. Овој текст потоа беспрекорно се претвора во глас кој многу наликува на човечкиот говор. Алатката исто така нуди можност за усовршување на аудио излезот користејќи SSML ознаки, различни стилови на говор и прилагодени изговори.

Реномираните брендови како Verizon и Comcast го користат Play.ht, доказ за неговата ефикасност и квалитет во областа на говорната технологија генерирана од вештачка интелигенција.

Еве некои од главните карактеристики на Play.ht:

 • Претворете ги објавите на блогот во аудио
 • Интегрирајте синтеза на глас во реално време
 • Над 570 акценти и гласови
 • Реални гласовни пораки за подкасти, видеа, е-учење и многу повеќе

Посетете Play.ht →

10. Личи на

Resemble.ai се издвојува во технолошкиот сектор за текст-во-говор (TTS), првенствено поради неговата способност да генерира исклучително природни гласови на вештачка интелигенција слични на луѓето. Во основата на неговите понуди се напредните TTS модели кои прават повеќе од само производство на говор; тие го надополнуваат со автентични емоции и динамичен опсег, правејќи ја содржината неверојатно реалистична.

Клучен атрибут на Resemble.ai е неговиот широк избор на гласови со вештачка интелигенција. Платформата е домаќин на разновиден пазар, кој содржи над 40 гласови за вештачка интелигенција подготвени за употреба кои вклучуваат различни карактеристики и меѓународни акценти. Секој глас е внимателно направен за да ги одразува суптилностите и нијансите на човечкиот говор, што ги прави погодни за широк опсег на апликации.

Прилагоденото клонирање на глас со вештачка интелигенција на Resemble.ai е уште една значајна карактеристика. Оваа технологија овозможува создавање персонализирани гласовни реплики со голема прецизност. Корисниците можат или да прикачат постоечки гласовни податоци или да снимаат нови примероци користејќи ја лесната за употреба алатка за снимање на платформата, овозможувајќи клонирање на кој било глас со висока автентичност.

Клучни карактеристики фокусирани на генерирање на глас со вештачка интелигенција:

 • Достапни се над 40 гласови со вештачка интелигенција, вклучително и низа меѓународни акценти за различни апликации.
 • Прилагодена способност за гласовно клонирање со вештачка интелигенција, обезбедувајќи висока точност и персонализација.
 • Широка библиотека на гласови погодна за сè, од корпоративна употреба до забава.
 • Напредни техники на гласовна модулација кои овозможуваат динамични нарации кои се свесни за контекстот.
 • Интеграцијата и приспособливоста се лесни со API што е лесен за корисникот.
 • Го поедноставува создавањето содржина, особено за професионално ниво на глас.
 • Го претвора текстот во говор за корисници со оштетен вид, зголемувајќи ја пристапноста.

Visit Resemble →

Резиме

Накратко, царството на генераторите на глас со вештачка интелигенција е обележано со импресивни технолошки достигнувања и широк спектар на функционалности кои ги задоволуваат различните потреби за создавање аудио содржина. Овие платформи се одлични во производството на гласови кои се извонредно реални, трансформирајќи го текстот во говор кој тесно имитира човечки тонови и флексии. Интеграцијата на напредни алгоритми од водечките технолошки компании ја подобрува нивната способност, правејќи ги робусни алатки за различни апликации.

Овие генератори на глас со вештачка интелигенција не се наменети само за обезбедување на реални гласовни излези; тие исто така играат клучна улога во правењето на содржината подостапна и допирањето до глобалната публика преку повеќејазична поддршка. Од создавање привлечно аудио за видеа и подкасти до нудење беспрекорни конверзии од текст во говор за презентации, тие ја претставуваат најсовремената технологија за аудио. Како што вештачката интелигенција продолжува да се развива, овие генератори на глас се клучни во обликувањето на иднината на создавањето дигитална содржина, нудејќи решенија кои комбинираат леснотија на користење со резултати од професионален степен, погодни и за индивидуални креативци и за големи претпријатија.

Алекс Мекфарланд е новинар и писател за вештачка интелигенција кој ги истражува најновите случувања во вештачката интелигенција. Соработувал со бројни стартапи и публикации за вештачка интелигенција ширум светот.

Основачки партнер на unite.AI и член на Технолошкиот совет на Форбс, Антоан е а футуристички кој е страстен за иднината на вештачката интелигенција и роботиката.

Тој е и основач на Хартии од вредност.io, веб-страница која се фокусира на инвестирање во непушачка технологија.