никулец 10 „Најдобри“ музички генератори со вештачка интелигенција (мај 2024 година) - Unite.AI
Поврзете се со нас
Низа ( [ID] => 1 [user_firstname] => Antoine [user_lastname] => Tardif [прекар] => Antoine Tardif [user_nicename] => админ [display_name] => Antoine Tardif [user_email] => [заштитена по е-пошта]
  [user_url] => [user_registered] => 2018-08-27 14:46:37 [user_description] => Основачки партнер на unite.AI и член на Технолошкиот совет на Форбс, Антоан е а футуристички кој е страстен за иднината на вештачката интелигенција и роботиката. Тој е и основач на Хартии од вредност.io, веб-страница која се фокусира на инвестирање во непушачка технологија. [user_avatar] => mm
)

Најдоброто од

10 најдобри музички генератори со вештачка интелигенција (мај 2024)

Ажурирани on

Unite.AI е посветена на ригорозни уредувачки стандарди. Може да добиеме компензација кога ќе кликнете на линковите до производите што ги прегледуваме. Ве молиме погледнете го нашиот придружно откривање.

АИ музички генератори

Вештачката интелигенција (ВИ) се повеќе се применува во уметнички области како музика, филм и други форми на уметност. Кога ќе се имплементира, може да влијае на секој аспект од процесот на создавање музика, вклучувајќи генерирање музика, мастеринг на аудио и стриминг музика. 

Друга одлична можност што ја дава вештачката интелигенција е тоа што им дава на аматерските музичари иновативен начин да го подобрат својот креативен процес. Музичката индустрија, исто како и многу други индустрии, ја користи вештачката интелигенција како дополнителна алатка наместо како замена за човечки уметници. 

Многу експерти, истражувачи, музичари и издавачки куќи бараат нови начини да ги интегрираат технологиите за вештачка интелигенција во музиката. Некои софтвери можат да произведуваат дела во стилот на различни композитори, додека други користат алгоритми за машинско учење за да генерираат сосема нови песни и звуци. 

Друг одличен аспект на овие алатки е тоа што многу од нив се со отворен код, што значи дека секој може да пристапи до нив и да започне да се подобрува со постојните технологии. 

Ајде да погледнеме некои од најдобрите генератори на музика со вештачка интелигенција на пазарот: 

1. Споделете

Удио: Направете ја вашата музика

Udio се издвојува како извонреден генератор на музика со вештачка интелигенција што го користи потенцијалот на вештачката интелигенција за да создаде сопствени музички нумери. Често познат како „ChatGPT за музика“, Udio го поедноставува процесот на создавање музика, дозволувајќи им на корисниците да ја опишат својата посакувана музика во однос на жанрот, инструментите и другите специфики. Платформата ги преведува овие внесувања на текст во комплетни, висококвалитетни музички композиции, покажувајќи ја и софистицираноста на нејзината технологија и нејзиниот дизајн лесен за користење.

Развојот на Udio е заслужен за тим од поранешни истражувачи на Google DeepMind, вклучувајќи ги Дејвид Динг, Конор Дуркан, Чарли Неш, Јарослав Ганин и Ендрју Санчез. Користејќи ја нивната длабока експертиза во вештачката интелигенција, тие го прилагодија Udio за демократизирање на музичката продукција, правејќи го достапно за корисниците без музичка обука. Оваа иновација не само што ги истакнува способностите на вештачката интелигенција во креативните индустрии, туку и трансформира како музиката може да се концептуализира и креира.

 • AI Музичка генерација: Udio ги претвора описите на текстот во целосни музички нумери користејќи вештачка интелигенција.
 • Лесен за користење: Наречен „ChatGPT за музика“, достапно е за не-музичарите.
 • Висококвалитетна музика: Произведува софистицирани, висококвалитетни композиции.
 • Стручен тим: Создаден од поранешни истражувачи на Google DeepMind.
 • Ја демократизира музиката: Го прави создавањето музика достапно за сите.

2. Hydra II од Рајтфајт

Hydra II - AI музички генератор од Rightsify

Rightsify неодамна го претстави Hydra II, напреден модел за генерирање музика со вештачка интелигенција дизајниран да го револуционизира создавањето музика и звучни ефекти генерирани од вештачка интелигенција. Надоврзувајќи се на својот претходник, Hydra II е обучен за базата на податоци во сопственост на Rightsify од над 1 милион песни, нудејќи нов пакет алатки за уредување кои го демократизираат пристапот до целосно приспособлива, исчистена со авторски права музика. Оваа најнова итерација може да се пофали со преку 800 инструменти од целиот свет и е достапна на повеќе од 50 јазици, што означува значаен чекор напред во правењето на висококвалитетна, етичка музика генерирана со вештачка интелигенција достапна за бизнисите, уметниците и создавачите на содржини за комерцијална употреба.

Hydra II ја одржува функционалноста „Текст во музика“ на оригиналната Hydra, подобрувајќи го корисничкото искуство со првите од ваков вид можности за прилагодување. Ветува брзо создавање на висококвалитетна инструментална музика или звучни ефекти погодни за широк опсег на апликации, од придружни нумери за музички продуценти до рекламна музика за маркетери, без понуда на вокална или пејачка генерација за да се избегнат прекршувања и длабоки фалсификати.

 • Hydra II, напреден музички модел со вештачка интелигенција од Rightsify, обучен за 1M+ песни за приспособлива музика со авторски права.
 • Се одликува со над 800 инструменти, достапни на 50+ јазици со нови алатки за уредување за подобрено прилагодување.
 • Вклучува функционалност „Текст во музика“, дизајнирана за создавање инструментална музика и звучни ефекти без генерирање вокал.
 • Ја поедноставува музичката продукција и лиценцирањето, уривајќи ги бариерите за уметниците и бизнисите со лесен за користење интерфејс.
 • Понудено во четири планови, вклучувајќи бесплатен пробен период, угостителство за индивидуални создавачи, бизниси и програмери.

3. АИВА

Јас сум AI - AI Составена музика од AIVA

Друг импресивен генератор на музика со вештачка интелигенција кој секогаш добива внимание е AIVA, кој беше развиен во 2016 година. Вештачката интелигенција постојано се подобрува за да составува саундтракови за реклами, видео игри, филмови и друго. 

Првата публикација на AIVA беше насловена „Опус 1 за пијано соло“, а исто така издаде албум и компонираше музика за видео игра. Алатката им овозможува на корисниците да развиваат музика од нула и може да помогне во производството на варијации на постоечки песни, без потреба да се грижат за процесите на лиценцирање музика. 

Со AIVA, можете лесно да генерирате музика од многу жанрови и стилови со прво избирање на претходно поставен стил. Кога станува збор за тековната музика, можете да користите AIVA за да примените уредувања. 

Еве некои од главните предности на AIVA: 

 • Многу претходно поставени и одредени музички формати
 • Функционална бесплатна верзија
 • Способност за уредување на саундтракот
 • Изменете ги постоечките песни

4. Звучно

Звучен | AI музички генератор

Soundful ја користи моќта на вештачката интелигенција за да генерира музика во заднина без авторски права со кликнување на копче за вашите видеа, преноси, подкасти и многу повеќе.

Целиот процес е дизајниран да биде интуитивен, едноставно изберете жанр, приспособете ги вашите податоци и креирајте ваши песни. Повторете додека не ја пронајдете патеката што е соодветна за вас. Тоа е толку лесно.

Најважно е дека музиката е уникатна, алгоритмите на Soundful се предаваат нота-по-нота заедно со некои од највозбудливите продуценти и инженери за звук во индустријата - и бидејќи тие се примероци обучени во теорија на музика, Soundful's AI никогаш нема да реплицира песна што веќе постои, па дури и еден од сопствената платформа. Корисниците можат да започнат со преку 50 шаблони од различни жанрови.

Платформата ефикасно одговара на потребите за содржина на следните 3 типа на корисници:

 • Производители – Никогаш повеќе не заглавувајте креативно. Генерирајте уникатни песни со кликнување на копче. Кога ќе најдете песна што ви се допаѓа, рендерирајте ја датотеката со висока резолуција и преземете ги стеблата.
 • креаторите – Престанете да се грижите за предупредувањата за повреда на авторските права и почнете да откривате уникатни песни без авторски права што функционираат совршено со вашата содржина.
 • брендови – Престанете да плаќате за вашата музика. Soundful нуди достапен начин за стекнување уникатна, студиски квалитет на музика прилагодена на потребите на вашите брендови

5. Екрет музика

Како да креирате бесплатна музика за видео на YouTube | екретна музика

Ecrett Music му овозможува на секој да генерира музички клипови со тренирање на стотици часови постоечки песни. Директниот интерфејс на алатката и големиот избор на сцени, емоции и жанрови го прават одличен избор за аматери и професионалци. 

Генераторот за музика со вештачка интелигенција ви овозможува да компонирате музика за кое било видео или игра, а доаѓа со генератор на музика без авторски права за да избегнете какви било проблеми со лиценцирањето. 

За да ја користите алатката, прво избирате барем една опција од сцена, расположение и жанр пред да кликнете на „Креирај музика“. Алатката потоа ја креира музиката врз основа на вашите избори, а вие добивате различна музика секој пат дури и кога ги користите истите поставки. 

Можете исто така да ги приспособите инструментите и структурите со само неколку кликања. Некои од инструментите вклучуваат мелодија, поддршка, бас и тапан. 

Откако ќе создадете музика со Ecrett, потоа можете да управувате со неа со Омилени, Историја на преземања, Поставување видео и друго. 

Еве некои од главните предности на Ecrett Music: 

 • Пробна верзија пред да се претплатите
 • Директен и сеопфатен кориснички интерфејс 
 • Едноставен процес на создавање музика
 • Повеќе планови за претплата

6. звучни

Добредојдовте во SOUNDRAW ~Иновативен генератор на музика со вештачка интелигенција~

Уште една одлична опција за генератор на музика со вештачка интелигенција е Soundraw, која ви овозможува да приспособите песна со фрази создадени од вештачка интелигенција, меѓу многу други работи. Алатката се потпира на комбинацијата на вештачка интелигенција и нејзиното склопување на рачни алатки, а сето тоа ви овозможува лесно да генерирате и приспособувате нова музика. 

Платформата има функција за приспособување која ви овозможува да импровизирате и наместите едно парче музика. Додека бесплатните корисници можат да го користат музичкиот генератор за да создаваат музика, мора да се претплатите за неограничени преземања. 

Еве некои од главните предности на Soundraw: 

 • Лесен за користење
 • Комбинира композиции со вештачка интелигенција и рачни алатки
 • Приклучок компатибилен со Google Chrome и Premiere Pro
 • Неограничени преземања со претплата

7. Буми

Една од алатките што игра клучна улога во проширувањето на пристапот до генерирање музика и намалувањето на бариерата за влез во музичката продукција е Boomy, која ви овозможува да креирате оригинални песни за неколку секунди. Потоа можете да ги испратите тие песни за потенцијалот да заработите приходи од стриминг од различни услуги, што ја прави многу уникатна алатка. 

Откако ќе поставите неколку филтри и ќе кликнете на „Креирај песна“, креативната вештачка интелигенција на алатката пишува и произведува целосна песна за неколку секунди. Потоа ќе имате опција да го одбиете или зачувате. И додека го следите овој процес, Boomy's AI развива персонализиран профил за вас за да помогне да се создаде најдобра музика. 

Еве некои од главните предности на Boomy: 

 • Бесплатни и претплатни верзии
 • Испратете музика за да заработите приходи на платформи како YouTube и TikTok
 • Пристап до многу функции и функционалности
 • Персонализиран профил

8. Гласно

AI музички генератор | Гласно

Со над 170,000 курирани аудио циклуси, напредниот мотор за репродукција на Loudly ги комбинира, искривува и следи прогресијата на акордите во реално време. Уникатниот спој на Loudly на експертски системи и генеративни противнички мрежи обезбедува музички значајни композиции. Соработката помеѓу музичкиот тим на Loudly и експертите за ML го поттикнува нивниот успех.

Лесна за употреба алатка која ќе создаде песни генерирани со вештачка интелигенција за неколку секунди:

 1. Изградете ја вашата песна: изберете жанр и други опции за да ја направите вашата музика уникатна.
 2. Генерирајте песни: брзо добијте нови музички записи и слушајте ги вашите креации.
 3. Зачувајте и преземете: изберете ги оние што ви се допаѓаат, додајте ги во вашата библиотека или преземете веднаш.

Еве некои од главните придобивки на Loudly:

 • Лесен за користење
 • Висококвалитетен излез
 • Повеќе планови за претплата (вклучувајќи и бесплатен!)
 • Брзо се развива

9. WavTool

Со компресија на страничен синџир, напредна синтеза, флексибилно насочување на сигналот и многу повеќе, WavTool нуди можност за снимање, компонирање, производство, мешање, совладување и извоз на сè во прелистувачот.

Диригентската вештачка интелигенција на WavTool зема обичен англиски јазик и објаснува концепти, дава предлози и ве води на патот за да го направите вашето музика што е можно повеќе без триење.

Диригентот може да ве води низ процесот, да дава препораки и директно да прави промени со цел вашата музика да звучи најдобро.

Да започнете е лесно, користете ја диригентската вештачка интелигенција на WavTool за да креирате ритам, да предлагате акорди или да генерирате мелодии за да започнете со вашиот процес.

 • Не се потребни инсталации или преземања
 • Нуди препораки
 • Инстант промени на вашата музика
 • Снимајте, компонирајте, продуцирајте, мешајте, совладувате и извезувајте

10. Код на Амадеус

Како Amadeus Code создава мелодии

Завршувањето на нашата листа на најдобри музички генератори со вештачка интелигенција е Amadeus Code, кој може да го користи секој музички ентузијаст. Апликацијата базирана на IOS ви овозможува да креирате нови мелодии за неколку минути. 

Amadeus Code се потпира на мотор со вештачка интелигенција што содржи прогресија на акордите на некои од најпознатите песни во светот. Потоа можете да ги користите за да создадете нови структури на музички композиции. 

Музичкиот генератор со вештачка интелигенција, исто така, ви овозможува да користите гестови за да креирате сосема нови песни или да пресоздавате специфични сегменти од претходно компонирани песни. Можете да извезувате аудио и MIDI-датотеки во софтвер за уредување аудио, но мора да ги купите сите песни што сакате да ги задржите. 

Еве некои од главните предности на Amadeus Code: 

 • Може да се извезуваат како аудио и MIDI-датотеки
 • Апликација базирана на IOS
 • Создадете нови мелодии за неколку минути
 • Користете гестови за да креирате сосема нови песни

Алекс Мекфарланд е новинар и писател за вештачка интелигенција кој ги истражува најновите случувања во вештачката интелигенција. Соработувал со бројни стартапи и публикации за вештачка интелигенција ширум светот.

Основачки партнер на unite.AI и член на Технолошкиот совет на Форбс, Антоан е а футуристички кој е страстен за иднината на вештачката интелигенција и роботиката.

Тој е и основач на Хартии од вредност.io, веб-страница која се фокусира на инвестирање во непушачка технологија.