никулец 10 „Најдобри“ алатки за оптимизација за вештачка интелигенција (мај 2024)
Поврзете се со нас

Пребарување Engine Optimization

10 „Најдобри“ алатки за оптимизација за вештачка интелигенција (мај 2024 година)

mm
Ажурирани on

Unite.AI е посветена на ригорозни уредувачки стандарди. Може да добиеме компензација кога ќе кликнете на линковите до производите што ги прегледуваме. Ве молиме погледнете го нашиот придружно откривање.

Оптимизација (Search Engine Optimization) бара повеќеслојна стратегија која вклучува истражување на конкуренцијата, анализа на кои клучни зборови се способни да го поттикнат сообраќајот, креирање надворешна и внатрешна стратегија за градење врски и оптимизирање на брзината на вчитување на страниците.

Подолу ги прикажуваме најдобрите алатки за оптимизација за да ги зголемите вашите шанси за високо рангирање во Google.

1. Јаспис

Напишете привлечна е-пошта со Џаспер - Универзитетот Џаспер

Многумина го препознаваат Џаспер како најдобриот асистент за пишување со вештачка интелигенција, кој го води пазарот со своите импресивни карактеристики и квалитет. Најпрво му давате семенски зборови, кои Џаспер потоа ги анализира пред да создаде фрази, параграфи или документи врз основа на темата и тонот на гласот. Тој е способен да произведе статија од 1,500 зборови за помалку од 15 минути.

Платформата има повеќе од 50 шаблони за генерирање содржина со вештачка интелигенција, вклучувајќи објави на блогови, е-пошта, маркетиншка копија, генератор на реклами на Facebook, генератор на реклами на Google, мета наслов и опис, соопштение за печатот и многу повеќе.

Еве еден поглед на некои од најдобрите карактеристики на Џаспер:

 • Повеќе од 11,000 бесплатни фонтови и 2,500 категории на стилови на пишување
 • Поддржува над 25 јазици
 • Интуитивен интерфејс
 • Помошник за пишување со долга форма (1,000+ зборови)
 • Идентификувајте ги клучните елементи во текстот (заменки, глаголи, имиња, итн.)

Ние исто така споредуваме Џаспер против. Копирајте вештачка интелигенција & Џаспер против. Скаленут.

Прочитајте ја нашата Преглед на Џаспер или посетете Јаспис.

2. Сурфер оптимизација

Сурфер AI✨ Објаснето. Креирајте оптимизирани статии за оптимизација со еден клик

Сурферот е првенствено алатка за генерирање на содржина за оптимизација, некои од основните функционалности вклучуваат:

Градител на контури – Користете го вградениот Изградувач на прегледи за да ја структурирате вашата содржина во детален преглед полн со единствени потенцијални наслови и прашања.

Откривање на темата – Откријте десетици релевантни кластери за теми за неколку минути, ова овозможува стратегија за насочување на различни клучни зборови.

Клучни зборови Обем и намера за пребарување - Проверете ја намерата за пребарување за вашата целна публика и проценете го месечниот обем на пребарување и тежината на клучни зборови на прв поглед. Додека Google ја нуди оваа функционалност бесплатно преку Планер на Google за клучни зборови, оваа алатка е полесна и помалку фрустрирачка за користење.

Внатрешна структура на содржина – Ова е беспрекорно оптимизирано со користење на метрика во реално време за структурата и бројот на зборови.

Пишување со вештачка интелигенција – Искористете ја целосната моќ на Surfer за да пишувате добро истражени и висококвалитетни статии.

Содржина на вештачка интелигенција и плагијат – Додека некои подружници може да изберат да се потпрат на содржината генерирана со вештачка интелигенција, ова може да резултира со казна на Google, затоа вградениот плагијат и проверка на содржината на вештачката интелигенција е важна алатка доколку сакате да избегнете казни.

Прочитајте ја нашата Преглед на оптимизација за сурфер или посетете Сурфер оптимизација.

3. Сликарство

Целосно демо со слика

Pictory е генератор на видео со вештачка интелигенција што ви овозможува лесно да креирате и уредувате видеа со висок квалитет. Еден од најдобрите аспекти на алатката е тоа што не ви треба никакво искуство во уредување или дизајнирање видео, а најдобро од сè видеата додаваат време на задржување на вашата веб-страница што ја зголемува оптимизацијата.

Започнувате со обезбедување на скрипта или статија, која ќе послужи како основа за вашата видео содржина. На пример, Pictory може да ја претвори вашата објава на блог во привлечно видео што ќе се користи за социјалните медиуми или за вашата веб-страница. Ова е одлична карактеристика за лични блогери и компании кои сакаат да го зголемат ангажманот и квалитетот. Бидејќи е базиран во облакот, работи на кој било компјутер. 

Pictory, исто така, ви овозможува лесно да уредувате видеа користејќи текст, што е совршено за уредување вебинари, подкасти, снимки од зумирање и многу повеќе. Едноставен е за користење и потребни се само неколку минути пред да се испорачаат професионални резултати кои ќе ви помогнат да ја зголемите вашата публика и да го изградите вашиот бренд. 

Друга одлична карактеристика на Pictory е тоа што можете да креирате споделени видеа за нагласување, што се покажува корисно за оние кои сакаат да креираат трејлери или да споделуваат кратки клипови на социјалните мрежи. Покрај овие одлични карактеристики, можете и автоматски да ги насловувате вашите видеа и автоматски да сумирате долги видеа. 

Еве некои од главните карактеристики на Pictory: 

 • Видео засновано на статии или скрипти
 • Уредувајте видеа користејќи текст
 • Создадете споделени ролки за нагласување на видеото
 • Автоматски титлувајте и сумирајте видеа

Прочитајте ја нашата Преглед на слика или посетете Сликарство.

4. Скаленут

Отклучете го вашиот потенцијал за оптимизација со Scalenut

Scalenut во суштина е маркетиншка алатка сè во едно и е дизајнирана да се размери. Тоа ви овозможува брзо и да го добиете целиот план за клучни зборови за вашата ниша и да генерирате стратегија за управување со содржина за да доминирате со овие услови. Софтверот е поделен на 4 дела:

истражувања – Откријте сознанија и изградете стратегија што функционира така што ќе ги добиете сите увиди и семантички клучни термини што ви се потребни за да ја надминете вашата конкуренција.

Креирај – Напишете содржина за оптимизација која се рангира со користење на најнапредните верзии на NLP и NLU (Natural Language Processing & Natural Language Understanding). Нуди оптимизација во реално време заснована на SERP статистика и нуди содржина што може да испорача.

Оптимизирате – Добијте повратни информации во реално време за тоа каде стои вашата содржина со динамичен резултат за оптимизација. Подобрете се во движење, нема повеќе ревизии!

Маркетинг копија – Напишете убедлива копија што носи конверзии со 40+ шаблони за пишување копирање со вештачка интелигенција. Ова го вклучува следново:

 • Описи на производи
 • Копија од веб-страница
 • Рамки за пишување копии
 • Авторско право на е-пошта

Побарајте попуст од 20% од месечната претплата. Код за попуст: ЗАСЕКОГАШ20 

Ние исто така споредуваме Scalenut Vs. Џаспер.

Прочитајте ја нашата Преглед на Scalenut или посетете Скаленут.

5. Writesonic

Проверете го и оптимизирајте го вашиот резултат за оптимизација на страницата користејќи ја оваа бесплатна алатка за вештачка интелигенција

Ако сакате да генерирате висококвалитетна копија и маркетинг текст на веб-локација и треба да го оптимизирате оптимизацијата во високо конкурентни индустрии, технологијата за генерирање содржини на Writesonic со вештачка интелигенција е вистинскиот начин. Алатката ви овозможува автоматски да генерирате објави на блогови, описи на производи и маркетиншки наслови. Writesonic исто така ви овозможува да креирате многу варијации на реклами на Google и Facebook за само секунди. 

Еве еден поглед на некои од врвните карактеристики на Writesonic: 

 • Произведува уникатна содржина и широк опсег на теми за неколку секунди
 • Вградена алатка за корекција на граматика
 • Генерира содржина за објави на блогови, реклами, целни страници, описи на производи и многу повеќе
 • Ја преформулира и проширува содржината
 • Поддржува 24 јазици 

Прочитајте ја нашата Writesonic Review или посетете Writesonic.

6. Содржина на скала

Содржината во Scale Version 3.0 е СЕГА ТУКА

Дизајниран за оптимизација и за веб-локации кои треба да ја размерат содржината, генеративниот модел на вештачка интелигенција е дизајниран да генерира содржини слични на луѓето и ги поминува дури и најсилните и најточни детектори за вештачка интелигенција.

Корисниците можат да креираат долги блог постови за неколку минути од клучен збор, видео на YouTube, подкаст, постоечки блог, PDF или документ или приспособена аудио датотека - сето тоа со свој уникатен глас и стил на пишување. За издавачите на содржини фокусирани на оптимизација на кои им е потребна содржина со долга форма и со способност за брзо производство на содржина, тоа е солидна опција.

 • Земете клучен збор (или стотици од нив) за кои сакате да се рангирате, а неколку минути подоцна имате блог-објава од 2,600+ зборови што е оптимизирана и речиси подготвена за објавување.
 • Системот ја истражува статијата во реално време, користи NLP и семантичка анализа и најдобри практики за оптимизација за да ја состави целата статија за вас.
 • Земете ја секоја постоечка статија и креирајте свежо напишана статија која го користи изворниот URL како контекст за целата нова статија.

7. SEM Раш

Преглед на Semrush 2024 - Зголемете ја вашата онлајн видливост во 7 лесни чекори

Оваа моќна платформа нуди низа алатки кои ја заменуваат функционалноста на другите производи што ги вклучуваат Google Trends, MOZ, Hootsuite и SimilarWeb.

Некои од алатките што се нудат вклучуваат:

Анализа на сообраќај – Обележете го сообраќајот на вашата веб-страница во однос на конкурентите за да видите каде стоите. Погледнете го нивниот проценет вкупен сообраќај, врвните извори на сообраќај, стапката на отскокнување, времето на страницата и повеќе за да ја информирате вашата следна стратегија.

Истражувања клучен збор – Кога станува збор за SEO, истражувањето на клучни зборови треба да биде на врвот на вашата листа. Откријте ги вашите конкуренти за органско пребарување и најдете можности да се натпреварувате против нив. Научете ја вредноста на точните клучни зборови за кои се рангирани и нагласете ги празнините што дури и вашите ривали ги игнорираат.

Клучен збор GAP – Може да биде тешко да се натпреварувате за најочигледните клучни зборови, најдобрата стратегија за нови веб-локации е да се бркаат клучни зборови со долга опашка. Ова се термини за пребарување кои често се занемаруваат од наследените лидери на пазарот. Оваа алатка ви овозможува да споредите до пет конкуренти рамо до рамо и да ги пронајдете празнините во стратегиите за клучни зборови што можете да почнете да ги таргетирате.

Анализа на линкови – Линковите за враќање сè уште се еден од најважните елементи за високо рангирање на веб-страниците. Оваа алатка овозможува набавка на нови можности за повратни врски за вашата сопствена страница. Едноставно внесете ја страницата на вашиот конкурент за да ги видите сите нивни линкови. Потоа, пронајдете ги нивните врвни референтни домени, применувајте филтри за да пронајдете одредени локации, па дури и прецизно означете ги нивните неодамна стекнати и изгубени линкови. Со овие информации, потоа можете да откриете како вашата конкуренција добива линкови, видовите написи што ги добиваат овие врски и можете да формулирате стратегија за да го сторите истото.

Следење на позицијата – Порано ви требаше посветен софтвер едноставно за да го следите вашето тековно рангирање за повеќе клучни зборови во Google. Оваа алатка за заштеда на време е вклучена во оваа платформа, со овие информации се препорачува да се фокусирате на страниците што се рангираат насекаде од позицијата #6 до #20 и да работите на подобрување на страниците за тие клучни зборови. Подобрувањата вклучуваат оптимизирање на содржината на веб-локацијата за да се зголеми стапката на конверзија и задржување на корисниците.

Асистент за пишување – Иако секогаш треба да пишувате содржини што се генерирани со прво размислување на корисникот, овие алатки можат да помогнат да се осигура дека содржината е погодна за Google. Ова може да се интегрира директно во вашата сметка на Google Docs или WordPress.

Ревизија на содржината – Ова е една од најнеценетите карактеристики на оваа платформа, проверете ги вашите средства за содржина и автоматски разделете ги во групи за понатамошно подобрување. Најдете парчиња што треба да се ажурираат, препишуваат или избришат со помош на податоците на Google Analytics, Search Console и SEM Rush.

Прочитајте ја нашата Преглед на Семруш или посетете Семнуш.

8. Било кој збор

Интеграцијата на вештачката интелигенција ја зголемува ефикасноста на Anyword

 

Anyword е алатка за пишување копии управувана од податоци која е наменета за маркетери. Овозможува генерирање ефективни копии за реклами, е-пошта, целни страници и содржина за различни платформи. Кога станува збор за создавање реклами, лесно е да се направи тоа за реклами на Facebook, Google Adwords, реклами на LinkedIn и реклами на Твитер.

Се разбира, за содржини со подолги форми, тие исто така го олеснуваат генерирањето на објави на блогови, описи на производи, описи на YouTube и многу повеќе.

Anyword им дава овластување на креативните маркетери да додаваат податоци во нивната кутија со алатки преку обезбедување на предвидливи метрики и увиди за тоа кој дел од пораката функционира и за кого.

Најдобро од сè Вештачката интелигенција на Anyword's Performance Boost ги обучува ChatGPT, Notion AI и Canva за вашиот бренд, публика и податоци за перформансите за поголем ангажман, кликови и конверзии. Погледнете ја предвидливата аналитика, добијте резултати за изведба и подобрете ја копирањето веднаш.

Прочитајте ја нашата Преглед на кој било збор или посетете Било кој збор.

9. Увид PageSpeed

Како што опширно дискутирав во мојот SEO оптимизација водич, еден од најзанемарените аспекти на високото рангирање во Google е колку брзо се вчитува вашата страница, ова е фактор за рангирање најмалку од 2017 година и е исклучително важен особено за мобилните корисници.

Оваа бесплатна алатка е обезбедена од Google за сопствениците на веб-локации да анализираат како Google ја проценува брзината на вчитување на нивната страница. Ако вашата веб-страница е зелена и поминете, тогаш нема да бидете исклучени од резултатите од пребарувањето:

За жал, ако не успеете, тогаш треба веднаш да работите на исправање на оваа ситуација. Трите метрики на кои треба да се фокусирате се:

 • Прва содржина со боја
 • Најголема содржина со богата содржина
 • Кумулативна смена на распоредот

Првата содржајна боја е горенаведената содржина на преклопот што првпат се гледа кога се вчитува страницата – Колку микросекунди се потребни додека не заврши со вчитување?

Најголемата содржина Paint го означува времето во кое се слика најголемиот текст или слика. Ова е кога оптимизирањето на големината на сликата има приоритет.

Кумулативно Layout Shift го мери движењето на видливите елементи во рамките на приказот додека се вчитува страницата. Можеби лично сте го сретнале ова кога почнувате да читате содржина на страница за потоа да ја смените содржината на екранот, тоа може да предизвика фрустрација кај корисниците.

Секој сопственик на бизнис мора да се погрижи да е запознаен со оваа алатка. Ако видите црвено известување FAILED, тогаш треба да ја поправите ситуацијата, бидејќи тоа ги зголемува шансите дека нема да можете да рангирате високо.

10. Нитро пакет

Познавањето на важноста од оптимизирање на брзината на вчитување на страницата е важно, особено да се помине Google Page Speed ​​Увид – Nitro Pack е алатка која овозможува оптимизација на оваа брзина. Обезбедува се што ви треба за брза веб-страница, на едно место. Функциите како кеширање, оптимизација на сликата и CDN се подготвени да излезат од кутијата.

Оптимизација на слика

 • Компресија на слика со загуби и без загуби;
 • Напредно мрзливо вчитување (вклучувајќи слики во позадина дефинирани во CSS);
 • Превентивна големина на сликата;
 • WebP конверзија (кога е поддржано од прелистувачот).
 • Приспособливо димензионирање на сликата.

Оптимизација на кодот

 • HTML, CSS и JS минимизирање и компресија;
 • Критички CSS, претходно преземање DNS, претходно вчитување и повеќе.
 • GZIP и Бротли компресија

Се вчитува оптимизација

 • Вграден глобален CDN
 • Инвалидност на паметниот кеш;
 • Автоматско загревање на кешот;
 • Кеширање на уреди и колачиња;
 • Кеширање на прелистувачот и сесијата.

Основачки партнер на unite.AI и член на Технолошкиот совет на Форбс, Антоан е а футуристички кој е страстен за иднината на вештачката интелигенција и роботиката.

Тој е и основач на Хартии од вредност.io, веб-страница која се фокусира на инвестирање во непушачка технологија.