никулец 10 „Најдобар“ софтвер и услуги за транскрипција на вештачка интелигенција (мај 2024)
Поврзете се со нас

Најдоброто од

 10 „Најдобар“ софтвер и услуги за транскрипција на вештачка интелигенција (мај 2024)

Ажурирани on

Unite.AI е посветена на ригорозни уредувачки стандарди. Може да добиеме компензација кога ќе кликнете на линковите до производите што ги прегледуваме. Ве молиме погледнете го нашиот придружно откривање.

Една од најкорисните способности обезбедени од вештачката интелигенција (AI) и машинското учење (ML) е интелигентен софтвер за транскрипција, кој автоматски ги конвертира аудио и видео датотеките во текст. Ова ви овозможува да правите работи како да создавате транскрипции за широк опсег на онлајн содржини, како што се подкасти, видеа, состаноци, онлајн курсеви и многу повеќе. 

Софтверот и услугите за транскрипција на вештачката интелигенција се потпираат на гранката на вештачката интелигенција наречена процесирање на природен јазик (NLP), која е проучување и примена на техники и алатки кои им овозможуваат на компјутерите да обработуваат, анализираат, толкуваат и расудуваат за човечкиот јазик. Интердисциплинарно поле, НЛП комбинира техники воспоставени во различни области како лингвистиката и компјутерската наука. 

Софтверот и услугите за транскрипција на вештачката интелигенција играат клучна улога во помагањето на бизнисите да извршуваат широк опсег на задачи, како што е маркетингот на производите, и ги отвора кон сосема нови клиенти. 

Постојат многу одлични софтвери и услуги за транскрипција на вештачка интелигенција од кои можете да изберете на пазарот, како што се: 

1. meetgeek

1-минутно објаснување на Meetgeek - надополнете ги вашите состаноци!

MeetGeek е алатка која автоматски снима, транскрибира и сумира состаноци од најпопуларните платформи за состаноци, вклучувајќи ги Google Meet, Microsoft Teams и Zoom. Најмоќната апликација е резимето за состаноци генерирано од вештачка интелигенција, кое вклучува акциони ставки и ги истакнува најважните теми за вас. Заштедете време со тоа што никогаш повеќе нема да морате да пишувате дополнителни белешки.

Врз основа на вашите податоци од Google Calendar, MeetGeek ви помага да разберете како подобро да управувате со вашиот календар, со информации за точност, учество или прекувремена работа.

Дополнително, MeetGeek создава документ на Google Docs во Google Drive за секој состанок кој содржи снимка од состанок, транскрипт, нагласувања и задачи. Лесно извезувајте транскрипти и белешки на Google Drive во форматот што ќе го изберете.

Записникот од состанокот го нуди следново:

 • Резиме на разговор напишано на човечки јазик;
 • Преглед во еден параграф на најважните моменти на состанокот;
 • Препис на состанокот со временски печати за брза навигација;
 • Автоматски ознаки за секоја акциска ставка, точка на загриженост или важен детал.

Прочитајте ја нашата Преглед на MeetGeek или посетете meetgeek.

2. Зборувајте вештачка интелигенција

Speak Ai Quick Video Walkthrough во јуни 2022 година

Одлична опција за услугата за транскрипција со вештачка интелигенција е Speak, која ви обезбедува повеќе начини за собирање важни аудио или видео податоци. Можете да го користите Speak за да создадете прилагодени вградени аудио и видео рекордери, да снимате директно во апликацијата и лесно да поставувате локално складирани датотеки. 

Speak, исто така, ви овозможува да генерирате извештаи од контролната табла и да снимате аудио, видео и текстуални податоци во обем. Алатката гарантира дека нема да изгубите важни информации што се скриени во вашите повици, интервјуа, снимки и видеа. Моторот за вештачка интелигенција автоматски транскрибира и идентификува важни клучни зборови, теми и трендови на чувствата. 

Друга придобивка на Speak е тоа што ви помага лесно да ги споделувате наодите и да ги разложувате силосите на податоци. Можете да изградите обемни складишта за податоци и да креирате сопствени складишта за медиуми што може да се споделуваат со вашите транскрипти, анализа на вештачката интелигенција и визуелизации, кои се споени на едно место. 

Еве некои од главните карактеристики на Speak AI: 

 • Препознавање на именуван ентитет
 • Длабоко пребарување
 • API и интеграции
 • Менаџмент на медиуми 
 • Извештаи од контролната табла и аудио снимање

Прочитајте ја нашата Зборувајте преглед на вештачката интелигенција или посетете Зборувајте вештачка интелигенција.

3. Trint

Карактеристики на Trint - Mobile Live

Транскрипцијата со вештачка интелигенција на Trint брзо ги конвертира вашите аудио и видео датотеки во текст, што ги прави подеднакво уредливи, за пребарување и за соработка како документ. Претворете ги необработените датотеки во значајна содржина побрзо од кога било.

Една од најдобрите карактеристики е колку услугата е инстант, транскрипирајте ги аудио или видео датотеките или снимајте содржина во живо. Повлечете ги клучните цитати од транскриптите за да го направите вашиот наратив; притиснете Play за да ги потврдите цитатите и да го слушнете вашиот наратив како оживува.

Лесните алатки за користење како ознаки, нагласувања и коментари ја прават тимската работа едноставна. Создадете ја вашата приказна заедно беспрекорно и споделете ја со колегите за да направите пријавување брзо и лесно.

Тринт може да транскрибира содржина на повеќе од 30 јазици - и да ја преведе на повеќе од 50 - за да можете да ја приспособите содржината за глобалната публика за неколку минути.

Генерирајте и уредувајте затворени титлови за сите ваши видео содржини во моментот, подобрувајќи го досегот и осигурувајќи дека е инклузивен и достапен за сите во вашата публика.

Безбедно складирајте ја целата ваша содржина на едно место и користете ја моќната функционалност за пребарување на Тринт за да ги пронајдете моментите што се важни и да ја пренамените содржината повторно и повторно.

4. Otter.ai

Otter's How to Series - Како да се организираат и пребаруваат транскрипти

Видрата е една од најдобрите услуги за транскрипција со вештачка интелигенција на пазарот. Со алатката, која е достапна на десктоп, Android и iOS уреди, можете да транскрибирате гласовни разговори. Компанијата нуди неколку различни планови, секој со свој уникатен сет на функции. 

Една од овие функции им овозможува на корисниците да снимаат и автоматски да препишуваат разговори со нивниот телефон или компјутер. Друга обезбедува можност за препознавање и разликување помеѓу различни звучници. 

Со Видра, можете да уредувате и управувате со транскрипциите директно во апликацијата, а аудио записите може да се репродуцираат со различна брзина. Сликите и разни други содржини, исто така, може да се имплементираат директно во транскрипциите, а можете да увезете аудио и видео датотеки кои потоа може да се транскрибираат. 

Интерфејсот на платформата е интуитивен и добро дизајниран, вклучувајќи важни алатки како копче за снимање, копче за увоз и неодамнешен запис за активност. Исто така, обезбедува корисен туторијал за да им помогне на корисниците да ги водат. 

Некои од главните карактеристики на Видра вклучуваат: 

 • Интуитивен и добро дизајниран
 • Достапно на десктоп и мобилен телефон
 • Управувајте директно во апликацијата
 • Аудио репродукција со различни брзини
 • Автоматски транскрибирајте разговори

Прочитајте ја нашата Преглед на видра или посетете Видра.

5. Пчела

Beey – Аудио/видео транскрипција

Beey автоматски конвертира видеа, подкасти, минути за состаноци, онлајн состаноци, интервјуа, снимени предавања или датотеки од интернет во текст.

Најсовремениот титл овозможува лесно креирање на титлови и титлови со професионален квалитет. Со помош на вградена алатка за машинско преведување, можете речиси веднаш да го направите вашето видео достапно на други јазици.

Користеното решение за автоматско препознавање говор е создадено во Лабораторијата за компјутерска обработка на говор.

Платформата е навистина меѓународна по обем бидејќи поддржува над 20 јазици.

Некои од главните карактеристики на Beey вклучуваат: 

 • Интуитивен и добро дизајниран
 • Молња брзо извршување
 • Овозможува рачно уредување за да се поправат грешките
 • Поддржува 20 јазици

6. НОВА АИ

Добијте видео транскрипт

NOVA е мултифункционален уред кој нуди можност за сечење, средување и судир на вашите клипови. Додадете преводи, преведете и многу повеќе. Целосно онлајн, не е потребна инсталација.

Ако сакате да креирате привлечни титлови и да додадете одредена длабочина на вашите видеа, дојдовте на вистинското место. Ако вашата цел е да го контролирате вниманието на вашата публика, можете да користите Nova AI и автоматски да генерирате титлови за вашето видео со само неколку кликнувања на копче.

Nova AI е дизајнирана автоматски да создава отворени или затворени титли. Хардкодирајте ги титловите директно на вашето видео, така што никој нема можност да го исклучи. Или пак, преземете ги титловите како SRT, VTT или TXT датотеки за понатамошна употреба.

Новата вештачка интелигенција ви овозможува да ги насловите вашите видеа на 3 едноставни начини:

1. Генератор за автоматско титлови
Автоматски генерира титлови неколку минути откако ќе го поставите вашето видео и изберете ја опцијата „Автоматски титл“ во панелот „Превод“. Целото аудио од вашите видеа ќе биде анализирано и транскодирано во картички за титлови што ќе се појават на панелот „Преводи“.

2. Поставете постоечки титли
Можете да поставите постоечка датотека со преводи (на пр. SRT, VTT, TXT) и да ја додадете во вашето видео. Прилагодете ги временските кодови за да одговараат на вашето видео (ако е потребно, обично е прилично точно) и уредувајте го текстот или стиловите директно во платформата (ако е потребно).

3. Рачно титлување
Ако поради некоја чудна причина одлучите дека можеби ќе треба да ги пишувате вашите натписи рачно - не грижете се на Nova AI не сакаше да ви ја украде опцијата за тоа.

7. светулки.ai 

Што е Fireflies.ai

Уште еден врвен избор за софтвер за транскрипција со вештачка интелигенција е Fireflies, кој е гласовен асистент со вештачка интелигенција кој помага да се транскрибира, да се запишуваат белешки и да се завршат активностите за време на состаноците. Алатката ви овозможува веднаш да снимате состаноци на која било платформа за веб-конференции и лесно можете да поканите други на вашите состаноци да снимаат и споделуваат разговори. 

За да препишете состаноци во живо или аудиодатотеки, само треба да ги прикачите. Потоа можете да ги прелистувате транскриптите додека го слушате аудиото. 

Еден од најдобрите аспекти на Fireflies е тоа што ја олеснува соработката со тоа што ви дозволува да додавате коментари или да означувате одредени делови од повиците за соиграчите. Кога ги прегледувате транскриптите, можете да прегледате едночасовен повик за само пет минути. Алатката ви овозможува да пребарувате низ ставки и други важни моменти. 

Fireflies нуди и интеграции и API, екстензија на Chrome и интуитивна контролна табла. 

Некои од главните карактеристики на светулките вклучуваат: 

 • Бот за состаноци што може автоматски да се придружува на повици
 • Хром продолжување
 • Транскрипирајте ги постоечките аудио датотеки во контролната табла
 • Веднаш снимајте состаноци
 • Преземете ги транскриптите додека слушате аудио

Прочитајте ја нашата Преглед на светулките или посетете Свеќилки.

8. Преос

Ви го претставуваме Асистентот за транскрипти со вештачка интелигенција на Rev

Rev е една од најпрецизните услуги за транскрипција со вештачка интелигенција на пазарот. Може да се користи од бизниси од која било големина и помага да се зголеми вредноста на содржината. Со Rev, можете исто така да го направите вашиот бренд попристапен и да ја зголемите вашата публика. Rev го користеа некои од најголемите имиња во играта, како што е Spotify. 

Рев ги обучи нивните модели на говор на повеќе од 6.5 милиони часа транскрибирани податоци за да го испорача најточниот мотор за препознавање говор. Со алатката, можете да размерите до 31 јазик за да запознаете глобална публика. 

Rev нуди широк спектар на услуги, како што се транскрипција со луѓе, автоматска транскрипција, видео титлови и преводи и многу повеќе.

Корисниците велат дека документацијата на Rev е лесна за следење и многу комплетна, а API работи беспрекорно. Тие, исто така, воодушевуваат дека процесот е директен, што го прави корисен за секој тип на корисници. 

Некои од главните карактеристики на Rev вклучуваат: 

 • Глобално преведување на преводи
 • Интеграција на зумирање
 • Човечка и автоматска транскрипција
 • Прегледи на препис
 • Асистент за транскрипти со вештачка интелигенција
 • Нуди 31 јазик

9. Соникс

Добредојдовте во Sonix: најдобриот софтвер за автоматизирана транскрипција

Една од најдобрите услуги за транскрипција со вештачка интелигенција на пазарот е Sonix, мултијазична автоматизирана услуга за транскрипција. Бизнисите може да го користат Sonix за транскрипција, организирање и пребарување на видео и аудио датотеки. 

Напредниот софтвер може да транскрибира 30 минути аудио или видео за само три до четири минути, што е многу корисно за индустриите на кои им е потребна брза и прецизна транскрипција. Бидејќи автоматизираните транскрипти понекогаш може да пропуштат зборови, Sonix овозможува преглед и уредување на преписите. 

Алатката вклучува функции како онлајн уредник, кој можете да го користите за да исчистите препис додека го слушате аудиото. Исто така, нуди нивоа на доверба во зборовите, кои ги истакнуваат зборовите за кои мисли дека би можеле да користат дополнителен преглед поради малата доверба. Згора на сите овие одлични карактеристики, можете да означите и да го прецртате преписот за да ги означите областите на фокус за подоцнежен преглед. 

Автоматизираниот софтвер обезбедува алатки кои ви дозволуваат да влечете и испуштате датотеки од вашиот локален компјутер или софтверот може да транскрибира датотеки складирани на платформи како Google Drive и Dropbox. Прегледот е дополнително подобрен со синхронизирање на текстот и звукот, што му овозможува на корисникот да слуша звук од кој било точен момент. 

Некои од другите функции што ги нуди Sonix вклучуваат означување на звучниците, што ви овозможува лесно да означите кој што кажал. Има и автоматизирана диаризација, при што Soni автоматски ги идентификува звучниците и ги одвојува размените во различни параграфи. 

Еве некои од главните карактеристики на Sonix: 

 • Истакнува зборови и ја идентификува довербата во точноста
 • Способност за повеќе корисници
 • Транскрибира 30 минути аудио за 3-4 минути
 • Drag and drop 
 • Означување на звучниците

10. Глагол.ai

Креирај импакт со Verbit

Се ближи крајот на нашата листа е Verbit.ai, која нуди постојано растечки пакет алатки за да овозможи пристапни, усогласени состаноци и настани со леснотија. Исто така, помага да се забрза напредокот и продуктивноста во вашата компанија. 

Некои од услугите што ги нуди Verbit вклучуваат титлови и транскрипција во живо, титлови, аудио опис и превод и преводи. Verbit ги комбинира работната сила и технологијата за да постигне многу прецизни резултати. 

Алатката може да ја користи секоја индустрија, но е особено корисна за медиумските компании, образовните организации и судовите. Неговите пакети од говор во текст се дизајнирани да опслужуваат одредени пазари, со планови за корпоративно учење, судско известување, образование и медиумска продукција. 

Verbit обезбедува пристап до софистицирана технологија за ВИ за препознавање глас за да се забрза транскрипцијата и да се добијат брзи резултати. Нејзините алгоритми за вештачка интелигенција се прилагодуваат на уникатните знаци на звукот со создавање модели на акустични, лингвистички и контекстуални настани. Исто така, може да разликува акценти, да ја намали бучавата во заднина и да идентификува термини поврзани со тековни и релевантни вести. 

Некои од главните карактеристики на Verbit вклучуваат: 

 • Информации за статусот во реално време со порталот Verbit Cloud
 • Чист и минималистички интерфејс
 • Прецизност од 99%
 • Титлови и транскрипција во живо
 • Превод и преводи

Алекс Мекфарланд е новинар и писател за вештачка интелигенција кој ги истражува најновите случувања во вештачката интелигенција. Соработувал со бројни стартапи и публикации за вештачка интелигенција ширум светот.