никулец 10 најдобри аудио засилувачи со вештачка интелигенција (мај 2024) - Unite.AI
Поврзете се со нас

Најдоброто од

10 најдобри аудио подобрувачи со вештачка интелигенција (мај 2024)

Ажурирани on

Unite.AI е посветена на ригорозни уредувачки стандарди. Може да добиеме компензација кога ќе кликнете на линковите до производите што ги прегледуваме. Ве молиме погледнете го нашиот придружно откривање.

AI аудио подобрувачи

Софтверот за подобрување на аудио може да им обезбеди на љубителите на аудио и на професионалците оптимално искуство со звукот. Користејќи ги најновите технологии, можете лесно да го отстраните шумот од заднината, да додавате ефекти по ваш избор или да користите претходно поставени опции за да го приспособите излезот за различни уреди како звучници и слушалки - сето тоа без никакви промени на постоечкиот хардвер.

Аудио засилувачите на вештачката интелигенција веќе некое време ја револуционизираат аудио индустријата - и не покажува знаци на забавување. Технологијата за подобрување на звукот со вештачка интелигенција користи напредни алгоритми за подобрување на квалитетот на звукот, носејќи го до нови височини над она што беше претходно можно.

Вештачката интелигенција може да ги намали нивоата на бучава и да ги усоврши звуците, создавајќи остро, кристално чисто слушање. На пазарот има многу одлични аудио засилувачи со ВИ, секој со свои карактеристики што можете да ги искористите во зависност од вашите потреби. Без разлика дали барате моќна алатка за професионално производство на музика или сакате нешто лесно за користење дома, засилувачите на аудио со вештачка интелигенција се одличен избор за аудиофили од секаков вид.

Еве ја нашата листа на најдобри аудио засилувачи со вештачка интелигенција:

1. ЛАЛАЛ.АИ

LALAL.AI нуди моќна услуга која е лесна за употреба напојувана со вештачка интелигенција која лесно може да ја отстрани несаканата позадина, бучавата и музиката. Уникатниот алгоритам ги поништува несаканите звуци, создавајќи траки со кристално чист глас.

Четирите примарни случаи на употреба за ова се за:

Стрими: Отстранете ја музиката во заднина од вашите снимени видео преноси за да спречите приговори за авторски права и да избегнете правни проблеми.

Новинари: Исчистете ги интервјуата и другите аудио снимки, подобрете ја јасноста на гласот за брзо дешифрирање на говорот.

Препишувачи: Извадете монолози и дијалози од филмови, серии, емисии и видеа за декодирање и превод од говор во текст.

Музичари: Намалете го шумот во заднина и другите дополнителни звуци што ги слуша вашиот микрофон за време на вокалното снимање.

Прочитајте Преглед →

Visit Lalal →

2. подкаст

Како да го отстраните шумот од вашето аудио со магичната прашина на Podcastle

Podcastle го воведува нивниот аудио засилувач Magic Dust AI, дизајниран да го трансформира квалитетот на аудио снимките без напор. Со оваа алатка, корисниците можат да снимаат содржини од која било локација - без разлика дали се на одмор или професионална локација - и сепак да произведуваат звук со квалитет на студио. Magic Dust AI ефикасно ја отстранува бучавата во позадина, ги изедначува нивоата на звук и го подобрува квалитетот на вокалот, правејќи да звучи како снимањето да е направено во професионално студио. Ова се постигнува без потреба од скапа опрема или тим од инженери, израмнувајќи го полето за игра за креаторите со различен буџет.

Процесот е рационализиран за да се зголеми ефикасноста; корисниците можат да ги подобрат своите аудио записи со само еден клик, овозможувајќи им да трошат помалку време на технички прилагодувања и повеќе на креирање и промовирање на нивната содржина. Podcastle, платформа напојувана со вештачка интелигенција, го олеснува создавањето не само аудио, туку и видео, обезбедувајќи професионални и аматерски подкастери со алатки за креирање, уредување и дистрибуција на подкасти со квалитет на производство. Платформата е изградена со мисијата да го демократизира пристапот до емитување приказни, нудејќи лесни за употреба, алатки за создавање од крај до крај кои се и професионални и пријатни.

 • Magic Dust AI Enhancer: Овозможува снимање од која било локација, истовремено обезбедувајќи звук со квалитет на студио со отстранување на бучавата во позадина, изедначување на нивоата на звук и подобрување на квалитетот на вокалот.
 • Економски квалитет: Постигнува професионални аудио стандарди без скапа опрема или тим од инженери, што го прави премиум аудио достапно за креаторите со кој било буџет.
 • Ефикасност во подобрување: Се одликува со процес на подобрување со еден клик, минимизирајќи го времето поминато на аудио прилагодувања и максимизирање на создавање и промоција на содржина.
 • Разновидна платформа: Podcastle е платформа за создавање аудио и видео напојувана со вештачка интелигенција која поддржува и професионални и аматерски подкастери.
 • Управувано од мисијата: Има за цел да го демократизира пристапот до емитување раскажување приказни со едноставни, забавни и професионални алатки за создавање од крај до крај.

Visit Podcastle →

3. veed.io

How to Clean Audio in 1 Minute! ⏱

Користејќи го засилувачот на аудио вештачка интелигенција VEED, пречки во позадина може да се елиминираат со еден клик на глувчето. Алатката ја елиминира потребата од купување микрофони за блокирање звук и рачно уредување на шумот.

Потребни се само неколку едноставни чекори – едноставно прикачете го вашето видео на VEED, а потоа изберете ја опцијата „Clean Audio“ за вештачката интелигенција автоматски да ја отстранува бучавата во позадина. Откако ќе завршите, ќе бидете подготвени да одите со MP4 верзија на вашето видео што лесно може да се сподели на платформите на социјалните медиуми.

Некои од главните карактеристики на VEED вклучуваат:

 • Интуитивен кориснички интерфејс
 • Напредни аудио функции
 • Едноставен процес
 • Лесно се споделува на социјалните мрежи

Visit Veed →

4. EaseUS видео комплет

Комплетот за видео алатки EaseUS беше дизајниран да ги конвертира, компресира и уредува вашите видео и аудио датотеки. Ги комбинира сите програми за уредување видео во едношалтерски работен простор и на секој креатор на видео му овозможува целосен пристап до најдобриот видео конвертор, видео компресор, видео едитор и GIF Maker.

Вградениот видео конвертор во mp3 ги прави работите многу полесни за конвертирање и сечење аудио датотеки. Ги поддржува најчестите музички и аудио формати како MP3, MP4, M4A, M4R, WAV и WMA. Овој конвертор е исто така конвертор од видео во аудио кој извлекува аудио од видео и потоа ги обработува или уредува аудио датотеките.

Платформата вклучува и генератор на текст во говор со вештачка интелигенција и редуктор на шум со вештачка интелигенција.

За максимална ефикасност, платформата поддржува сериска конверзија, можете да конвертирате повеќе видеа и аудио на големо. Само додадете датотеки, поставете формат и квалитет на излезот, а потоа почекајте да се направат конверзиите.

Посетете го EaseUS →

5. Аудо

Audo е премиерниот аудио засилувач со вештачка интелигенција за секој што сака да креира професионални, висококвалитетни аудио проекти. Неговиот лесен и интуитивен кориснички интерфејс им овозможува на корисниците брзо да поставуваат и уредуваат звучни датотеки, па дури и да ги снимаат користејќи ја самата апликација. Технологијата за вештачка интелигенција и аудио инженерството зад апликацијата гарантираат дека таа е едноставна, но ефикасна за сите нивоа на аудио уредување, од аматерски подкастери до искусни инженери за звук.

Покрај тоа, неговиот активен тим за развој континуирано работи на нови функции и ажурирања; за да можете да уживате не само во тековните алатки, туку и во сите нивни претстојни подобрувања.

Некои од врвните карактеристики на Аудо вклучуваат:

 • Лесен и интуитивен интерфејс
 • Поставете и уредувајте звучни датотеки
 • Снимајте директно во апликацијата
 • Активен тим за развој

Visit Audo →

6. Мастеринг со вештачка интелигенција

AI Mastering е алатка за подобрување на аудио вештачката интелигенција која се фокусира на тоа да го направи корисничкото искуство најголем приоритет. За да обезбеди погодност, AI Mastering создаде неколку лесни алтернативи за пријавување сметка со нив, вклучително и користење на вашите постоечки GitHub, Google или Twitter сметки.

Не само што AI Mastering се фокусира на удобноста на корисникот, туку исто така нуди практична функција со својата технологија базирана на вештачка интелигенција која овозможува автоматско аудио конверзија. Со оглед на тоа што AI Mastering продолжува да нуди повеќе функции и погодности за својата растечка публика на корисници кои се приближуваат секој месец, јасно е дека оваа апликација брзо станува популарна алатка на избор.

Некои од врвните карактеристики на AI Mastering вклучуваат:

 • Алтернативни опции за пријавување
 • Автоматски аудио конверзии
 • Брзо растечка публика
 • Лесен за користење

Visit AI Mastering →

7. Зголемувач на звук

Audio Enhancer е лесна за употреба онлајн алатка дизајнирана да ги подобри музичките датотеки во различни формати, вклучувајќи .m4a, .mp4, .3gp, .m4b, .aac, .m4p, .m4r, .m4v, .aif, .aiff , .aifc, .avi, .mov, .qt, .mp3, .opus, .ogg и .wav.

Оваа алатка е особено корисна за креаторите на видеа на платформи како YouTube, бидејќи го подобрува квалитетот на звукот во нивните видеа, што доведува до попрофесионална и попривлечна содржина. Аудио засилувачот го подобрува квалитетот на видеото и звукот на звукот со елиминирање на несаканиот шум во заднина, обезбедувајќи кристално чист звук на сите снимки. Главните карактеристики на алатката вклучуваат филтрирање на шум во заднина, подобрување на квалитетот на говорот во видео повиците и одржување на јасност во разговорите, дури и во тивки поставки.

Некои од врвните карактеристики на Audio Enhancer вклучуваат:

 • Ги филтрира звуците во позадина
 • Го подобрува квалитетот на говорот во видео повиците
 • Ги одржува разговорите јасни во тивки поставки

Visit Audio Enhancer →

8. Ауфоник

 

Auphonic е аудио засилувач базиран на вештачка интелигенција што ја револуционизираше радиодифузната индустрија. Му овозможува на секој корисник да доживее аудио квалитет на професионално ниво за различни медиуми, вклучително радио, емитување, екрани и филмови.

Благодарение на неговите алгоритми засновани на вештачка интелигенција, корисниците сега можат да ги искористат предностите на сеопфатниот опсег на алатки за да добијат најзадоволителен резултат од нивните проекти. Корисниците повеќе не треба да ги совладаат суптилностите на компресорите или да ја изедначат гласноста според стандардите како што се ATSC A/85, EBU R128, меѓу другото.

Софтверот исто така може да се пофали со импресивни карактеристики како што се вградено оптимално кодирање, ознаки на поглавја и програми за метаподатоци. Покрај тоа, системите за препознавање и уредување говор се достапни на повеќе од 80 јазици што им овозможуваат на своите корисници да допрат до пошироката публика низ целиот свет.

Некои од врвните карактеристики на Auphonic вклучуваат:

 • Аудио квалитет на професионално ниво
 • Сеопфатен асортиман на алатки
 • Вградено оптимално кодирање
 • Препознавање и уредување говор за над 80 јазици

Visit Auphonic →

9. Adobe Audition

 

Adobe Audition е моќен аудио засилувач со вештачка интелигенција што го прави постигнувањето на совршената песна подостапно од кога било досега. Со детални опции за уредување и функции за поништување на шум, можете лесно да му дадете на вашето аудио професионален звук со минимизирање на бучавата во заднина.

Не само тоа, тој е неверојатно брз и интуитивен бидејќи можете да фрлите која било аудио датотека во софтверот за да започнете со уредување. Додека уредувате, можете да ги слушате нумерите додека сè уште се во тек – заштедувајќи време и овозможувајќи уште подобра обработка на самиот звук. Дополнително, со интеграцијата на поделената платформа на Adobe, можете брзо и беспрекорно да се префрлате помеѓу различни апликации на Adobe, додека вашиот напредок до овој момент на платформата е задржан.

Некои од врвните карактеристики на Adobe Audition вклучуваат:

 • Детални опции за уредување
 • Откажување на бучава
 • Брзо и интуитивно
 • Слушајте песни додека уредувате

Visit Adobe Audition →

10. Аудио супер резолуција

 

Audio Super Resolution е иновативна апликација која користи вештачка интелигенција за интелигентно додавање дополнителни примероци од временски домен на аудио сигнал. Овој процес управуван од вештачка интелигенција, споредлив со проблемот со супер-резолуцијата на сликата каде што поединечните аудио примероци се споредуваат со пиксели, користи конволуција, напуштање и нелинеарност во секој блок од неговиот алгоритам.

Дополнително, Аудио Супер резолуцијата овозможува беспрекорно повторно користење на функциите со ниска резолуција од долните блокови за земање примероци за време на земање примероци нагоре преку редење на преостанатите врски. Заедно, овие технологии му овозможуваат да создаде супериорно искуство за слушање за своите корисници.

Некои од врвните карактеристики на аудио супер резолуцијата вклучуваат:

 • Напредни алгоритми за вештачка интелигенција
 • Слободен за употреба
 • Дополнителни примероци од временски домен до аудио сигналот

Visit Super Audio Resolution →

Резиме

AI-powered audio enhancer software is transforming how professionals and enthusiasts optimize sound quality. Leveraging advanced algorithms, these tools remove background noise, add effects, and customize output for various devices. By refining audio clarity and enhancing listening experiences, AI audio enhancers cater to a broad range of applications, from professional music production to casual use at home. With continuous advancements in technology, these tools are set to revolutionize the audio industry, making high-quality sound accessible to all.

Алекс Мекфарланд е новинар и писател за вештачка интелигенција кој ги истражува најновите случувања во вештачката интелигенција. Соработувал со бројни стартапи и публикации за вештачка интелигенција ширум светот.