никулец 10 најдобри генератори „Текст во говор“ (мај 2024) - Unite.AI
Поврзете се со нас

Најдоброто од

10 најдобри генератори „Текст во говор“ (мај 2024)

Ажурирани on

Unite.AI е посветена на ригорозни уредувачки стандарди. Може да добиеме компензација кога ќе кликнете на линковите до производите што ги прегледуваме. Ве молиме погледнете го нашиот придружно откривање.

Подемот на вештачката интелигенција (ВИ) доведе до широк спектар на неверојатни генератори и алатки од текст во говор (TTS). Текст во говор е апликација за синтеза на говор која го обработува текстот и го чита гласно како човек. 

TTS генераторите се користат на различни начини, вклучително и како помошна технологија за луѓе со потешкотии во учењето и од страна на бизнисите и креаторите како гласовник. Овие генератори се исто така широко користени во игри, брендирање, анимација, развој на гласовен асистент, аудио книги и многу повеќе. И со брзиот напредок на теренот, технологијата повеќе не бара големи количини на примероци на глас или дури и професионална опрема за правилно функционирање. 

Постојат многу одлични генератори на текст во говор на пазарот, при што секој од нив нуди свој уникатен сет на способности и апликации. 

Еве ги 10-те најдобри генератори на текст во говор на пазарот: 

1. Лово.ai

Се-во-едно платформа за содржини со вештачка интелигенција | Гени од LOVO

 

Lovo.ai е наградуван генератор на глас и платформа за текст во говор базиран на вештачка интелигенција. Таа е една од најцврстите и најлесните платформи за користење, која произведува гласови што личат на вистинскиот човечки глас.

Lovo.ai обезбеди широк спектар на гласови, опслужувајќи неколку индустрии, вклучувајќи забава, банкарство, образование, игри, документарни филмови, вести итн., со постојано усовршување на моделите за синтеза на глас. Поради ова, Lovo.ai привлече голем интерес од ценети организации на глобално ниво, што ги прави да се истакнат како иноватори во секторот за синтеза на глас.

LOVO неодамна го лансираше Genny, следната генерација на генератор на глас со вештачка интелигенција опремена со можности за текст-во-говор и уредување видео. Може да произведе гласови слични на луѓето со неверојатен квалитет, а креаторите на содржина можат истовремено да го уредуваат своето видео.

Genny ви овозможува да изберете од над 500 гласови со вештачка интелигенција во 20+ емоции и 150+ јазици. Гласовите се гласови од професионален степен што звучат како човечки и реалистично. Можете да го користите уредникот за изговор, акцентот, брзината и контролата на гласот за да го усовршите вашиот говор и да приспособите како сакате да звучи. 

карактеристики:

 • Најголемата светска библиотека со гласови со над 500+ гласови со вештачка интелигенција
 • Грануларна контрола за професионални продуценти кои користат уредник на изговор, акцент и контрола на тонот.
 • Способности за уредување видео што ви овозможуваат да уредувате видеа истовремено додека генерирате гласовни звучници.
 • Ресурсна база на податоци за невербални префрлувања, звучни ефекти, музика без авторски права, фотографии и видеа на акции

Со достапни над 150 јазици, содржината може да се локализира со кликнување на копче.

Прочитајте ја нашата Преглед на Лово или посетете Лово.

2. говорат

Speechify's Voice Over Studio!

Speechify може да го претвори текстот во кој било формат во говор со природен звук. Врз основа на веб, платформата може да зема PDF-датотеки, е-пошта, документи или написи и да ги претвори во аудио што може да се слуша наместо да се чита. Алатката исто така ви овозможува да ја прилагодите брзината на читање и има над 30 гласови со природен звук од кои можете да изберете. 

Софтверот е интелигентен и може да идентификува повеќе од 15 различни јазици при обработка на текст и може беспрекорно да го конвертира скенираниот печатен текст во јасно звучен звук. 

Еве некои од главните карактеристики на Speechify:

 • Веб-базиран со екстензии на Chrome и Safari
 • Повеќе од 15 јазици
 • Над 30 гласови за избор
 • Скенирајте и конвертирате отпечатен текст во говор

Шифра за попуст од 30%: SPEECHIFYPARTNER30

Прочитајте ја нашата Преглед на Speechify или посетете говорат.

3. Марф

Креирајте и приспособете го Voice Overs | Murf AI

 

На врвот на нашата листа за најдобри генератори на текст во говор е Murf, кој е еден од најпопуларните и најимпресивните генератори на глас со вештачка интелигенција на пазарот. Murf му овозможува на секого да конвертира текст во говор, гласовни говори и диктати и го користат широк спектар на професионалци како развивачи на производи, подкастери, едукатори и деловни лидери. 

Murf нуди многу опции за прилагодување за да ви помогне да создадете најдобри гласови со природен звук. Има различни гласови и дијалекти од кои можете да изберете, како и интерфејс кој е лесен за употреба.

Генераторот од текст во говор им обезбедува на корисниците сеопфатно студио за гласовно пренесување со вештачка интелигенција, кое вклучува вграден видео едитор, кој ви овозможува да креирате видео со гласовност. Има над 100 гласови со вештачка интелигенција од 15 јазици и можете да изберете претпочитани опции како што се звучник, акценти/гласовни стилови и тон или цел. 

Друга врвна карактеристика што ја нуди Murf е менувачот на глас, кој ви овозможува да снимате без да го користите вашиот сопствен глас како глас. Гласовите што ги нуди Murf може да се приспособат и според висината, брзината и јачината на звукот. Можете да додавате паузи и акцент, или да го промените изговорот. 

Еве некои од главните карактеристики на Murf: 

 • Голема библиотека која нуди повеќе од 100 гласови со вештачка интелигенција на различни јазици
 • Експресивни емотивни стилови на зборување
 • Поддршка за внесување аудио и текст
 • AI Voice-Over Studio
 • Приспособливо преку тон, акценти и многу повеќе

Прочитајте ја нашата Марф Преглед или посетете Марф.

4. Синтези

Клиент за AI Видео - Synthesys AI Studio

Synthesis е еден од најпопуларните и најмоќните генератори на текст во говор со вештачка интелигенција, што му овозможува на секој да произведе професионален глас со вештачка интелигенција или видео со вештачка интелигенција со неколку кликања.

Оваа платформа е на водечка страна во развојот на алгоритми за текст до глас и видеа за комерцијална употреба. Замислете да можете да ги подобрите видеата за објаснување на вашата веб-страница или упатства за производи за неколку минути со помош на природен човечки глас. Технологијата Synthesys Text-to-Speech (TTS) и Synthesys Text-to-Video (TTV) ја трансформираат вашата скрипта во живописни и динамични медиумски презентации.

Се нудат огромен број функции, вклучувајќи:

 • Изберете од големата библиотека на професионални гласови: 34 женски, 35 машки
 • Создавајте и продавајте неограничени гласови за која било цел
 • Исклучително реални гласови за разлика од конкурентските платформи
 • Изборот на нагласување на конкретни зборови за да може да се изразат низа емоции како среќа, возбуда, тага итн.
 • Додадете паузи кога корисникот сака да им даде на гласовите уште почовечко чувство.
 • Режим за преглед за брзо гледање резултати и примена на промени без губење време на прикажување.
 • Користете за продажни видеа, писма, анимации, објаснувања, социјални медиуми, ТВ реклами, подкасти и многу повеќе.

Прочитајте ја нашата Преглед на Synthesys или посетете Синтези.

5. Eleven Labs

Воведување: Гласовна библиотека | Eleven Labs

ElevenLabs е платформа за текст во говор напојувана со вештачка интелигенција која го претвора пишаниот текст во природен звучен говор, платформата има чист интерфејс и најреални достапни гласови со вештачка интелигенција. Неговата достапност, посветената поддршка и етичките размислувања ја зголемуваат неговата привлечност.

Генерираните гласови се едни од најавтентичните и најизразните гласови со вештачка интелигенција од која било алатка, толку многу што е тешко да се разликуваат од автентичните човечки гласови. Тоа е совршена платформа за заштеда на време и пари за снимање гласови за аудио книги, видеа, подкасти и многу повеќе!

 • Најчовечкиот генератор на глас со вештачка интелигенција на пазарот.
 • Започнувањето е едноставно; не е потребна кредитна картичка.
 • Чист и пријателски за корисникот интерфејс.
 • Целосно бесплатен план со прифатливи планови за поединци и тимови.
 • Посветена и одговорна поддршка со многу корисни ресурси.

Прочитајте ја нашата Преглед на ElevenLabs или посетете Eleven Labs.

6. Лаборатории на WellSaid

Запознајте го WellSaid Labs AI Voices

WellSaid е алатка за пишување базирана на веб за креирање гласови со генеративни гласови со вештачка интелигенција.

Алатката нуди разновиден список на гласови со вештачка интелигенција секогаш достапен за генерирање на гласови што побрзо можете да пишувате. За разлика од конкурентските опции, тие нудат некои од најреалистичните гласови со вештачка интелигенција, оценети како реални како човечки снимки.

Најдете го вистинскиот глас за секој модул за обука. Можете да аудитирате над 50 гласови со вештачка интелигенција во различни стилови на зборување, пол и акценти во реално време. Бидете креативни! Измешајте и спојте гласови за инструкции засновани на сценарија.

Единствена карактеристика е библиотеката за изговор, која им овозможува на корисниците целосна контрола врз тоа како вештачката интелигенција ја раскажува вашата приказна со тоа што ќе ја научи како да ги кажува работите конкретно како што сакате.

Некои од карактеристиките вклучуваат:

 • Разновидност на гласови достапни 24/7
 • Над 50 гласови со вештачка интелигенција
 • Обучете го изговорот кога е потребно
 • Без талент или тесни грла во студиото
 • Беспрекорно ажурирање и уредување за неколку минути
 • Се прикажува двојно побрзо од говорната скрипта

Прочитајте ја нашата Преглед на WellSaid Labs или посетете Лаборатории на WellSaid.

7. Deepbrain ai

Креирајте видеа генерирани со вештачка интелигенција користејќи основен текст веднаш

Алатката Deepbrain AI нуди можност за лесно креирање видеа генерирани со вештачка интелигенција користејќи основен текст веднаш брзо и лесно. Едноставно подгответе ја вашата скрипта и користете ја функцијата Текст во говор за да го добиете вашето прво видео со вештачка интелигенција за 5 минути или помалку.

Постојат 3 брзи чекори за да започнете, тие се како што следува:

 1. Прво, креирајте нов проект. Можете да започнете со сопствен PPT шаблон или да изберете еден од почетните шаблони.
 2. Можете рачно да ја напишете или копирате и залепите вашата скрипта. Содржината на вашиот поставен PPT ќе се внесе автоматски.
 3. Откако ќе го изберете соодветниот јазик и модел на вештачка интелигенција и ќе завршите со уредувањето, можете да го извезете синтетизираното видео.

Оваа алатка ги нуди следниве придобивки:

 • Лесно пронајдете прилагоден аватар со вештачка интелигенција кој најдобро одговара на вашиот бренд.
 • Интуитивната алатка е дизајнирана да биде супер лесна за користење за почетници.
 • Нуди значителна заштеда на време при подготовка на видео, снимање и монтажа.
 • Заштеда на трошоци во целиот процес на видео продукција.

Прочитајте ја нашата Преглед на Deepbrain AI или посетете Deepbrain ai.

8. Флики

Fliki - Текст во видео и текст во говор

Fliki го прави создавањето видеа едноставно како и пишувањето со својот уредник базиран на скрипти. Создавајте видеа со реални гласови за неколку минути, напојувани со помош на вештачка интелигенција. Fliki исто така содржи над 2000 реални гласови за текст во говор на повеќе од 75 јазици.

Fliki се издвојува од другите алатки затоа што ги комбинираат способностите за вештачка интелигенција од текст во видео и вештачка интелигенција од текст во говор за да ви овозможат се во една платформа за вашите потреби за создавање содржина.

Можете да креирате видеа за широк спектар на случаи на употреба. Ова вклучува генерирање на едукативни видеа, објаснувања, демо снимки на производи, содржини од социјалните медиуми, видеа на YouTube, Tiktok Reels и видео реклами.

 • Користете текст за да ги претворите потсетниците во видеа
 • 2000 реални гласови од текст во говор
 • 75+ јазици
 • Не е потребно искуство за уредување видео

9. Играј.ht

Претставување на PlayHT Turbo: Најбрзиот AI модел на текст-во-говор за разговорна вештачка интелигенција

Play.ht е моќен генератор на текст во говор кој користи вештачка интелигенција за да генерира аудио и гласови од IBM, Microsoft, Google и Amazon. Тоа е особено корисно за конвертирање на текст во природни гласови. 

Алатката ви овозможува да го преземете гласовниот пренос како MP3 и WAV-датотеки и можете да изберете тип на глас пред да внесувате или да пишувате текст. Алатката потоа веднаш го конвертира текстот во природен човечки глас, а потоа аудиото може да се подобри со стилови на говор, изговор и друго. 

Еве некои од врвните карактеристики на Play.ht: 

 • Објави на блог до аудио
 • Синтеза на глас во реално време 
 • Повеќе од 570 акценти и гласови
 • Гласовни прегледи за видеа, е-учење, подкаст и многу повеќе

10. Наликува на.io

Resemble.ai се појави како извонредна платформа во областа на технологијата текст-во-говор (TTS), нудејќи им на корисниците пакет алатки за лесно да генерираат природни гласови со вештачка интелигенција слични на луѓето. Неговите напредни TTS модели се дизајнирани да даваат не само говор, туку и говор исполнет со автентични емоции и динамичен опсег, оживувајќи ја содржината на неверојатно реалистичен начин.

Една од истакнатите карактеристики на Resemble.ai е неговиот разновиден опсег на гласови со вештачка интелигенција. Корисниците можат да пристапат до разновиден пазар на гласови погодни за различни апликации, секој прецизно дизајниран да ги доловува нијансите на човечкиот говор. Овој опсег вклучува над 40 гласови со вештачка интелигенција подготвени за употреба со различни карактеристики, вклучително и меѓународни акценти.

За оние кои бараат поперсонализирано искуство, Resemble.ai обезбедува прилагодена функција за гласовно клонирање со вештачка интелигенција. Овој напреден модел им овозможува на корисниците да клонираат кој било глас со висока точност и автентичност, било со поставување гласовни податоци или со снимање гласовни примероци преку интуитивна алатка за самопослужување.

 • Над 40 различни гласови со вештачка интелигенција на пазарот, вклучително и меѓународни акценти.
 • Прилагодено клонирање на глас со вештачка интелигенција за висока точност и персонализација.
 • Широка библиотека на гласови за различни апликации, од корпоративни до забавни.
 • Напредна гласовна модулација за динамична раскажување, свесна за контекстот.
 • Лесна интеграција и приспособливост преку кориснички API.
 • Го насочува создавањето содржина за професионално ниво на глас.
 • Корисно за корисници со оштетен вид, конвертирање на текст во звучна содржина.

Алекс Мекфарланд е новинар и писател за вештачка интелигенција кој ги истражува најновите случувања во вештачката интелигенција. Соработувал со бројни стартапи и публикации за вештачка интелигенција ширум светот.