ciot Ce este un analist de date? Salariu, responsabilități, abilități și cale de carieră - Unite.AI
Conectează-te cu noi

Cariere AI 101:

Ce este un analist de date? Salariu, responsabilități, abilități și cale de carieră

mm
Actualizat on
analist de date

Forumul Economic Mondial din Raportul privind viitorul locurilor de muncă 2020 a enumerat analist de date drept al doilea loc de muncă cu cea mai rapidă creștere. Conform la Glassdoor estimare, salariul mediu al analistului de date este de 71,228 USD pe an în SUA. Datele sunt noul petrol. W. Edwards Deming, un statistician și autor american a spus că „În Dumnezeu avem încredere. Toți ceilalți trebuie să aducă date.”

Datele au un potențial uriaș care poate fi folosit în creșterea afacerii și în luarea deciziilor. Analiza datelor se referă la manipularea datelor pentru a extrage informații utile. Pe măsură ce datele continuă să crească exponențial, crește și nevoia de cineva care poate analiza aceste date.

Ce este un analist de date?

Analistul de date observă modele și tendințe în date și le descrie. Ele ajută organizațiile în identificarea oportunităților și luarea deciziilor bazate pe date. Data Analyst deduce cauzele din spatele unor evenimente specifice și face asta prin realizarea de rapoarte, tablouri de bord, vizualizări de date și prezentări. În domeniul sănătății, ei analizează datele medicale pentru a îmbunătăți partea de afaceri a spitalelor și îngrijirea pacienților. În sectorul financiar, ei sugerează planuri de investiții și strategii de afaceri bazate pe date financiare.

Descrierea postului de analist de date

Analiștii de date au multe de făcut, de la strângerea datelor până la comunicarea rezultatelor. Descrierea detaliată a postului de analist de date este următoarea:

Colectare de date: Colectarea datelor este primul pas în ciclul de viață al analizei. În industriile mari în care rolurile și responsabilitățile sunt clar definite, analiștii de date primesc date de la inginerii de date. În caz contrar, datele sunt obținute prin baze de date interne sau surse externe.

Curățarea datelor: În majoritatea cazurilor, datele nu sunt curate. Conține valori lipsă, înregistrări duplicate și inconsecvențe de formatare. Înainte de analiză, datele sunt preprocesate într-un format adecvat destinat analizei datelor.

Analiza datelor: În acest pas, analistul de date studiază datele pentru a căuta perspective care pot fi utile. Ei efectuează teste statistice și vizualizează distribuția variabilelor individuale și relațiile dintre mai multe variabile. Ei privesc datele din diferite perspective folosind diverse instrumente și diagrame statistice, de vizualizare și de business intelligence (BI) pentru a obține informații mai profunde.

Interpretarea datelor: Interpretarea datelor se referă la documentarea constatărilor și rezultatelor în contextul problemei de afaceri. În acest pas, analistul de date răspunde la întrebările critice și ajunge la concluzii relevante.

Comunicarea perspectivelor: În cele din urmă, analistul de date împărtășește concluziile cheie cu echipa, inclusiv cu managementul și părțile interesate. Pe baza rezultatelor, analistul de date sugerează strategii, inclusiv identificarea de noi oportunități, îmbunătățirea eficienței operaționale, îmbunătățirea campaniilor de marketing etc. Perspectivele sunt partajate prin rapoarte, prezentări, tablouri de bord și vizualizări.

Cum să devii un analist de date?

Abilități de programare: Programarea este cea mai importantă abilitate tehnică pentru analiștii de date. Un analist de date ar trebui să aibă cunoștințe decente de SQL (Sequence Query Language) pentru a insera, extrage și actualiza date în baza de date relațională. Candidatul trebuie să fie competent în Piton sau R.

Statistici: Statisticile sunt necesare pentru a studia, analiza, vizualiza și interpreta datele pentru a lua decizii bine informate. Multe tehnici de vizualizare a datelor necesită o înțelegere solidă a statisticilor. De exemplu, crearea unui grafic de dispersie implică înțelegerea regresiei și corelației, iar un diagramă cu casete necesită înțelegerea măsurilor de tendință centrală și dispersie.

Abilități de vizualizare a datelor: O imagine valorează cât o mie de cuvinte. Analiștii de date folosesc vizualizări pentru a prezenta informații echipei lor și părților interesate non-tehnice. Ei folosesc Unelte precum PowerBI, Tableau, Excel și biblioteci python, cum ar fi Matplotlib și Seaborn, pentru a face vizualizări. Există diferite diagrame, dar selectarea stilului potrivit este necesară pentru a transmite mesajul.

Abilități ușoare: Comunicarea este cea mai critică abilitate soft pentru analiștii de date. Comunicarea eficientă a informațiilor cheie către echipa tehnică și părțile interesate poate ajuta o afacere să își modifice strategia. Un analist de date ar trebui să aibă o prezentare bună și atenție la detalii pentru a-și exprima punctul de vedere. Ar trebui să aibă gândire critică și creativitate pentru a vedea datele din mai multe perspective. Un analist de date trebuie să aibă abilități de rezolvare a problemelor și de management de proiect pentru a răspunde eficient la întrebările puse de părțile interesate și de angajatori și pentru a finaliza proiectul.

Multe platforme Edtech învață abilitățile necesare pentru a deveni analist de date. Înscrierea la certificările adecvate vă va ajuta să învățați abilitățile și să vă sporiți credibilitatea ca expert. Vă puteți îmbunătăți experiența aplicând abilitățile dobândite la seturi de date din viața reală. Prezentarea și documentarea eficientă a acestor proiecte vă vor ajuta să vă rezolvați primul job de analiză a datelor.

Trasee de carieră pentru analiștii de date

Data Analytics este un domeniu divers și are mai multe funcții în industria de analiză, care sunt după cum urmează:

  • Business Analyst
  • Analist de operațiuni
  • Analist Financiar
  • Analist de marketing
  • Analist de risc

În funcție de abilitățile, interesul și experiența dvs., puteți urma o carieră în oricare dintre rolurile de mai sus. Căile de carieră pentru analiștii de date includ, de asemenea, devenirea analiștilor seniori, tranziția la oamenii de știință de date sau avansarea în roluri de management.

Analiștii de date actualizează potențialul datelor brute folosind metode statistice și instrumente de vizualizare. Mai mult, multe posturi sub umbrela de analiză a datelor vor continua să crească până în următorul deceniu.

Doriți mai mult conținut legat de AI? Vizita uniţi.ai.