Поврзете се со нас

Алатки за вештачка интелигенција 101

Преглед на Skylum Luminar Neo: Најлесната алатка за уредување фотографии со вештачка интелигенција?

Ажурирани on

Unite.AI е посветена на ригорозни уредувачки стандарди. Може да добиеме компензација кога ќе кликнете на линковите до производите што ги прегледуваме. Ве молиме погледнете го нашиот придружно откривање.

Ако сте фотограф или графички дизајнер, веројатно знаете премногу добро колку може да биде комплицирано, скапо и фрустрирачко уредувањето на фотографиите. Како некој кој поминал безброј часови уредувајќи и дизајнирајќи во Фотошоп, сè уште не можам целосно да ја завиткам главата околу маскирањето, а камоли да ги евидентирам сите мои слоеви! Зарем уредувањето фотографии не треба да биде забавно и без напор?

Неодамна наидов Skylum Luminar Neo, На Алатка за уредување фотографии со вештачка интелигенција кој тврди дека го прави процесот на уредување фотографии лесен и пријатен. Заинтригиран од неговото ветување, решив да го пробам и да видам дали е најлесната алатка за уредување фотографии со вештачка интелигенција. Да не расипувам ништо премногу, но бев целосно импресиониран.

Во овој преглед на Skylum Luminar Neo, ќе разговарам што е тоа, за кого е најдобро и како да креирате сметка за преземање на Luminar Neo. Оттаму, ќе разговарам за сите негови карактеристики со примери од секоја категорија за да знаете сè што може да направи.

Ќе ги завршам работите со врвните алтернативи на Skylum што ги пробав за да знаете за другите опции за да се осигурате дека ја донесувате најдобрата одлука. До крајот, јасно ќе разберете дали Skylum Luminar Neo е вистинската алатка за уредување фотографии со вештачка интелигенција за вас!

Пресудата

Skylum Luminar Neo е најлесната алатка за уредување фотографии со вештачка интелигенција на пазарот по прифатлива цена. Тој нуди пријателски кориснички интерфејс и моќни алатки за вештачка интелигенција кои ги насочуваат процесите на уредување, што го прави привлечна опција за фотографите од сите нивоа на вештини кои бараат ефикасност и професионални резултати. Сепак, му недостасува грануларна контрола на понапредниот софтвер за уредување слики.

Добрите и лошите страни

 • Кориснички пријателски и интуитивен интерфејс, што ги олеснува навигационите алатки и функции за уредување за корисниците од сите нивоа.
 • 30+ функции и алатки со ВИ со лизгачи го поедноставуваат сложеното уредување и обезбедуваат импресивни резултати.
 • 22+ мемории за инстант професионални уредувања на фотографии (купете повеќе на Luminar Marketplace!)
 • 8 екстензии за уште поголема моќ за уредување фотографии и се воведуваат нови екстензии.
 • Нема повеќе сложени уредувања како маскирање: поддржува локални прилагодувања и го поедноставува маскирањето со технологијата Mask AI.
 • Користете го насекаде: Windows, mac OS или како додаток за Photoshop и Lightroom Classic.
 • Доживотно еднократно купување или опции за месечна/годишна претплата!
 • 24/7 техничка поддршка и 30-дневна гаранција за враќање на парите.
 • Ограничена контрола врз функциите во споредба со понапредниот софтвер за уредување на пазарот.
 • Некои алатки кои се напојуваат со вештачка интелигенција можеби нема постојано да даваат совршени резултати и бараат рачни прилагодувања.
 • Не е базиран на облак (мора да го преземете Luminar Neo).

Што е Skylum Luminar Neo?

Како да се користи Sky AI | Luminar Neo

Skylum Luminar Neo е алатка за уредување фотографии со вештачка интелигенција дизајнирана да го насочи процесот на уредување за фотографи од сите нивоа. Има неверојатно лесен интерфејс, што го прави беспрекорно навигацијата низ алатките и функциите за уредување.

Напојувано со вештачка интелигенција, Luminar Neo нуди над триесет напредни алатки и функции за уредување за лесно подобрување на индивидуалните слики. Од замена на небото до подобрување на портретот, софтверот Skylum обезбедува импресивни резултати со вештачка интелигенција.

Користењето на алатките Luminar AI не може да биде полесно; изберете го од комплетот со алатки во уредникот и направете прилагодувања користејќи ги лизгачите. Тоа е забавен, лесен, некомплициран начин за уредување фотографии. Доаѓа и со прилагодливи алатки за маскирање каде што прелистувате одредени области од вашата слика и правите уредувања.

Ако тоа не е доволно, доаѓа со три генеративна вештачка интелигенција алатки за автоматско отстранување и замена на елементи и проширување на фотографиите. Има осум екстензии првенствено за острење на следното ниво, отстранување на звук и многу повеќе.

Во овој преглед на Skylum Luminar AI, ќе нурнеме повеќе во овие алатки и функции подоцна во статијата за да можете да имате поглед зад сцената!

За кого е најдобар Luminar Neo?

Luminar Neo е одличен за сите кои бараат ефикасни решенија за уредување фотографии кои се лесни за корисникот користејќи вештачка интелигенција. Со напредни функции, интуитивен интерфејс и робусни алатки за вештачка интелигенција, тоа е одлична алатка за рационализирање на уредувањето фотографии и постигнување импресивни резултати!

Skylum Luminar Neo е одлична алатка за сите заинтересирани да користат вештачка интелигенција за уредување на нивните фотографии. Сепак, најдобро е за почетници и професионални фотографи, како и за агенти за недвижнини:

 • Фотографи за почетници: корисничкиот интерфејс и интуитивните алатки за уредување им го олеснуваат навигацијата на новодојденците. Со преку триесет алатки за уредување напојувани со вештачка интелигенција, почетниците можат да уредуваат и подобруваат слики со само неколку кликања; не е потребно претходно искуство со уредување.
 • Фотографи на пејзажи: користете алатки како Подобрување на вештачката интелигенција за да постигнете совршена светлина и боја на вашите пејзажни фотографии. Мапата на осветленост интелигентно ги балансира и светлината и бојата за неверојатни резултати.
 • Фотографи на дивиот свет: користете ги моќните екстензии на Luminar како Supersharp AI, Noiseless AI, Upscale AI и Focus Stacking за да ги извлечете дури и фините детали од вашите фотографии од дивиот свет.
 • Фотографи за портрети: искористете ги шесте лесни за употреба алатки за портрет што доаѓаат со Skylum за мазна кожа, продлабочување на нијанси на усни, тенки лица и многу повеќе
 • Семејни фотографи: Користете портрет Bokeh AI за веднаш да ги доведете предметите во преден план. Оттука, зајакнете ги боите со Подобрете ја вештачката интелигенција и отстранете ги несаканите предмети. Можностите се бесконечни!
 • Свадбени фотографи: Направете ја невестата да се истакне со примена на реалистично бокех со портрет Боке AI. Можете исто така да ги избелите забите, да ги заситите усните и да ја измазните кожата!
 • Фотографи за новороденчиња: Користете Face AI за веднаш да ги направите кожата, очите и устата светли и мазни. Користете го Glow за повеќе сјај и создадете етерични слики на новороденчиња.
 • Агенти за недвижности: Направете ги вашите огласи да се појавуваат со подобрување на бојата и осветлувањето. Може да ја користите и наставката HDR Merge за да споите до десет слики во загради за најдобар динамички опсег.

Започнување со Skylum Luminar Neo

Во овој дел, ќе ви покажам како создадов сметка и го преземав Skylum Liminar Neo за да можете и вие да започнете. Ќе ви го покажам и панелот за уредување каде што се сите ваши алатки за уредување фотографии за да можете да видите колку е едноставен интерфејсот!

Избирање на Започни бесплатен пробен период на почетната страница на Skylum.

Почнав со одење во Почетна страница на Skylum и изберете „Започнете бесплатен пробен период“. Skylum нуди 7-дневен бесплатен пробен период без потреба од кредитна картичка!

Откако создадов сметка, од мене беше побарано да ја потврдам мојата е-пошта и бев однесен на мојата сметка на веб-страницата Skylum. Сите мои Skylum апликации, додатоци, попусти и повеќе ќе се складираат овде. Последниот чекор беше преземање на Luminar Neo!

Се презема Luminar Neo.

Преземањето на Luminar Neo беше едноставно. Отидов во „Мој софтвер“ во мојата сметка на Skylum и избрав „Преземи“.

Luminar Neo интерфејс.

По неколку минути, Luminar Neo успешно се презема! Пред преземањето, проверете дали имате доволно простор на вашиот компјутер (ќе ви требаат околу 10 GB на вашиот хард диск).

Интерфејсот Luminar Neo првично се чувствуваше малку поразителен со сите различни опции. Сепак, распоредот беше одличен и за неколку минути се запознав со различните алатки за уредување и карактеристики на Luminar Neo.

Ценев дека Luminar имаше дваесет примероци на фотографии со кои можеше да си поигрувам за да ги тестирам различните поставки и алатки. Можете да додадете свои RAW-датотеки за уредување со избирање „Додај фотографии“ лево, но јас избрав еден од примероците.

Избор на примерок од фотографија во Skylum Luminar Neo.

Покрај генеративните алатки и екстензии од десната страна, главните панели на кои ќе сакате да обрнете внимание се трите на врвот:

 1. Каталог: каде се зачувани сите ваши фотографии што сте ги поставиле на Luminar.
 2. Поставки: нанесете повеќе од 22 претходно поставени на вашата слика.
 3. Уредување: пристап до над 30 алатки и функции за уредување фотографии.

Јазичето Уреди во Skylum Luminar Neo.

Најверојатно поголемиот дел од времето ќе го поминете во картичката Уреди користејќи ги алатките на Skylum за да ги уредувате вашите фотографии. Сè е јасно поставено, со слоеви на левата страна, алатки и уредувања на десната страна, и некои инструкции во средината за инспирација за тоа како да започнете да ги користите различните алатки.

Она што го сакам кај Skylum е како сите алатки се категоризирани, кодирани во боја и подвиткани. Ова го направи наоѓањето на вистинските алатки за уредување многу побрзо и го забрза целокупниот процес на уредување фотографии.

Изменување на применетите уредувања во панелот Уреди користејќи Skylum Luminar Neo.

Друга една од моите омилени работи за Skylum е колку е лесно да ги менувате вашите уредувања во панелот „Уреди“ веднаш до „Алатки“. Иконата „очното јаболко“ може да се вклучи или исклучи за да се прегледа уредувањето што сте го примениле, додека стрелката назад ви овозможува целосно да ја ресетирате алатката. Ова ми даде целосна контрола врз конечниот изглед на мојот имиџ!

Клучни карактеристики на Luminar Neo

Сега кога нашата сметка е создадена и Skylum е преземена, време е да се нурнеме во некои од клучните карактеристики на Luminar Neo. Ќе ги опфатам сите карактеристики на Skylum Luminar Neo, за да знаете за што е способен и да ви покажам пример за секоја од секоја категорија.

 1. Омилени
 2. Екстензии
 3. Најважен
 4. Криејтив
 5. Портрет
 6. Професионална
 7. Генеративни алатки

1. Омилени

Две од најпопуларните алатки на Skylum Luminar Neo (или „омилени“) ги вклучуваат Enhance AI и Sky AI:

 • Подобрете ја вештачката интелигенција: приспособете до дванаесет поставки за фотографии со интуитивни лизгачи. Skylum користи интелигентни алгоритми за вештачка интелигенција за да ги балансира контролите како сенки, нагласувања, контраст, тон, заситеност и експозиција.
 • Sky AI: Заменете го небото на фотографиите со еден клик. Можете исто така да додадете реални рефлексии во вода за да одговараат на вашето ново небо додека интелигентно ја осветлувате сцената. Оваа единствена карактеристика е речиси доволна причина да ја купите целата програма!

Ајде да погледнеме како успеав да заменам досадно, сиво небо со многу поинтересно и подинамично со еден клик!

Како да се користи Sky AI

Избор на примерок од фотографија и избирање Уреди во Skylum Luminar Neo.

За да почнам да ја користам алатката Sky AI на Luminar Neo, избрав фотографија од мојот каталог и отидов во „Уреди“.

Избирање на алатката Sky AI во уредникот Skylum Luminar Neo.

Во Алатките десно, избрав Sky AI, што отвори различни алатки за прилагодување и маскирање. Избрав ново небо од опциите за избор на небо, веднаш менувајќи го моето небо!

Фотографии пред и потоа со помош на Luminar Neo Sky AI.

Целиот процес беше без напор; Беа потребни само неколку кликања за целосно да се трансформира расположението и атмосферата на мојата фотографија. Не се потребни прецизни контури, нерамни рабови или пердуви.

Опции за прилагодување на сликата во Skylum Luminar Neo's Sky AI алатка.

Оттаму, си поиграв со алатките за прилагодување и маскирање. Можев фино да дотерувам како изгледа моето небо со прилагодување на ориентацијата, рафинирање на маската, повторно осветлување на небото и многу повеќе.

Во мојот случај, не сметав дека овие прилагодувања се неопходни, бидејќи Luminar Neo веќе заврши одлична работа за подобрување на моето небо и ориентација. Сепак, овие алатки за прилагодување се одличен додаток за фотографите кои сакаат поголема контрола на уредувањето.

2. Екстензии

Skylum Luminar Neo екстензии.

Luminar Neo поддржува и многу екстензии за уште повеќе да ги прошири вашите можности за уредување! Тие вклучуваат:

 • Supersharp AI: ја подобрува острината и јасноста на вашите слики со напредни алгоритми за вештачка интелигенција.
 • Редење на фокус: комбинира повеќе слики со различни фокусни точки за да создаде конечна слика со максимална длабочина на поле.
 • Вештачка интелигенција за отстранување на позадината: Отстранете ја позадината без напор со вештачка интелигенција.
 • Зголемена вештачка интелигенција: зголемете ја резолуцијата и квалитетот на вашите слики без губење на детали или воведување артефакти.
 • Безшумна вештачка интелигенција: Ги елиминира бучавата и зрната од вашите фотографии за чист и професионален изглед.
 • Спојување HDR: комбинирајте повеќе експозиции за да создадете прекрасни слики со висок динамички опсег (HDR).
 • Magic Light AI: додава сјај на светлата на вашите слики за да создаде магична и етерична атмосфера.
 • Панорамско шиење: Создадете огромни панорамски слики со беспрекорно спојување на повеќе фотографии.

Ајде да видиме како работи Supersharp AI!

Како да се користи Supersharp AI

Избор на фотографија од каталогот Skylum Luminar Neo и одење во Уреди.

Почнав со избирање заматена фотографија од мојот Каталог и одење во „Уреди“.

Избор на Low од алатката Supersharp AI во Skylum Luminar Neo.

Следно, отидов до алатките од десната страна и избрав „Supersharp AI“ од Екстензии. Чував сè на стандардно и избрав „Ниско“. Сакав да видам колку ниската поставка ќе ја изостри мојата фотографија.

Skylum Luminar Neo изострува фотографија со помош на Supersharp AI.

Со еден клик, Skylum почна автоматски да ја изострува мојата фотографија користејќи напредни алгоритми за вештачка интелигенција за анализирање и изострување на деталите.

Пред и потоа фотографии од санта мраз по користење на Supersharp AI во Skylum Luminar Neo.

Supersharp AI е брз и ефикасен начин за моментално подобрување на острината на моите слики веднаш. Можев да ја трансформирам мојата заматена фотографија во поостра слика со попрофесионален изглед со еден клик. Ниската поставка функционираше совршено за моите потреби, но средните и високите опции се одлични за уште поголема моќ на острење.

3. Основни работи

Skylum Luminar Neo исто така има пакет на основни алатки за уредување фотографии за основни прилагодувања и подобрувања:

 • Развивање: направете прецизни прилагодувања на фотографиите кои делуваат како „дигитална темна соба“. Со него, можете да ја оптимизирате експозицијата, бојата, тонот и повеќе за посакуваниот изглед и чувство.
 • Избриши: Отстранете ги несаканите детали со неколку кликања. Нанесете црвена маска и покријте ги областите што сакате да ги отстраните. Кликнете на „Избриши“ и готово!
 • Структура AI: природно ги подобрува деталите и текстурите на сликата користејќи напредни алгоритми. Селективно изострува, додава детали и ја подобрува јасноста, вклучувајќи ги рабовите и текстурите.
 • Боја: додајте прилагодувања и вибрации и отстранете ја бојата со помош на копчињата.
 • Црно-бело: Инстантно конвертирајте слика во црно-бела и контролирајте ја осветленоста и заситеноста на секој канал во боја за целосна контрола.
 • Детали: Ја подобрува и покажува кристално чистата острина без ореоли или артефакти.
 • Denoise: Отстранете го шумот на сликата предизвикан од високи ISO поставки, недоволна експозиција или долги брзини на блендата.
 • Пејзаж: Подобрете го квалитетот на фотографиите од пејзаж со контролирање на маглата, златниот час и нијансата на зеленилото. Ова е одлично за фотографии од недвижен имот, патувања и природа.
 • Вињета: затемнете ги или осветлете ги рабовите на вашата слика додека го чувате центарот недопрен. Ќе имате и флексибилност да ја поставите централната точка каде било на сликата.

Ајде да видиме како ја користев Structure AI за да ја подобрам острината и деталите на мојата фотографија!

Како да се користи Structure AI

Избор на фотографија од каталогот Skylum Luminar Neo и избирање на картичката Уреди.

Сакав да ги нагласам и да ги подобрам карпестите пејзажи и текстурите на ноќното небо на мојата фотографија. Ја избрав мојата слика од каталогот и отидов на табулаторот „Уреди“.

Избор на Structure AI од алатките во Skylum Luminar Neo.

Оттаму, избрав „Structure AI“ од алатките и ги приспособив копчињата Amount и Boost за да ја подобрам острината и деталите на мојата фотографија.

Еве ги моите резултати!

Фотографии пред и потоа од човек на карпест пејзаж кој гледа во ноќното небо користејќи Skylum Luminar Neo Structure AI.

Со малку прилагодување на копчињата што се наоѓаат во алатката Structure AI, можев да ги откријам сложените детали за карпестиот пејзаж и ноќното небо на мојата фотографија.

Функцијата Structure AI во Luminar Neo навистина го подигна целокупниот квалитет на сликата без да направи да изгледа преобработено или неприродно. Уште еднаш, процесот беше едноставен и забавен без да биде премногу комплициран!

4. Креативни

Skylum Luminar Neo не застанува на основните алатки за уредување фотографии. Доаѓа и со различни креативни функции за дополнително подобрување на вашите слики:

 • Relight AI: Добијте целосна контрола над осветлувањето на фотографијата. Оваа алатка е идеална за креативно подобрување на сликата и за решавање технички проблеми со фотографии со позадинско осветлување.
 • Атмосферска вештачка интелигенција: додајте магла, магла или магла на сликите додека зачувувате реалистичен изглед и осигурувајќи се дека предметот на вашата фотографија не е покриен со ефектот.
 • Сончеви зраци: Контролирајте ја положбата, топлината и сјајот за суптилна или драматична промена на осветлувањето. Потоа можете да го комбинирате со други режими за дополнителна контрола.
 • Драматично: Додајте силен кинематографски ефект на фотографиите што ја имитираат техниката на заобиколување на темната соба со белилото. Ова е одлично за стилизирани модни снимања, урбани слики и лути атлетски портрети.
 • Расположение: Подобрете го изгледот на вашата фотографија со професионални табели за пребарување (LUTs). Изберете од залихите на филмови и црно-белиот изглед или креирајте прилагодени оценки на бои за неколку секунди.
 • Тонирање: ја прилагодува целокупната осветленост и контраст за избалансирана слика. Ова е клучна алатка за добивање тонска хармонија.
 • Мат: Создадете винтиџ изглед користејќи пригушени бои и силен контраст. Ова е одлично за менување на расположението и на пејзажните и на портретните слики.
 • Неон и сјај: Додадете уметничка брилијантност користејќи лесна за употреба алатка за уредување фотографии која влева живописни бои и волшебен сјај.
 • Мистично: Подобрете ја вашата слика со омекнување на луминисценцијата, зголемување на контрастот и заситеноста. Додава сонувачки и фантастичен изглед со креативен сјај во полесните области на сликата.
 • Сјај: создадете светлосно влијание за да ги подобрите светлите елементи како улични светла или небото на вашата слика.
 • Заматување: Алатката Blur нуди гаусови, движење и извртени стилови. Користејќи маскирање, прилагодете го интензитетот, аголот, положбата и таргетирате одредени области. Одличен е за поправање проблеми или додавање креативни ефекти.
 • Филмско зрно: додадете случајно, стилизирано зрно на вашите фотографии што имитира аналоген филм. Ова им дава на вашите слики во боја или црно-бели аналогно чувство.

Ајде да видиме како успеав

Како да се користи Atmosphere AI

Изберете слика од водопад од каталогот Skylum Luminar Neo и одете во Уреди.

Почнав со избирање слика од каталогот каде што сакав да применам некои атмосферски ефекти и отидов на „Уреди“.

Избор на Atmosphere AI од алатките во Skylum Luminar Neo.

Оттаму, избрав Atmosphere AI и избрав „Mist“ од паѓачкото мени бидејќи тоа е ефектот што сакав да го применам. Другите опции беа магла, слоевита магла или магла. Следно, ја прилагодив количината на магла, длабочината и леснотијата.

Еве како испадна!

Оригиналната фотографија од водопад до истата фотографија со Atmosphere AI беше применета со помош на Skylum Luminar Neo.

Не постои голема разлика помеѓу двете, но ако погледнете внимателно (особено во тревата), ќе видите малку повеќе магла/магла на втората фотографија.

5. Портрет

Skylum Luminar Neo исто така нуди алатки специфични за портретната фотографија. Тие вклучуваат:

 1. Студиото светло ги реплицира автентичните студиски светла.
 2. Портрет боке создава замаглување на заднината со сон, истакнувајќи го вашиот предмет без оглед на камерата или објективот.
 3. Вештачката интелигенција на лицето природно ги подобрува карактеристиките на лицето кои се светли и мазни.
 4. Skin AI им дава на моделите природна текстура на кожата без напор без прецизни алатки за ретуширање.
 5. Телесната вештачка интелигенција ви овозможува реално да ја прилагодите големината на стомакот на моделот со лизгачки копчиња.
 6. Високото копче го применува осветлувањето со високи копчиња за малку да го преекспонира предметот.

Ќе ви покажам како да користите Face AI за природно да ги подобрите карактеристиките на лицето во вашиот портрет!

Како да се користи Face AI

Избор на фотографија со модел и одење во Уреди во Skylum Luminar Neo.

За да ја користам алатката Face AI на Skylum Lumiar Neo, започнав со избирање фотографија од мојот каталог со модел и одење во „Уреди“.

Избор на лице AI во Skylum Luminar Neo.

Следно, избрав „Face AI“ од алатките за отворање на лицето, очите и устата и го зумирав лицето на моделот. Го прилагодив светлото на лицето со помош на копчињата и малку го ослабив лицето на моделот!

Пред и потоа на лицето на моделот користејќи Skylum Luminar Face AI.

Тоа е брз и лесен начин да ги истакнете најдобрите карактеристики во вашите портретни објекти. Алатката Face AI во Skylum Luminar Neo го поедноставува подобрувањето на цртите на лицето без потреба од сложени техники за ретуширање!

6. Професионален

Skylum Luminar Neo доаѓа и со некои професионални алатки за уредување фотографии:

 • Суперконтраст: Добијте прецизно прилагодување на тонскиот контраст користејќи шест посебни контроли за нагласувања, средни тонови и сенки.
 • Хармонија на бои: Прилагодете ја сјајноста и топлината на боите на вашите фотографии.
 • Dodge & Burn: прецизно осветлете или затемнете го тонот на вашите слики за да симулирате традиционални техники во темна соба. Ова е одлично за прилагодување на светлината на одредени области.
 • Клон: Ги заменува несаканите или оштетените пиксели. Изберете извор и насликајте ги тие пиксели на други области од вашата слика за да ги покриете точките од прашина и оштетувањата. Има и пердуви за беспрекорно мешање.

Ајде да видиме како користев Supercontrast за да ги истакне тоновите на сликата на водопад.

Како да се користи суперконтраст

Избор на слика на водопад од каталогот и одење во Уреди користејќи Skylum Luminar Neo.

Почнав со избирање фотографија од каталогот и отидов на „Уреди“.

Избор на Supercontrast од алатките во Skylum Luminar Neo.

Оттаму, избрав „Суперконтраст“ во делот Професионален и ги приспособив нагласувањата, средните тонови и преклопниците на сенките. Еве како излезе!

Пред и после водопад користејќи Atmosphere AI од Skylum Luminar Neo.

Со едноставно прилагодување на различните копчиња, можев да ги истакнам сините и портокаловите бои во облаците и да го подобрам контрастот помеѓу светлите и темните области на водопадот. Резултатот беше поживописна и повлијателна слика.

7. Генеративни алатки

Skylum Luminar Neo исто така има три генеративни алатки кои вреди да се споменат:

 1. GenErase: GenErase ви овозможува беспрекорно да ги отстранувате струјните линии и несаканите предмети или луѓе од вашите фотографии. Оваа алатка за бришење ги отстранува одвлекувањата и создава чиста композиција без неред со само неколку кликања!
 2. GenSwap: GenSwap ги заменува елементите на вашите фотографии со Визуелни слики генерирани од вештачка интелигенција кои се интегрираат со остатокот од сликата.
 3. GenExpand: GenExpand користи вештачка интелигенција за да го прошири небото, да ги зголеми пејзажите или да додаде повеќе елементи на вашите фотографии.

Секоја генеративна алатка функционира слично. Ќе ви покажам како користев GenErase!

Како да се користи GenErase

Избор на примерок од фотографија и GenErase од Каталогот во Skylum Luminar Neo.

За да почнам да го користам GenErase, ја избрав мојата фотографија од Каталогот и кликнав на „GenErase“ под „Генеративни алатки“ десно.

GenErase во Skylum Luminar Neo.

Ова веднаш го отвори GenErase. Бев импресиониран од тоа колку е едноставен интерфејсот! Сите мои алатки беа поставени на дното.

Истакнување на санта мраз и избирање Избриши со помош на алатката GenErase на Skylum Luminar Neo.

Ја прилагодив големината на четката и го истакнав она што сакам да го избришам на фотографијата. Кога бев подготвен, го притиснав копчето „Избриши“.

Ледениот брег заменет со бран со помош на алатката Skylum Luminar Neo GenErase.

Скајлум направи добра работа отстранувајќи ја и заменувајќи ја сантата мраз со бран од оригиналната слика, а тоа траеше само неколку секунди! Бев задоволен од тоа колку природно изгледа бранот, како отсекогаш да бил таму. Користењето на GenErase за трансформирање на мојата фотографија беше без напор.

Со GenErase, повеќе нема потреба да трошам часови прецизно да ги уредувам одвлекувањата или да користам сложени техники за клонирање. Изберете го објектот што сакате да го отстраните, а GenErase ќе го стори останатото.

Топ 3 алтернативи на Skylum Luminar Neo

Иако Luminar Neo нуди многу функции и можности, секогаш е добро да се истражува алтернативен софтвер за уредување фотографии за да се најде оној кој најмногу одговара на вашите потреби за уредување. Еве три главни алтернативи за Luminar Neo што треба да ги земете во предвид:

Photoleap од Лајрикс

Запознајте го Photoleap | Вовед во апликацијата

Photoleap од Lightricks е се-во-едно фото едитор за создавање фантастични уредувања на фотографии директно на вашиот телефон! Со повеќе од триесет милиони преземања, таа е врвната апликација за уредување фотографии со многу кориснички алатки за правење резови, отстранување позадини и многу повеќе. Можете да додадете личен допир со додавање филтри, ефекти, фонтови и налепници!

Photoleap и Skylum Luminar Neo се одлични, кориснички платформи за уредување фотографии со способности за вештачка интелигенција. Сепак, најзначајната разлика е што Photoleap е мобилна апликација со покреативни функции за уредување и библиотека на средства со кои можете да си играте. Во меѓувреме, Skylum е исклучиво достапен на десктоп и повеќе насочен кон почетници и професионални фотографи кои сакаат да ги насочат своите професионални уредувања користејќи вештачка интелигенција.

Ако ги фотографирате повеќето од вашите фотографии на вашиот телефон и сакате креативна забава да ги уредувате користејќи вештачка интелигенција, одете на Photoleap. За да ги рационализирате вашите професионални уредувања на фотографии користејќи вештачка интелигенција, топло го препорачувам Skylum Luminar Neo!

Прочитајте ја нашата Преглед на Photoleap или посетете фотоскок.

Adobe Photoshop

Вовед во генеративно полнење | Adobe Photoshop

Adobe Photoshop нашироко се смета за индустриски стандард за професионален софтвер за уредување фотографии, така што нема да го занемарите. Adobe постојано ги ажурира своите апликации и неодамна воведе врвни алатки за вештачка интелигенција како Светулка.

Photoshop и Skylum нудат неверојатни AI функции за уредување фотографии, како што се отстранување и замена на содржина или проширување на границите на сликите за неколку секунди. Сепак, најзначајната разлика е што Photoshop е покомплексен, но нуди понапредни функции. Скајлум, обратно, е попријател за корисниците, но е преполн со сите основни алатки за уредување фотографии што ќе ви бидат потребни. Фотошоп исто така има тенденција да биде малку поскап.

Ако сте почетник заинтересиран да правите професионални уредувања на вашите фотографии користејќи алатки за вештачка интелигенција на поедноставен интерфејс, би препорачал да одите со Sklyum Luminar Neo. За најсовремени алатки за уредување фотографии со вештачка интелигенција со повеќе функции и флексибилност за уредување на вашите фотографии точно како што сакате, изберете Photoshop.

За најдоброто од двата света, добијте ги двата! Skylum Luminar Neo работи неверојатно добро како самостојна апликација или додаток на Adobe Photoshop. Не можете да погрешите ниту со едното ниту со другото; Photoshop и Skylum нудат континуирани ажурирања и подобрувања за да им обезбедат на корисниците пристап до најновите функции и алатки.

Топаз Фото АИ

Видео за брз почеток на топаз фото AI

Topaz Photo AI од Topaz Labs е платформа за уредување фотографии со ВИ која нуди напредни функции и алатки за подобрување на сликата. Специјализиран е за намалување на шумот за значително намалување на шумот на сликата без да се жртвуваат деталите или квалитетот на сликата.

Покрај намалувањето на шумот, Topaz Photo AI изострува, подобрува резолуцијата, ги поправа проблемите со светлината и ги отстранува одвлекувањата. Најдобриот дел е што треба да платите само еднаш!

Додека Topaz Photo AI и Skylum Luminar Neo нудат одлични решенија за уредување фотографии со вештачка интелигенција, Skylum Luminar Neo обезбедува посеопфатен пакет алатки за уредување фотографии со вештачка интелигенција за подобрување на фотографиите, замена на небото и многу повеќе. Skylum нуди и алатки за острење и намалување на шумот, како што е Structure AI, но тие не се специјализирани за намалување на шумот како што тоа го прави Topaz Photos.

Ако го барате најдобриот уредувач на фотографии со вештачка интелигенција за изострување и отстранување на звукот на вашите слики, ви ја препорачувам Topaz Photo AI. За кориснички интерфејс со посеопфатен пакет на алатки за вештачка интелигенција за професионално уредување фотографии, изберете Skylum Luninar Neo!

Преглед на Skylum: Дали е тоа најлесната алатка за уредување фотографии со вештачка интелигенција?

Откако интензивно го користев Skylum Luminar Neo за уредување на моите фотографии, можам со сигурност да кажам дека тоа е најлесната алатка за уредување фотографии на пазарот. Алатките за вештачка интелигенција го забрзуваат процесот, а лизгачите го прават уредувањето фотографии лесно и забавно. Интерфејсот е добро поставен, со категоризирани и обоени алатки за лесна навигација.

Од моето искуство, Skylum Luminar AI постигнува совршена рамнотежа помеѓу уредувањето погодно за корисникот и резултатите на професионално ниво. Без разлика дали сте почетник или искусен фотограф, ќе откриете дека интуитивните контроли и автоматизираните карактеристики на вештачката интелигенција на Luminar Neo ќе ја менуваат играта во вашиот работен тек на уредување.

На крајот на краиштата, Skylum е попристапната, погодна алтернатива на Adobe Photoshop. Меѓутоа, ако сте страствен корисник на Adobe, можете да го користите Skylum Luminar Neo како додаток со постоечките апликации Adobe Lightroom и Photoshop за најдоброто од двата света.

Се надевам дека ми беше корисен мојот преглед на Skylum Luminar! Без разлика дали е амбициозен фотограф или искусен професионалец, Skylum нуди сеопфатни алатки за вештачка интелигенција за да ги оживее професионалните уредувања на фотографии. Зошто да не се обидете и да го отклучите целосниот потенцијал на вашите фотографии?

Кликнете овде за да го посетите Skylum Luminar Neo

Најчесто поставувани прашања

Дали вреди Skylum Neo?

Да, Skylum Luminar Neo вреди. Тоа е поприфатлива, погодна за корисниците алтернатива на Adobe Photoshop и одличен начин за користење моќни алатки за вештачка интелигенција за подобрување на фотографиите. Сепак, професионалните фотографи можеби ќе сакаат да користат Adobe Photoshop за поцврсти алатки, функции и контрола над уредувањата на фотографиите.

Дали Luminar Neo е подобар од Lightroom?

Luminar Neo е подобар од Lightroom затоа што нуди повеќе лесен интерфејс и поедноставени лизгачи од Lightroom, со цел да се насочи уредувањето фотографии за почетници без опширни упатства или облини за учење.

Која е разликата помеѓу Luminar Skylum и Neo?

Luminar Neo се одликува со својот модуларен мотор, што ги прави ажурирањата полесни и почести од Skylum. Ова осигурува дека Neo секогаш ги има најновите и најдобри карактеристики и може да прими Екстензии за да ги подобри постоечките алатки.

Дали професионалците користат Luminar?

Да, Luminar е широко користен од професионални фотографи. Тоа е совршена рамнотежа помеѓу понудата на робусни функции за вештачка интелигенција со интерфејс кој е лесен за корисникот. Неговата широка палета на алатки за уредување одговара на сите видови професионални фотографи, без разлика дали снимате пејзажи, диви животни, свадби, новороденчиња итн. Плус, тој се интегрира со други професионални софтвери за уредување слики како Adobe Photoshop и Lightroom за разновидност.

Дали Luminar Neo е добар како Photoshop?

Да, Luminar Neo е исто толку добар како Photoshop. Тој нуди лесни за употреба алатки за уредување слики со вештачка интелигенција за професионално уредување фотографии. Сепак, тие се разликуваат затоа што Luminar Neo е повеќе лесен за користење, а Photoshop има поробусни алатки и функции за понапредно, прецизно уредување фотографии. Не можете да погрешите ниту со едното ниту со другото; изборот помеѓу двете зависи од вашите потреби, вештини и буџет!

Кои се недостатоците на Luminar?

Некои од недостатоците на Luminar вклучуваат недостаток на напредни функции за уредување во споредба со други софтвери. И покрај тоа што е компатибилен со уредите со Windows и macOS, Luminar Neo не е базиран на облак. Мора да го преземете софтверот, кој одзема приближно 10 GB простор за складирање.

Дали Skylum Luminar е еднократно купување?

Skylum Luminar нуди флексибилност на еднократно купување и модел на претплата! Со еднократното плаќање, ќе добиете една вечна лиценца која е ваша засекогаш. Тие исто така нудат 1-месечна, 12-месечна или 24-месечна претплата!

Што прави Skylum Luminar?

Skylum Luminar е алатка за уредување фотографии напојувана со вештачка интелигенција која нуди широк опсег на функции, вклучувајќи оценување на бои, замена на небото и подобрување на портретот. Доаѓа и со преку 22 претходно поставени поставки (плус повеќе што можете да ги купите од Luminar Marketplace) за лесно и брзо уредување на фотографиите. Може да се користи како самостојна апликација или приклучок за популарни уредници на фотографии како Adobe Photoshop.

Janine Heinrichs е создавач и дизајнер на содржини што им помага на креативците да го насочат својот работен тек со најдобрите алатки за дизајн, ресурси и инспирација. Најдете ја кај janinedesignsdaily.com.